Դա ավելի է բարդացնում Ադրբեջանի վիճակը․ ԵԽԽՎ-ում արձագանքել են կառույցի որոշ անդամների անցանկալի անձ հայտարարելու Բաքվի որոշմանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսն անդրադարձել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի այն հայտարարությանը, թե ԵԽԽՎ այն անդամները, որոնք կողմ են քվեարկել կառույցում ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները չվավերացնելու որոշմանը, Ադրբեջանում կդիտարկվեն որպես անցանկալի անձ (persona non grata)։
«Սա ավելի քան ցավալի ազդանշան է, որը միայն ավելի է բարդացնում Ադրբեջանի ներկայիս վիճակը Եվրոպայի խորհրդում։ «Սև ցուցակում» ներառել նրանց, ովքեր քվեարկել են իրենց խղճի համաձայն, կարող է միայն հակադարձ արդյունքի հանգեցնել»,-նշել է ԵԽԽՎ նախագահն՝ ընդգծելով, որ անդամ երկրները պարտավորված են հարգել ժողովրդավարության չափանիշները:

Это осложняет положение Азербайджана: ПАСЕ отреагировала на решение Баку объявить некоторых членов структуры persona non grata
Президент Парламентской ассамблеи Совета Европы Теодорос Руссопулос прокомментировал заявление министра иностранных дел Азербайджана о том, что члены ПАСЕ, проголосовавшие за решение не ратифицировать полномочия азербайджанской делегации в структуре, будут считаться персоной нон грата в Азербайджане.
"Это более чем болезненный сигнал, который только усложняет нынешнюю ситуацию Азербайджана в Совете Европы. Включение в "черный список" тех, кто проголосовал по совести, может привести только к противоположному результату", - сказал президент ПАСЕ, подчеркнув, что государства-члены обязаны уважать стандарты демократии.