Քննվել է անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 338 քրեական վարույթ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ քննչական կոմիտեն ամփոփել է 2024թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ քննված քրեական վարույթների վիճակագրությունը։
Ըստ այդմ, նշված ժամանակահատվածում Կոմիտեի վարույթում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով քննվել է անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների դեպքերով 338 քրեական վարույթ։
Հիշյալ քրեական վարույթներից 29-ն ավարտվել է մեղադրական եզրակացությամբ և 32 անչափահաս մեղադրյալի նկատմամբ ուղարկվել դատարան, 94-ը կարճվել է, որից 37-ը` ռեաբիլիտացնող, իսկ 57-ը՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով, 1 քրեական վարույթ ուղարկվել է այլ մարմին, 12-ը` միացվել է, 70-ով ավարտվել են վարութային և ապացուցողական գործողությունները, 132-ը փոխանցվել է 2024թ. 2-րդ կիսամյակ:
Մասնավորապես, դատարան ուղարկված 29 վարույթներից
7-ը քննվել է առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու,
2-ը՝ սեռական ազատության դեմ ուղղված,
3-ը՝ ավազակության,
4-ը՝ գողության,
1-ը՝ շորթման,
1-ը՝ թմրամիջոցներների հետ կապված,
11-ը՝ այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ:
Ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքերով 77 անչափահասի նկատմամբ որոշում է կայացվել քրեական հետապնդում չիրականացնելու կամ դադարեցնելու մասին:
Քննված վարույթներով ձերբակալվել է 56 անչափահաս, որից 46-ն ազատվել է արգելանքից: 10 անչափահասի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որից 5-ը բավարարվել է ամբողջությամբ, իսկ 5-ը՝ մասնակի: 2 դեպքում դատարանի կողմից անչափահասի նկատմամբ կիրառվել է տնային կալանք:

Рассмотрено 338 уголовных дел о преступлениях, совершенных несовершеннолетними
Следственный комитет РА подвел итоги статистики расследованных уголовных производств по преступлениям, совершенным несовершеннолетними в течение 1 полугодия 2024 года.
В распространенном Следственным комитетом сообщении подчеркивается, что за указанный период в производстве Комитета по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА было рассмотрено 338 уголовных производств, связанных с преступлениями, совершенными несовершеннолетними.
Из указанных уголовных производств 29 закончились предъявлением обвинительного заключения, и 32 были направлены в суд, 94 прекращены, из них 37 - на основании реабилитации и 57 – нереабилитации, 1 уголовное производство было направлено в другой орган, 12 - объединены, по 70 делам оперативно-доказательными мероприятиями, 132 перенесены на 2-еполугодие 2024 года.
В частности, из 29 дел, направленных в суд, касались:
7 - причинения тяжкого вреда здоровью,
2 – против сексуальной свободы,
3 – разбоя,
4 – кражи,
1 -  вымогательства,
1 - наркотики,
11 - других преступлений
По нереабилитирующим основаниям принято решение об отказе в возбуждении или прекращении уголовного преследования в отношении 77 несовершеннолетних.
По расследуемым делам арестовано 56 несовершеннолетних, из них 46 освобождены из-под стражи. В суд было подано ходатайство о применении содержания под стражей в качестве меры пресечения в отношении 10 несовершеннолетних, из которых 5 удовлетворены полностью, 5 — частично. В двух случаях суд применил к несовершеннолетнему домашний арест.