ՄԻՊ-ն ու Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը այցելել են Տավուշի մարզ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ու Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆրանսուազ Ժակոբը օգոստոսի 5-ին համատեղ այց են իրականացրել Տավուշի մարզ: Այցին մասնակցել են նաև Պաշտպանի և Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի ներկայացուցիչները:
Անահիտ Մանասյանն ու Ֆրանսուազ Ժակոբն Իջևանում հանդիպում են ունեցել Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանի հետ: Վերջինս ներկայացրել է մարզում առկա խնդիրները, ինչպես նաև առկա սոցիալ-տնտեսական հիմնահարցերը:
Անդրադարձ է կատարվել կանանց, երեխաների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքներին առնչվող խնդիներին, կանանց զբաղվածությանը, բնապահպանական իրավունքներին, բռնի տեղահանված անձանց իրավունքներին վերաբերելի հարցերին: Քննարկվել են նաև սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերելի հարցեր: Այս համատեքստում Անահիտ Մանասյանն ընդգծել է, որ ՄԱԿ-ը Պաշտպանի հաստատության կարևոր գործընկերներից է, լուրջ դերակատարություն ունի Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի զարգացման տեսանկյունից:
Պաշտպանը վստահություն է հայտնել, որ համատեղ ջանքերով Տավուշի մարզում հնարավոր կլինի շարունակաբար իրականացնել տարատեսակ ծրագրեր: Ֆրանսուազ Ժակոբը ևս կարևորել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ համագործակցությունը և ընդգծել մարզերում իրականացվող համատեղ ծրագրերի կարևորությունը:
Պաշտպանն ու Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողն այցելել են Երևանի պետական համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղ, հանդիպում ունեցել տարբեր հասարակական կազմակերպությունների կին ներկայացուցիչների և շահառուների հետ: Անահիտ Մանասյանն ու Ֆրանսուազ Ժակոբը հանդես են եկել ողջույնի խոսքով: Իր խոսքում Պաշտպանը նշել է, որ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում կանանց իրավունքները ծավալուն և հետաքրքիր մեթոդաբանությամբ են քննարկման առարկա դարձվում, և դրանց հիմնական առանցքը կանանց և տղամարդկանց իրավահավասարությունը երաշխավորելն է, գոյություն ունեցող կարծրատիպերը հաղթահարելը, կնոջ դերի առնչությամբ պատշաճ ընկալում ձևավորելն ու հասարակական և քաղաքական կյանքում կանանց ներուժը խթանելն է:
«Կանայք շատ հաճախ թիրախավորվում են այնպիսի հիմքերով, որոնցով տղամարդիկ երբեք չեն թիրախավորվի։ Միևնույն ժամանակ, եթե ընտրել եք ինչ-որ ճանապարհ թե՛ ձեր, թե՛ մարդկանց կյանքում փոփոխություններ կատարելու համար՝ երբեք չընկճվեք այս բոլոր
մարտահրավերներից: Մենք ինքներս պետք է լինենք այն փոփոխությունների հեղինակը, որ ուզում ենք մեր միջավայրում տեսնել, իսկ մեր կյանքի որակը պետք է որոշենք` մեր իսկ կատարած ընտրությունների և ընդունած որոշումների արդյունքում», - ասել է Անահիտ Մանասյանը:
Քննարկման ընթացքում, ի թվս այլնի, բարձրաձայնվել են խնդիրներ` կապված հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության, այդ թվում՝ անձնական օգնականի ծառայությունների տրամադրման, ֆիզիկական միջավայրի մատչելիության, համայնքահեն ծառայությունների հասանելիության, մատչելիության ապահովման և մի շարք այլ հարցերի հետ:
«Բոլորս էլ ունենք բազմաթիվ առանձնահատկություններ։ Դրա հետ մեկտեղ ապրում ենք միևնույն միջավայրում և ամեն օր բախվում տարբեր թվացող, բայց համանման խնդիրների: Կարևոր է, որպեսզի այնպիսի միջավայր ձևավորենք, որի շրջանակներում մեր առանձնահատկությունները կդառնան հանրային համերաշխության հիմք։ Առանցքային է, որպեսզի համատեղ ջանքեր գործադրվեն հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հասանելի և մատչելի միջավայր ստեղծելու ուղղությամբ», - ընդգծել է Անահիտ Մանասյանը:
Տավուշյան այցի ավարտին Անահիտ Մանասյանն ու Ֆրանսուազ Ժակոբն այցելել են «ՍՕՍ մանկական գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամի այլընտրանքային խնամք ստացող երեխաներին։ Պաշտպանն ու Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը «ՍՕՍ Մանկական գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամի ազգային տնօրեն Սպարտակ Սարգսյանի ուղեկցությամբ շրջել են տարածքով, ծանոթացել երեխաների խնամքի կազմակերպմանը, իրավունքների ապահովման վիճակին, առանձնազրույցներ ունեցել երեխաների հետ, լսել նրանց մտահոգող հարցերը:
Այց է իրականացվել նաև խնամատար ընտանիք, ուսումնասիրվել են երեխաների խնամքի տրամադրման պայմանները:
Պաշտպանը հանձնառու է ներդնելու իր մանդատին վերաբերելի ամբողջ գործիքակազմը` այցի ընթացքում արձանագրված խնդիրները լուծելու նպատակով։

Омбудсмен и постоянный координатор ООН в Армении посетили Тавушскую область
Омбудсмен РА Анаит Манасян и постоянный координатор ООН в Армении Франсуаз Жакоб 5 августа совершили совместный визит в Тавушскую область. В визите также приняли участие представители омбудсмена и офиса ООН в Армении.
Анаит Манасян и Франсуаз Жакоб встретились в Иджеване с губернатором Тавуша Айком Галумяном. Последний представил существующие проблемы в регионе, а также существующие социально-экономические вопросы.
Были рассмотрены вопросы, связанные с правами женщин, детей, инвалидов, занятостью женщин, экологическими правами, правами насильственно переселенных лиц. Обсуждались также вопросы, связанные с защитой прав жителей приграничных населенных пунктов. В этом контексте Анаит Манасян подчеркнула, что ООН является одним из важных партнеров института омбудсмена, ей принадлежит серьезная роль в развитии системы защиты прав человека в Армении.
По словам источника, Защитник ПЧ выразила уверенность, что совместными усилиями можно будет на постоянной основе реализовать различные проекты в Тавушской области. Франсуаз Жакоб также подчеркнула важность сотрудничества с Защитником прав человека и совместных программ, реализуемых в регионах.
ЗПЧ РА и постоянный координатор ООН в Армении посетили Иджеванский филиал ЕГУ, встретились с представительницами женских организаций и бенефициарами различных неправительственных организаций. В своем выступлении Омбудсмен отметила, что как в Армении, так и во всем мире права женщин обсуждаются с использованием обширной и интересной методологии, и их основной целью является обеспечение равенства женщин и мужчин, преодоление существующих стереотипов, формирование правильное восприятие роли женщины и социальной и политической жизни.
«Женщины очень часто становятся жертвами на основаниях, на которых никогда не будут обвинены мужчины. В то же время, если вы выбрали какой-то путь, чтобы изменить свою жизнь и жизнь других, никогда не разочаровывайтесь из-за всех этих проблем. Мы сами должны стать авторами тех перемен, которые хотим видеть в нашей среде, и мы должны определять качество нашей жизни в результате нашего собственного выбора и решений», - сказала Анаит Манасян.
Отмечается, что в ходе обсуждения, среди прочего, были подняты вопросы, связанные с защитой прав лиц с ограниченными возможностями, в том числе предоставлением услуг личного помощника, доступностью физической среды, доступом к общественным услугам, обеспечением доступности и рядом других вопросов.
«У всех нас есть много особенностей. В то же время мы живем в одной среде и каждый день сталкиваемся, казалось бы, с разными, но схожими проблемами. Важно создать среду, в которой наши характеристики станут основой общественной солидарности. Крайне важно прилагать совместные усилия для создания доступной  среды для людей с ограниченными возможностями", - подчеркнула Анаит Манасян.
По завершении визита Тавушяна Анаит Манасян и ФрансуазЖакоб посетили детей, находящихся на альтернативной опеке армянского благотворительного фонда «SOS Детские деревни». Защитник и постоянный координатор ООН в Армении в сопровождении национального директора фонда Спартака Саргсяна совершили поездку по местности, ознакомились с организацией ухода за детьми, состоянием обеспечения прав, провел частные беседы с детьми, и выслушал их опасения.
Также был осуществлен визит в приемную семью, изучены условия обеспечения ухода за детьми.
По словам сотрудников ЗПЧ РА, Омбудсмен РА намерена использовать все средства, связанные с ее мандатом, для решения проблем, зафиксированных в ходе визита.