Կոնգրեսականներ Աննա Էշուն և Քրիս Սմիթը ԼՂ-ի էթնիկ զտումները դատապարտող բանաձև են ներկայացրել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄիացյալ Նահանգների Կոնգրեսի ներկայացուցիչներ Աննա Էշուն և Քրիս Սմիթը ներկայացրել են երկկուսակցական բանաձև, որը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտումները և կոչ են անում նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմին անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել՝ Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու իր ցեղասպանական ագրեսիայի համար։
Այս մասին նշված է Ամերիկայի հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Անցյալ տարի Լեռնային Ղարաբաղի վրա ադրբեջանական հարձակումը հանգեցրեց էթնիկ հայկական համայնքի անհետացմանը, որը դարեր շարունակ տարածաշրջանն անվանել է հայրենիք: Ադրբեջանի գործողությունները համապատասխանում են էթնիկ զտումների բոլոր սահմանումներին և որպես այդպիսին պետք է դատապարտվեն», - ասել է պատգամավոր Աննա Էշուն՝ հավելելով, որ Կոնգրեսին ներկայացված բանաձևը հստակ արձանագրում է հայ ժողովրդի դեմ իրագործված վայրագությունները և նախանշում է այն կարևոր քայլերը, որոնք ԱՄՆ-ը պետք է ձեռնարկի այդ հանցագործությունների համար արդարադատությունն ու պատասխանատվությունը իրականացնելու համար:
Ներկայացրած բանաձևի մյուս հեղինակը՝ Քրիս Սմիթն, իր հերթին, նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի նկատմամբ իրականացված սարսափելի վայրագությունները և էթնիկ զտումները չեն ջնջում հայերի իրավունքն՝ ապրելու իրենց հինավուրց հայրենիքում խաղաղ ու ազատ, դավանելու սեփական հավատքը, հետևելու սեփական սովորույթներին և խոսելու իրենց սեփական լեզվով։
«Մեր երկկուսակցական օրենսդրությունը կոչ է անում Բայդենի վարչակազմին ակտիվորեն աջակցել հայերի իրավունքներին՝ ընդդեմ բռնապետ Իլհամ Ալիևի օրոք Ադրբեջանի կառավարության շարունակական հանցագործությունների»,- մանրամասնել է Սմիթը։
Բանաձևը կճանաչի Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100,000 հայերի բռնի տեղահանումը՝ որպես էթնիկ զտումների ակտ և կոչ է անում վարչակազմին հրապարակային վճռականություն ցուցաբերել։
Բացի այդ, բանաձևը կոչ է անում Միացյալ Նահանգներին նպաստել Հարավային Կովկասում արդար և տևական խաղաղության հաստատմանը, որը կապահովի ապօրինաբար կալանավորված բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական գերիների, այդ թվում՝ ԼՂ-ի նախկին քաղաքական առաջնորդների ազատ արձակումը և երաշխավորում է հայերի՝ անվտանգության երաշխիքների ներքո իրենց տները վերադառնալու իրավունքը։
«Չհանդիպելով Արցախի էթնիկ զտումների համար նյութական տույժի կամ հետևանքների՝ Ադրբեջանը շարունակում է սպառնալ նոր բռնություններով՝ Հայաստանից ավելի միակողմանի զիջումներ ստանալու նպատակով։ Արդար և տևական խաղաղությունը պետք է սկսվի պատասխանատվությունից: Մենք գովաբանում ենք ներկայացուցիչներ Էշույին և Սմիթին Ադրբեջանի ցեղասպանական ագրեսիան դատապարտելու հարցում իրենց համարձակ առաջնորդության համար՝ կոչ անելով Բայդենի վարչակազմին անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել հայ գերիների և պատանդների ազատ արձակման համար, ինչպես նաև ճնշում գործադրել Արցախի հայերի՝ միջազգային պաշտպանության ներքո անվտանգ կերպով իրենց տները վերադառնալու համար»,- նշել է ANCA-ի տնօրեն Արամ Համբարյանը։
Պահանջելով անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել՝ պատասխանատվության ենթարկելու Ադրբեջանին ԼՂ-ում էթնիկ զտումների համար՝ Էշու-Սմիթի բանաձևը նաև կոչ է անում Բայդենի վարչակազմին նպատակաուղղված պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի կառավարության պաշտոնյաների նկատմամբ, ովքեր մեղսակից են մարդու իրավունքների ոտնահարմանը և կիրառել ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնության կանոնադրական արգելքները՝ համաձայն 907-րդ բանաձևի։

Конгрессмены Анна Эшу и Крис Смит представили резолюцию, осуждающую этнические чистки в НК
Члены Конгресса США Анна Эшу и Крис Смит представили двухпартийную резолюцию, осуждающую проведенную Азербайджаном этническую чистку армянского населения Нагорного Карабаха и призывающую администрацию президента Джо Байдена принять немедленные шаги для привлечения Азербайджана к ответственности за его геноцидальную агрессию.
Об этом говорится в заявлении Комитета “Ай Дата” Америки (ANCA).
“Нападение Азербайджана на Нагорный Карабах, совершенное в прошлом году, привело к исчезновению этнической армянской общины, которая на протяжении веков называла этот регион своей родиной. Действия Азербайджана соответствуют всем определениям этнической чистки и должны быть осуждены как таковые”, - заявила депутат Анна Эшу. Она добавила, что в резолюции, представленной Конгрессу, четко зафиксированы зверства, совершенные против армянского народа, и намечены важные шаги, которые США должны предпринять для осуществления правосудия и ответственности за эти преступления.
Другой автор представленной резолюции Крис Смит отметил, что ужасные зверства и этнические чистки, направленные Азербайджаном против армян, проживающих в Нагорном Карабахе, не отменяют права армян жить мирно и свободно на своей древней Родине, исповедовать свою веру, следовать своим обычаям и говорить на своем языке.
“Наше двухпартийное законодательство призывает администрацию Байдена активно поддерживать права армян на фоне продолжающихся преступлений правительства Азербайджана при диктаторе Ильхаме Алиеве”, - уточнил Смит.
Резолюция признает принудительное изгнание Азербайджаном более 100 000 армян из Нагорного Карабаха актом этнической чистки и призывает администрацию проявить решимость.
Кроме того, резолюция призывает США способствовать установлению справедливого и прочного мира на Южном Кавказе, что обеспечит освобождение всех незаконно удерживаемых армянских военнопленных и гражданских заключенных, в том числе бывших политических лидеров Нагорного Карабаха, и гарантирует армянам право на возвращение в их дома под гарантиями безопасности.
“Не подвергаясь каким-либо финансовым наказаниям или последствиям за этническую чистку в Арцахе, Азербайджан продолжает угрожать новым насилием, чтобы добиться от Армении новых односторонних уступок. Справедливый и прочный мир должен начинаться с ответственности. Мы выражаем признательность представителям Эшу и Смиту за их смелое лидерство в осуждении геноцидальной агрессии Азербайджана, призывая администрацию Байдена принять немедленные меры по освобождению армянских пленных и заложников и добиваться безопасного возвращения арцахских армян в свои дома под гарантией международной защиты”. Это заявил глава ANCA Арам Амбарян.
Требуя немедленных действий по привлечению Азербайджана к ответственности за этнические чистки в Нагорном Карабахе, резолюция Эшу-Смита также призывает администрацию Байдена ввести целевые санкции в отношении правительственных чиновников Азербайджана, причастных к нарушениям прав человека, установленные законом санкции в отношении военной помощи США Азербайджану согласно Поправке 907.