Ուժեղ երկրաշարժի սպառնալիքի հավանականությունը փոքր է, սակայն օջախային գոտում հնարավոր է թույլ հետցնցում
Աջակցիր «Ա1+»-ինՕգոստոսի 12-ին, տեղական ժամանակով ժամը 2.02-ին, Հայաստանի Հանրապետության Մարտունի քաղաքից 9 կմ հյուսիս-արևմուտք 10 կմ խորության վրա գրանցվել է 4,2 մագնիտուդով երկրաշարժ, որի ուժգնությունը էպիկենտրոնում, ըստ MSK-64 սանդղակի, կազմել է 5-6 բալ: Այն զգացվել է Գեղարքունիքի մարզում՝ 5 բալ, Կոտայքի մարզում՝ 4 բալ և Երևան քաղաքում՝ 2-3 բալ ուժգնությամբ։ Երկրաշարժին հաջորդել է 1 մագնիտուդից փոքր 10 հետցնցում (օգոստոսի 12-ի ժամը 10.00-ի դրությամբ):
Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվում է Գավառագետի և Գեղամայի ակտիվ խզվածքային գոտում։ Հայտնի պատմական ուժեղ երկրաշարժերը այս գոտում տեղի են ունեցել 1226 և 1322 թվականներին համապատասխանաբար M=6.0 և M=6.5: Գործիքային շրջանում ամենաբարձր մագնիտուդով երկրաշարժը տեղի է ունեցել 1992 թվականի դեկտեմբերի 9-ին M=5,0:
ՆԳՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայությունում շուրջօրյա ռեժիմով կատարվում է ՀՀ և հարակից տարածքների սեյսմիկ մոնիթորինգ: Մշակվում և մեկնաբանվում են դիտակայաններից ստացվող տվյալները: Պարբերաբար գնահատվում է ընթացիկ սեյսմիկ վտանգը: Այս պահի դրությամբ ուժեղ երկրաշարժի սպառնալիքի հավանականությունը փոքր է, սակայն օջախային գոտում հնարավոր է թույլ հետցնցում, որը կարող է զգացվել բնակչության կողմից։

Вероятность угрозы сильного землетрясения невелика, в очаговой зоне возможен слабый афтершок
Поддержи А1+!Угроза сильного землетрясения невелика, но в эпицентре возможны слабые афтершоки. Об этом сообщает Территориальная служба сейсмической защиты МВД РА в связи с произошедшим 11 августа в Армении землетрясением магнитудой 4,2.
"Территориальной службой сейсмической защиты МВД осуществляется круглосуточный сейсмический мониторинг Республики Армения и соседних территорий. Данные, полученные со станций наблюдения, обрабатываются и интерпретируются. Текущая сейсмическая опасность оценивается регулярно. На данный момент вероятность угрозы сильного землетрясения невелика, однако в очаговой зоне возможен слабый афтершок, который может ощутить население", - говорится в сообщении.
12 августа в 2:02 по местному времени в 9 км северо-западнее города Мартуни в Республике Армения на глубине 10 км было зафиксировано землетрясение магнитудой 4,2. Его сила в эпицентре по шкале МСК-64 составила 5-6 баллов. Землетрясение ощущалось в Гегаркуникой области - 5 баллов, Котайкской - 4 балла и в Ереване - 2-3 балла. За землетрясением последовало 10 афтершоков магнитудой менее 1 (по состоянию на 10:00 12 августа).
Эпицентр землетрясения расположен в активной зоне разломов Гаварагет и Гегама.
В сообщении Территориальной службы сейсмической защиты МВД РА также подчеркивается, что известные исторические сильные землетрясения в этой зоне произошли в 1226 и 1322 годах соответственно с М=6,0 и М=6,5. Землетрясение с максимальной магнитудой в инструментальной области произошло 9 декабря 1992 г. М=5,0.