Օրացույց․ 14-ը օգոստոսի․ Նախիջեւանի սահմանին հանդիպել էին Քոչարյանն ու Ալիեւը՝ առանց միջնորդների (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1997-ի այս օրերին պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը լողում է իր երազի հետքերով։ Նախօրեին նա երազում տեսել է Ադրբեջանի նախկին նախագահ Աբուլֆազ Էլչիբեյին, որ արցախյան պատերազմի առաջին օրերին ասել էր, թե շուտով իր ոտքերը կթրջի Սեւանի ջրերում։ Ի պատասխան դրա, նա օգոստոսի 14-ին լողալով (4 ժամում 7 կլիոմետր) անցնում է Սեւանը՝ լայնությամբ։ Ընկերակից լողորդը Հայաստանում ռուսական ցամաքային զորքերի հրամանատարն է։
1998-ի այս օրերին Զբաղվածության հանրապետական ծառայությունն ուզում է հայտնաբերել հաշվառված այն գործազուրկներին, որոնք ստվերային եկամուտ ունեն ։ Այս իմաստով մտադիր են համագործակցել նաեւ հարեւան երկրների հետ Նախագահի նստավայրի դիմաց 9 հոգի
1998-ի օգոստոսի 14-ին 4 օրյա հացադուլ է հայտարարել։ Նրանք այստեղ պահանջում են քաշել դատավորների եւ դատախազների ականջները, որոնց սխալ որոշումները իրենց հասցրել են այստեղ։ Նրանց կրկին առաջարկում են դիմել դատարան կամ դատախազություն
Կառավարության ղեկավար Արմեն Դարբինյանը 1998-ի այս օրը հանդիպում է ստեղծագործական միությունների հետ ։ Ժուռնալիստների միությունը խնդրում է իրեն ազատել հարկերից եւ կառավարական երկու առանձնատուն նվիրել միությանը։ Հրանտ Մաթեւոսյանը խնդրում է 10-15 անապահով գրողի հատկացնել թոշակ 50-ից 100 դոլարի չափով։
1999-ի այս օրը Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Կարեն Դեմիրճյանն ու վարչապետ Վազգեն Սարգսյանն այցելում են Արարատի մարզ մարդկանց տեսնելու ։ Այնտեղ պարզաբանումներ ներկայացնողը մարզպետ Հովիկ Աբրահամյանն է։ Սակայն սեփական տանը գտնվողի իրավունքով խոսք ասողը Վազգեն Սարգսյանն է։ Գյուղերից մեկի դպրոցի բակի որակը նրա համար թեմա է -Կարաս չասֆալտապատես։ Դեմիրճյանի վախտ էլ սենց ա եղել մեր դպրոցները։ Բայց գոնե մաքրացրեք։ Ստե չի, չէ՞։ Մարզում լրագրողների հետ Վազգեն Սարգսյանը խոսում է Հայաստանին տրամադրվելիք վարկերի եւ այն մասին, թե ինչպես է հայ ժողովուրդն ընկալում այդ վարկերը -Ցավոք սրտի մեր ժողովրդի մեջ կա այն տպավորությունը, որ նվեր տված ձիու ատամները չեն հաշվում։ Եթե ամերիկացին ա տվել, ՀԲ-ն ա տվել, կարելի ա մի քիչ վրայից տանել, կարելի ա մի քիչ էն կողմ դնել։ Դա էդպես չի։ Դա մեր բոլորիս պարտքն ա։
2002 թվականի օգոստոսի 14-ին Նախիջեւանի Սադարակ գյուղի մոտ հանդիպում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները՝ «բանակցություններ առանց միջնորդների» ձեւաչափով ։ Դաշտային պայմաններում իրար հետ անցկացրել են 4 ժամ: Եղանակը այնքան շոգ էր, որ նախագահների բանակցության համար բացված վրան պաղպաղակ էին տանում: Բանակցությունների թեման այդքան հովվերգական չէր, Ղարաբաղի կոնֆլիկտն էր
2006-ի օգոստոսի 16-ին «Օրինաց երկիր» կուսակցության նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն դրական է վերաբերվում պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի անդամակցությանը ՀՀԿ-ին, նա միշտ էլ սատարել է այդ կուսակցությանը, հիմա դա անում է բաց եւ թափանցիկ։
2008-ի օգոստոսի 13-ին եւ 14-ին Սերժ Սարգսյանը ռուս վրացական պատերազմի զոհերի առիթով ցավակցական խոսքեր է ուղղում նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդեւին եւ Միխեիլ Սահակաշվիլիին։ Վրաստանի վրա հարձակված Ռուսաստանի նախագահին նա ցավում է սպանված ռուսների համար, իսկ Վրաստանի նախագահին անկեղծ ցավակցում զոհվածների համար։

Календарь. 14 августа: на Нахичеванской границе встретились Кочарян и Алиев без посредников (видео)
Поддержи А1+!В эти дни 1997-го министр обороны Вазген Саркисян плывет по следам своей мечты. Накануне он мечтал увидеть бывшего президента Азербаджана Абульфаза Эльчибея, который в первые дни арцахской войны сказал, что вскоре он намочит ноги в водах Севана. В ответ на это, он 14-го августа вплавь (7 километров за 4 часа) пересекает Севан в ширину. Компанию ему составляет командующий российскими сухопутными войсками в Армении.
В эти дни 1998 года Республиканская служба занятости хочет обнаружить тех зарегистрированных безработных, у которых есть теневой доход. В этом плане они намерены сотрудничать и с соседними странами.
Напротив президентской резиденции 14-го августа 1998 года 9 человек объявили 4-дневную голодовку. Они здесь требуют потянуть за уши судей и прокуроров, ошибочные решения которых привели их сюда. Им вновь предлагают обратиться в суд или в прокуратуру.
Глава правительства Армен Дарбинян в этот день 1998 года встречается с творческими союзами. Союз журналистов просит освободить его от налогов и подарить союзу две правительственные дачи. Грант Матевосян просит 10-15 неимущим писателям предоставить пенсию в размере от 50-и до 100 долларов.
В этот день 1999-го председатель Национального собрания Армении Карен Демирчян и премьер-министр Вазген Саркисян посещают Араратскую область, чтобы встретиться с людьми. Здесь пояснения дает губернатор Овик Абраамян. Однако на правах находящегося в собственном доме произносит речь Вазген Саркисян. Качество школьного двора одного из сел – для него тема. – Можешь не асфальтировать. Наши школы были такими и при Демирчяне. Но хотя бы уберите. Не здесь, нет?
В регионе Вазген Саркисян говорит с журналистами о предоставляемых Армении кредитах и о том, как армянский народ воспринимает эти кредиты. – К сожалению у нашего народа есть впечатление, что дареному коню в зубы не смотрят. Если дали американцы, дал ЦБ, можно немного стащить, можно немного отложить. Это не так. Это – долг всех нас.
14-го августа 2002 года около села Садарак в Нахиджеване встречаются президенты Армении и Азербайджана в формате “переговоры без посредников”. В полевых условиях провели друг с другом 4 часа. Погода была такой жаркой, что в палатку, установленную для переговоров президентов, носили мороженное. Темой переговоров был Карабахский конфликт.
16-го августа 2006 года председатель партии “Оринац еркир” Артур Багдасарян положительно относится к членству министра обороны Сержа Саркисяна в РПА, он всегда поддерживал эту партию, сейчас делает это открыто и прозрачно.
13-го и 14-го августа 2008 гда Серж Саркисян в связи с российско-грузинской войной адресует слова соболезнования президентам Дмитрию Медведеву и Михаилу Саакашвили. Напавшему на Грузию президенту России он соболезнует из-за убитых русских, а президенту Грузии искренне соболезнует из-за погибших.