Օրացույց․ 28-ը օգոստոսի․ ամերիկացիները հետաքրքրված էին Հայաստանում շաքարի վերամշակման արտադրությամբ (տեսանյութ)
1997-ի օգոստոսի 28-ին արտգործնախարարի տեղակալ Վարդան Օսկանյանն ընտրվում է 20-ից ավելի հայ գործարարներից կազմված Ազգային կոմիտեի նախագահ։Այս կոմիտեն իր հերթին պիտի միանա Վիենայի խորհրդին, որը միմյանց է կապում աշխարհի գործարարներին։ Հայ գործարարներն ուրախ են, քանի որ բիզնես աշխարհի հետ անձնական կապեր չունեն։ Երեւանում գործում է նաեւ հայ ինտելեկտուալների եւ գործարարների ակումբ։
1998-ի այս օրը նրանք Կամերային երաժշտության տանը ոսկեղենիկ ռուսերենով քննարկում են հայ ժողովրդի փրկության հարցերը։ Նույն օրը Ազգային Ժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանն աշխատանքային այցով Արարատի մարզում է։ Խորհրդարանի ղեկավարն այցելում է մարզի դպրոցներ եւ անձամբ 1 միլիոն 200 հազար դրամ տալիս տնօրեններից մեկին, որպեսզի դպրոցի տանիքը նորոգի։ Մրգավետ գյուղում աղուհաց ծամելուց հետո գյուղացիներին փորձում է համոզել, որ լոլիկի փոխարեն ցորեն չցանեն։ Հարությունյանն այս մարզում պետք է արձանագրի նաեւ, որ համայնքապետերը եւ ժողովուրդը սկսել են օրենք կարդալ։
Ռուսաստանցի գործարար Արկադի Վարդանյանը 2000 թվականի օգոստոսի 28-ին Արտաշատում խորհրդակցում է ազգային մտավորականության հետ։ Հրապարակախոս Արմեն Հովհաննիսյանը նրա մասին ասում է՝ մտավորականները սպասում էին առաջնորդի եւ առաջնորդը եկավ։ Վարդանյանը դերի մեջ է՝ եկեք այսօր ծրագրերից չխոսենք, դրա ժամանակը չէ։
Նույն օրը Ամերիկյան կազմակերպությունը Հայաստանում փորձում է հասկանալ շաքարի վերամշակման արտադրության հնարավորությունները։ Ամերիկացիները 250 հազար դոլար են տալիս դրա համար, եւս 204 հազար էլ կտան Լուիզանա նահանգից մասնավոր մի ընկերություն, որտեղից ժամանող մասնագետն էլ կասի՝ Հայաստանը պիտանի՞ երկիր է շաքարի վերամշակման համար։
2000 թվականի այս օրերին Երեւանում դեռ ճոպանուղի էր գործում, որն արդեն 33 տարեկան է։ Այն վաղուց նորոգման կարիք ունի։ Տնօրենն ասում է, որ աշխատում են վնասով, բայց պարտքեր չունեն, օրական 500-600 հոգի է երթեւեկում այս օդագնացով՝ վճարելով 60 դրամ։ 2000 թվականի օգոստոսի 28-ին ավարտվում է սպանության կազմակերպման մեջ մեղադրվող ներքին զորքերի նախկին հրամ
անատար Վահան Հարությունյանի եւ նրա խմբի դատավարությունը։ Վերջինս դատապարտվում է 6 տարվա ազատազրկման։ 5 մեղադրյալ համաներումով ազատ է արձակում դատարանի դահլիճից։ Եւս 6 մեղադրյալ դատապարտվում է 8-ից 15 տարվա ազատազրկման։ 2001-ի այս օրը կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը եւ Ռոբերտ Քոչարյանն այցելում են Երեւանի նորակառույց Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի։ Կաթողիկոսը նախագահին տեղեկացնում է, որ եկեղեցու հատակը տաքացվող է։ Քոչարյանին տհաճություն պատճառեց եկեղեցու դիմաց գտնվող Այրարատ կինոթատրոնի տանիքի անհրապույր տեսքը, կաթողիկոսին ավելի տհաճ էին եկեղեցու կողքին գտնվող այս միհարկանի կիսախարխուլ տները։ «Շենքում ռումբ է տեղադրված եւ ուր որ է՝ կպայթի»,-նույն օրը Էջմիածնի ներքին գործերի բաժնում եւ պլաստմասայե իրերի գործարանում։ Այստեղ պետք է կայանար ընդդիմադիր «Հանրապետություն» կուսակցության տարածքայի կոնֆերանսը։ Ոստիկանությունը մոտ 2 ժամ զբոսնում է տարածքում, նույնիսկ մոտակա տարածքի բնակչությունը չի էվակուացվում։ Հանրապետությունը պատրաստվում է սեպտեմբերի 7-ից 9-ը Վազգեն Սարգսյանի անվան մարզադաշտում տեղի ունեցող ցլամարտին։ Կենդանապաշտպան միջազգային կազմակերպություննները մեր իշխանություններին կոչ են անում Քրիստոնեության 1700 ամյակ նշող տարում հայկական հողի վրա նման գազանություն չկազմակերպել։ Եկեղեցին նրանց հետ է։
2001-ի այս օրերին էներգետիկայի նախարարը Մոսկվայում բանակցում է ատոմակայանի վերալիցքավորման համար վառելիք ձեռբերելու ուղղությամբ։ Ֆինանսների նախարարը հույս ունի, որ վառելիքի համար անհրաժեշտ 12 միլիոն դրամը մի տեղից կճարեն։ 2006-ի այս օրը Գալուստ Սահակյանի որդին՝ Արման Սահակյանը, հայտարարում է, որ պայքարելու է Աջափնյակի թաղապետի աթոռի համար աշնանը կայանալիք ընտրություններում։ Երեք տարի առաջ պարոն Սահակյանն այս նույն աթոռի համար պայքարում պարտվել էր ավելի վաղ մեկ այլ հզոր հանրապետականի՝ իր քեռուն՝ Աշոտ Աղաբաբյանին հաղթած անկուսակցական Արծրուն Խաչատրյանին։
Նույն օրը ԲՀԿ նախագահի մամլո գրասենյակը հերքում է այն տեղեկատվությունը, թե Գագիկ Ծառուկյանի մերձավոր շրջապատից որեւէ մեկը մասնակցություն է ունեցել մարտի 1-ի դեպքերին: «Նման կեղծ և ստահոդ տեղեկություններ տարածողները փորձում են հերյուրանքների միջոցով վարկաբեկել Գագիկ Ծառուկյանի բարի անունն ու պատիվը»,-տեղեկացնում են ԲՀԿ նախագահի մամլո գրասենյակից։

Календарь. 28 августа: Американцы заинтересованы в производстве по переработке сахара в Армении (видео)
28-го августа 1997 года заместитель министра иностранных дел Вардан Осканян избрается председателем Национального комитета, состоящего из свыше 20 армянских бизнесменов. Этот комитет в свою очередь должен присоединиться к Венскому совету, который связывает друг с другом бизнесменов мира. Армянские бизнесмены рады, поскольку бизнес не имеет личных связей с миром.
В Ереване действует также клуб армянских интеллектуалов и бизнесменов. В этот день 1998 года они в Доме Камерной музыки на чистом русском языке обсуждают вопросы спасения армянского народа.
В тот же день председатель Национального Собрания Хосров Арутюнян находится в Араратской области с рабочим визитом. Глава Парламента посещает школы8 области и лично дает 1 миллион 200 тысяч драм одному из директоров, чтобы отремонтировать крышу школы.
В селе Мргавет, пожевав хлеб с солью сельчан пытаются убедить, чтобы вместо помидоров не сеяли пшеницу. Арутюнян в этой области также должен констатировать, что главы общин и народ начали читать закон.
Российский бизнесмен Аркадий Варданян 28-го августа 2000 года в Арташате проводит совещание с национальной интеллигенцией. Публицист Армен Ованнисян говорит о нем: интеллектуалы ждут лидера - и лидер пришел. Варданян в своей роли: давайте сегодня не будем говорить о программах, не время для этого.
В тот же день Американская организация в Армении пытается понять возможности производства по переработке сахара. Американцы дают для этого 250 тысяч долларов, еще 204 тысяч даст частная компания из штата Луизиана, приезжающий откуда специалист скажет: пригодна ли Армения для переработки сахара?
В эти дни 2000 года в Ереване еще действовала канатная дорога, которой уже 33 года. Она давно нуждается в ремонте. Директор говорит, что работают с убытком, но долгов у них нет, в день ездят 500-600 человек, платя 60 драм.
28-го августа 2000 года завершается судебный процесс на бывшим командующим внутренними войсками Вааном Арутюняном, который обвиняется в организации убийства, и его группой. Последнего осуждают на 6 лет лишения свободы. 5 обвиняемых по амнистии освобождаются из зала суда. Еще 6 обвиняемых осуждаются на 8-15 лет лишения свободы.
В этот день 2001 года католикос Гарегин Второй и Роберт Кочарян посещают недавно построенную в Ереване церковь Григора Лусаворича. Католикос сообщает президенту, что пол церкви подогревается. Кочаряну не понравился непривлекательный вид крыши кинотеатра Айрарат, находящегося напротив церкви, для католикоса более неприятными были полуразрушенные одноэтажные дома, находящиеся рядом с церковью.
«В здании размещена бомба, и она вот-вот взорвется», - в тот ж е день в отделении внутренних дел Эчмиадзина и на заводе пластмассовых изделий. Здесь должна была состояться территориальная конференция оппозиционной партии «Республика». Полиция около 2 часов путешествует по территории, даже население близлежащей территории не эвакуируется.
Республика готовится к корриде, которая проходит с 7-го по 9-е сентября на стадионе имени Вазгена Саркисяна. Международные организации по защите животных призывают наши власти не организовывать подобное зверство на армянской земле, которая отмечает 1700-летие Христианства. Церковь с ними.
В эти дни 2001 года министр энергетики в Москве ведет переговоры в направлении приобретения топлива для перезарядки атомной станции. Министр финансов надеется, что необходимые для топлива 12 миллионов драм откуда-нибудь достанут.
В этот день 2008 года пресс-бюро председателя ППА опровергает информацию о том, что кто-нибудь из близкого окружения Гагика Царукяна участвовал в событиях 1-го марта. «Те, кто распространяет подобную фальшивую и лживую информацию, пытаются посредством искажений компрометировать имя и честь Гагика Царукяна», - сообщают из пресс-бюро председателя ППА.