Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ և անդամ պետությունների դեսպանների հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ և անդամ պետությունների դեսպանների հետ։
Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ օրակարգային հարցեր՝ այդ թվում նաև հաշվի առնելով, որ նախորդ շաբաթ մեկնարկել են բանակցությունները Գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ:
«Լիահույս ենք, որ համատեղ ինտենսիվ ջանքերով մենք կհաջողենք իրականացնել երկկողմ գործընկերության խորացմանը միտված նոր քայլեր՝ կառուցելով գրանցված հաջողության և համահունչ ԵՄ-ին ավելի մոտենալու ՀՀ քաղաքացիների ձգտումներին»,- ընդգծել է Արարատ Միրզոյանը:
Անդրադարձ է կատարվել գործընկերության առաջնահերթություններին, դրանց հաջող կյանքի կոչման ուղղությամբ ԵՄ խորհրդում Բելգիայի նախագահության ներքո իրականացված աշխատանքներին, ինչպես նաև տարվա երկրորդ կեսին սպասվող Հունգարիայի նախագահությունից այդ ուղղությամբ ակնկալիքներին:
Նախարար Միրզոյանը պատասխանել է զրուցակիցներին հետաքրքրող հարցերին՝ ներառյալ տարածաշրջանային թեմաների, խաղաղության օրակարգի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի շուրջ:

448388604_857896113034554_8903628778275497471_n
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с аккредитованными в Армении послами Европейского союза и стран-членов ЕС.
Обсуждались вопросы повестки дня Армении-ЕС, в том числе с учетом того, что на прошлой неделе стартовали переговоры по новой повестке партнерства.
“Мы надеемся, что совместными интенсивными усилиями нам удастся реализовать новые шаги, направленные на углубление двустороннего партнерства, зафиксировав успех, который будет соответствовать стремлению граждан Армении стать ближе к ЕС”, - подчеркнул Арарат Мирзоян.
Были затронуты приоритеты партнерства, работа в период председательства Бельгии в Совете ЕС по их успешной реализации, а также ожидания в этом направлении от председательства Венгрии во второй половине года.
Арарат Мирзоян ответил на интересующие собеседников вопросы, которые касались в том числе региональных развитий, повестки мира и мирного процесса между Арменией и Азербайджаном.