Ուղեցույց՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ընտանիքների աջակցության ծրագրի երկրորդ բաղադրիչի շրջանակում դիմումներ ներկայացնելու վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՈւղեցույց՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրի երկրորդ բաղադրիչի շրջանակում դիմումներ ներկայացնելու վերաբերյալ
Ինչպես տեղեկացրել ենք՝ հուլիսի 15-ից մեկնարկել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրի երկրորդ բաղադրիչի շրջանակում դիմումների ընդունման գործընթացը։
Հիշեցնենք, որ այս բաղադրիչի շրջանակում առցանց դիմում կարող են ներկայացնել անհատական բնակելի տուն կառուցելու ցանկություն ունեցող և հետևյալ պայմաններին բավարարող շահառուները՝
․ 2 և ավելի անչափահաս երեխա ունեցող ընտանիքները,
․ զոհվածի կամ կերակրողին կորցրածի կամ 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն ունեցող անդամով ընտանիքները,
․ ցանկացած այլ կազմի ընտանիք, որը կհամարվի վարկունակ և բանկից կստանա աջակցության առնվազն 50%-ի չափով լրացուցիչ վարկ։
Դիմումի լրացման քայլերի հաջորդականությունը՝ ստորև․
ՔԱՅԼ 1․ Անհրաժեշտ է մուտք գործել հետևյալ հղումով՝ https://housing.socservice.am/
ՔԱՅԼ 2․ Ընտրել «Անհատական բնակելի տան կառուցում» պատուհանը, ապա սեղմել «Դիմել» կոճակի վրա։
ՔԱՅԼ 3։ Առաջարկվող տարբերակներից անհրաժեշտ է ընտրել այն թիրախային խումբը, որին պատկանում է դիմողի ընտանիքը։ Այնուհետև ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու ընթացակարգին և պահանջվող փաստաթղթերին ծանոթանալուց հետո պետք է նշել «Կարդացել եմ» կոճակը։
ՔԱՅԼ 4․ Այնուհետև համակարգը կառաջարկի ուսումնասիրել, ապա ընտրել բնակելի տների կառուցման օրինակելի նախագծերից որևէ մեկը և սեղմել «Հաջորդ» կոճակի վրա։
ՔԱՅԼ 5․«Դիմումատուի տվյալներ» բաժնում անհրաժեշտ է լրացնել հանրային ծառայությունների համարանիշը (սոցքարտի համարը) կամ ՀԾՀ չունենալու մասին տեղեկանքի համարը, ապա նշել անուն, ազգանուն և սեղմել «Նույնականանալ» կոճակի վրա։
ՔԱՅԼ 6․ Նույնականացումից հետո համակարգն ինքնաշխատ եղանակով կլրացնի դիմումատուի հայրանունը, ծննդյան ամսաթիվը, անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալները և հաշվառման հասցեն, որից հետո կպահանջվի լրացնել կոնտակտային տվյալներ՝ բջջային հեռախոսահամար և էլ․ փոստի հասցե։
ՔԱՅԼ 7․ Այնուհետև, անձի հաշվառման և փաստացի բնակության հասցեները համընկնելու դեպքում, դիմումատուն կարող է նշել «Այո» տարբերակը և անցնել հաջորդ դաշտերի լրացմանը։ Իսկ եթե հաշվառման հասցեն և փաստացի բնակության հասցեն չեն համընկնում, ապա ընտրելով «Ոչ» տարբերակը՝ անձը կարող է լրացնել իր փաստացի բնակության հասցեն։
ՔԱՅԼ 8․ «Ավելացնել ընտանիքի անդամ» կոճակի վրա սեղմելիս դիմումատուն հնարավորություն ունի նշել իր ընտանիքի անդամներին` լրացնելով անձնական տվյալներ։ Ընտանիքի անդամին հաջողությամբ նույնականացնելուց հետո՝ համակարգն ինքնաշխատ եղանակով կլրացնի անձի հայրանունը, ծննդյան ամսաթիվը, անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալները։ Այնուհետև համակարգը կպահանջի նշել ազգակցական կապը դիմողի նկատմամբ, ապա ընտրել փաստացի բնակության վայրի վերաբերյալ հարցի պատասխանը։
ՔԱՅԼ 9․ Բոլոր տվյալները լրացնելուց հետո անհրաժեշտ է կատարել համապատասխան դաշտում նշում՝ հավաստելով, որ լրացված տվյալները ճշգրիտ են և սեղմել «Հաստատել» կոճակը։ Դիմումի՝ հաջողությամբ մուտքագրվելու վերաբերյալ ծանուցումը շահառուն կստանա անմիջապես։ Եթե կան դաշտեր, որոնք ամբողջական լրացված չեն, ապա «Հաստատել» կոճակը սեղմելուն պես՝ հարթակի համապատասխան դաշտերում կհայտնվեն նշումներ և դիմումատուն կկարողանա վերանայել իր մուտքագրած տվյալները։

Инструкция по подаче заявлений в рамках второго компонента программы государственной поддержки по обеспечению жильем семей, насильственно депортированных из Наг
Поддержи А1+!Министерство труда и социальной защиты Республики Армения опубликовало инструкцию по подаче заявлений в рамках второго компонента программы государственной поддержки по обеспечению жильем семей, насильственно депортированных из Нагорного Карабаха.
Согласно инструкции, в рамках данного компонента подать онлайн-заявку могут бенефициары, желающие построить индивидуальный жилой дом и соответствующие следующим условиям:
- семьи, имеющие 2 и более несовершеннолетних детей,
- семьи, в которых есть погибший, лицо, потерявшие кормильца, инвалиды 1-й или 2-й группы,
- семья любого другого состава, которая будет считаться кредитоспособной и получит дополнительный кредит от банка в размере не менее 50% от помощи.
Последовательность действий для заполнения заявки приведена ниже:
ШАГ 1: Необходимо войти по следующей ссылке.
ШАГ 2: Выберите окно “Строительство индивидуального жилого дома”, затем нажмите кнопку “Подать заявку”.
ШАГ 3: Из предложенных вариантов необходимо выбрать ту целевую группу, к которой принадлежит семья заявителя. Затем, после ознакомления с порядком получения гражданства РА и необходимыми документами, следует нажать на кнопку “Прочитал”.
ШАГ 4: Далее система предложит изучить, затем выбрать любой из проектов строительства жилых домов и нажать кнопку “Далее”.
ШАГ 5: В разделе “Данные заявителя” необходимо заполнить номерной знак государственных услуг (номер социальной карты) или номер справки об отсутствии таковой, затем указать имя и фамилию и нажать на кнопку “Войти”.
ШАГ 6: После аутентификации система автоматически заполнит отчество заявителя, дату рождения, данные документа, удостоверяющего личность, и адрес регистрации, после чего потребуется заполнить контактную информацию: номер мобильного телефона и адрес электронной почты.
ШАГ 7: После этого, если адреса регистрации и фактического проживания лица совпадают, заявитель может выбрать вариант “Да” и перейти к заполнению следующих полей. А если адрес регистрации и фактический адрес проживания не совпадают, то, выбрав опцию “Нет”, человек может заполнить свой фактический адрес проживания.
ШАГ 8: При нажатии на кнопку “Добавить члена семьи” заявитель имеет возможность указать членов своей семьи, заполнив личные данные. После успешной идентификации члена семьи система автоматически заполнит отчество человека, дату рождения и данные документа, удостоверяющего личность. Далее система попросит указать родственные отношения с заявителем, а затем выбрать ответ на вопрос о фактическом месте проживания.
ШАГ 9: После заполнения всех данных необходимо сделать отметку в соответствующем поле: проверить правильность заполненных данных и нажать кнопку “Подтвердить”. Бенефициар немедленно получит уведомление об успешной подаче заявления. При наличии полей, заполненных не полностью, после нажатия кнопки “Подтвердить” в соответствующих полях платформы появятся примечания и заявитель сможет просмотреть введенные им данные.
Важные замечания:
- ввод данных в поля, отмеченные *, обязателен,
- необходимо заполнить идентификационные данные в соответствии с данными документа, удостоверяющего личность.
Ранее в министерстве сообщили, что 15 июля начался процесс приема заявок в рамках второго компонента программы господдержки по обеспечению жильем семей, насильственно депортированных из Нагорного Карабаха.