ProArt P16. Կրեատիվ գաղափարներ իրագործելու նոթբուք ASUS-ից
Երբ խոսքը վերաբերում է ստեղծագործական առաջադրանքների համար նախատեսված նոթբուքի ընտրությանը, կարևոր է հաշվի առնել դրա հզորությունը, գրաֆիկական հնարավորությունները և պատկերի որակը: Ժամանակակից օգտատերերը նախընտրում են սարքեր, որոնք հեշտությամբ կարող են հաղթահարել տեսանյութերի խմբագրումը և լուսանկարների մշակումը:
Նման նոթբուքը պետք է ունենա բարձր արտադրողականություն, որպեսզի հեշտությամբ կարողանա կառավարել հսկայական քանակությամբ տվյալներ և բարդ առաջադրանքներ:
Հենց այս առաջադրանքների համար ASUS-ը ստեղծել ProArt նոթբուքերի շարքը, որը հատուկ նախագծված է դիզայներների, տեսա և ֆոտո բովանդակության և այլ ստեղծագործական ոլորտների մասնագետների համար։ Այս շարքի ամենավառ օրինակներից է ProArt P16-ը։ Այս սարքը համատեղում է հզոր տեխնիկական բնութագրերը, գերազանց OLED էկրանը, AI ֆունկցիոնալությունը և անհավանական շարժունակությունը:
Եկեք հասկանանք, թե ինչով է ProArt P16-ն առանձնանում այլ մոդելների շարքում:
Ժամանակակից նյութերը և էլեգանտ դիզայնը
Ստեղծագործել սիրող մասնագետնետի համար նոթբուքը դասական, սև գույնի ոճային սարք է: Սարքն ունի փայլատ մակերես, իսկ կափարիչի վրա միակ դիազեյնարական լուծումը ProArt տարբերանշանն է:
ProArt P16-ի բարակ մետաղական կորպուսը՝ ընդամենը 14,9 մմ հաստությամբ և 1,85 կգ քաշով օգնում է այն հեշտությամբ օգտագործել տարբեր իրավիճակներում, իսկ դիմացկուն կրունկը ապահով ֆիքսում է էկրանը ցանկալի դիրքում: Ստեղնաշարի ձախ և աջ կողմերում տեղադրված բարձրախոսները լրացնում են էրգոնոմիկ ստեղնաշարը և հարմարավետ թաչփադը:
Ի՞նչով է այն տարբերվում նախորդ սերնդի մոդելներից: Դա հնարավոր չէր լինի առանց AI տեխնոլոգիաների: Սարքը հագեցած է հատուկ Copilot ստեղով՝ AI-ի օգնականին արագ «կանչելու» համար, ինչպես նաև բացառիկ DialPad-ով՝ վիրտուալ կարգավորիչով, որը տեղակայված է թաչփադի վրա՝ համատեղելի հավելվածներում տարբեր հրամանները արագացնելու համար:
Բարձր արտադրողականություն «ծանր» ծրագրերում
Zen 5 ճարտարապետության վրա հիմնված AMD Ryzen™ AI 9 HX 370 պրոցեսորը 2024 թվականի առաջադեմ լուծումներից մեկն է: Իր 12 միջուկներով և մինչև 5,1 ԳՀց արագություն ձեռք բերելու ունակությամբ, այս պրոցեսորն ապահովում է հիանալի արտադրողականություն: Բայց դրա հիմնական առանձնահատկությունը ներկառուցված նեյրոնային պրոցեսորն է, որն աշխատում է 50 TOPS արագությամբ: Սա շատ ավելի արագ է դարձնում AI-ի հետ աշխատանքը, ինչը հատկապես օգտակար է ստեղծագործական առաջադրանքների համար: Այսպիսով, Adobe, Autodesk, Blackmagic Design և այլ պրոֆեսինալ ծրագրերի հետ աշխատողներին Ryzen™ AI 9 HX 370 պրոցեսորն առաջարկում է կայունություն և բարձր արագություն:
Եվ, իհարկե, հզոր NVIDIA GeForce RTX 4070 գրաֆիկա՝ ամենախստապահանջ նախագծերը հաղթահարելու համար:
Ի՞նչու է այս գրաֆիկական քարտը լավ ընտրություն ժամանակակից բովանդակություն ստեղծողների համար: NVIDIA GeForce RTX 40 Series-ը հատուկ նախագծված է AI-ի դարաշրջանի համար և հագեցած է հատուկ ապարատային բաղադրիչներով՝ Tensor Cores-ով: Նրանք զգալիորեն բարելավում են ստեղծագործական ծրագրային ապահովման և խաղային շարժիչների աշխատանքը:
Հովացման համակարգ
Ամեն նոթբուք չէ, որ կարող է հաղթահարել նման առաջադրանքները առանց գերտաքացման, սակայն ProArt P16-ում օգտագործված են առաջադեմ տեխնոլոգիաներ: Հովացման համակարգը նախատեսված է առավելագույն ինտենսիվ հաշվողական պրոցեսներին դիմակայելու համար՝ ապահովելով սարքի կայուն աշխատանքը առավելագույն հզորությամբ:
Այս համակարգի կարևոր մասն է հանդիսանում Thermal Grizzly հեղուկ մետաղական ջերմային ինտերֆեյսը, որը զգալիորեն բարելավում է ջերմության ցրման արդյունավետությունը: Երեք հզոր օդափոխիչներ՝ բարձրացված օդի հոսքով, աշխատում են փոշու ֆիլտրերի հետ միասին՝ կանխելու գերտաքացումն ու ներքին բաղադրիչները մաքուր պահելու համար: Այս հովացման համակարգը թույլ է տալիս մինչև 70 Վտ ջերմային փաթեթ ունեցող պրոցեսորին և 120 Վտ ընդհանուր ջերմային հզորությամբ գրաֆիկական քարտին աշխատել նույն արտադրողականությամբ, նույնիսկ ամենաբարդ առաջադրանքներ կատարելու դեպքում:
Ամենալավ դիսփլեյը ստեղծագործական գաղափարների համար
Եվ վերջապես, գագաթնակետը՝ 16 դյույմանոց ASUS Lumina OLED էկրանը, որում համալրված են բոլոր ժամանակակից բնութագրերը։ Այս գերժամանակակից OLED էկրանն ապահովում է 100% DCI-P3 կինեմատոգրաֆիկ գունային գամմա՝ այն դարձնելով իդեալական ընտրություն գրաֆիկական դիզայներների և տեսախմբագիրների համար:
Պատկերացրեք, որ դուք գրաֆիկական դիզայներ եք և աշխատում եք կինոնկարի համար նախատեսված գովազդային պաստառ ստեղծելու վրա: Անում եք ամեն ինչ, որպեսզի պատկերի յուրաքանչյուր երանգ լինի հենց այնպիսին, ինչպիսին ռեժիսորն է նախատեսել՝ խորը սև ֆոն, հարուստ կարմիր և կապույտ, որոնք հիանալի կերպով արտացոլում են կինոնկարի մթնոլորտը: Սովորական էկրանի վրա կարող եք բախվել գույների սխալ վերարտադրման խնդրին, երբ, օրինակ, սև երանգն ավելի նման է մոխրագույնի: Այս էկրանով տեսանելի է յուրաքանչյուր դետալ և գույն: Ավելին, գունային գամման կարող է արագ փոփոխվել՝ կախված առաջադրանքից․ առցանց բովանդակության համար sRGB ստանդարտից մինչև կինոնախագծերի համար նախատեսված DCI-P3:
Բացի դրանից, ProArt P16 էկրանն 70%-ով ավելի քիչ վնասակար կապույտ լույս է արձակում, քան ավանդական LCD էկրանները։
Եզակի առանձնահատկությունները ներառում են ծայրահեղ բարձր կոնտրաստի հարաբերակցությունը (1,000,000:1) և 0,2 մվ արագ արձագանքման ժամանակը: Սա նշանակում է, որ նույնիսկ դինամիկ բովանդակություն դիտելիս կամ աշխատելիս պատկերը մնում է պարզ և հարուստ:
Արհեստական բանականությունն առօրյա կյանքում
ProArt P16-ը ոչ միայն բարձր արտադրողականությամբ նոթբուք է, այլև իրական խելացի օգնական, որն ինեգրում է արհեստական բանականությունն առօրյա գործերում: Ավելին, բացի Copilot օգնականի հնարավորություններից, արտադրողներն առաջարկում են բացառիկ ASUS գործիքներ: Արդեն նշված հատուկ AI արագացուցիչը լավ է հաղթահարում նման առաջադրանքները:
ASUS հավելվածները, ինչպիսիք են StoryCube-ը և MuseTree-ն, օգնում են արդյունավետորեն կառավարել թվային ֆայլերը: StoryCube-ն ավտոմատ կերպով դասավորում և պահեստավորում է ձեր լուսանկարներն ու տեսանյութերը: Օրինակ՝ եթե ունեք լուսանկարների հսկայական գրադարան, StoryCube-ն արագ դասավորում է դրանք ըստ կատեգորիաների՝ թույլ տալով հեշտությամբ գտնել անհրաժեշտ ֆայլերը: MuseTree-ն օգնում է ձեզ իրագործել նոր գաղափարներ:
Ստեղծագործական պրոցեսորները կառավարելու համար պատասխանատու է ProArt Creator Hub-ը՝ կառավարման կենտրոնը, որի միջոցով կարող եք անհատականացնել համակարգի կարգավորումները և օպտիմալացնել աշխատանքային գործընթացները: Օգտատիրոջ հարմարավետության համար թաչփադի վրա տեղադրված է ASUS DialPad-ը՝ բացառիկ կարգավորիչը, որը թույլ է տալիս բարձր ճշգրտությամբ աշխատել պրոֆեսիոնալ հավելվածներում:
AI-ի ինտեգրումը զգացվում է նաև առօրյա աշխատանքում․ գաղտնիության և տվյալների անվտանգության համար գործում է տեսազանգերի ժամանակ խելացի աղմուկի նվազեցման գործառույթը, էկրանի ադապտիվ մթեցումը և ավտոմատ բլոկավորումը։
Բացի դրանից, Windows-ի մինչև Copilot+ PC մակարդակ ապագա թարմացումների դեպքում նոթբուքում հասանելի կլինի AI գործառույթների լայն շրջանակ, ինչպիսիք են Recall խելացի որոնումը, Live Captions-ը՝ տարբեր լեզուներից թարգմանությունը և շատ այլ գործառույթներ:
Սարքերի միացում և WiFi
ProArt P16-ը համալրված է արտաքին սարքերի ունիվերսալ միացման համար ինտերֆեյսերի ժամանակակից հավաքածուով: Դրանք ներառում են HDMI 2.1 FRL և USB 3.2 Gen2 Type-A պորտերը, որոնք առաջարկում են տվյալների փոխանցման բարձր արագություն և տարբեր սարքեր միացնելու հնարավորություն: Հատուկ ուշադրության է արժանի USB4 ինտերֆեյսը, որը ներկայացված է USB-C միակցիչով: Այս պորտն ապահովում է վիդեո ելք դեպի արտաքին մոնիտոր, սարքի ավելի արագ լիցքավորում և տվյալների փոխանցման մինչև 40 Գբիտ/վ արագություն, ինչը հատկապես օգտակար է մեծ ծավալի տեղեկատվության հետ աշխատող մասնագետների համար:
Հիշողության քարտերի հետ աշխատելու համար տրամադրվում է SD Express 7.0 ֆորմատի քարտ ռիդերտ: Միացեք անլար ցանցերին՝ օգտագործելով ներկառուցված Wi-Fi 7 ադապտերը։ Այն գերարագ միացումների համար, ինչը հատկապես կարևոր է ամպային ծառայությունների և մեծ ֆայլերի հետ աշխատելիս:
ProArt P16-ը ստեղծելիս արտդարողները հաշվի են առել ամեն օր գրաֆիկայի, վիդեո և դիզայնի հետ աշխատող մասնագետների կարիքները: Հզոր պրոցեսորը և գրաֆիկական քարտը, որոնք հատուկ նախագծված են AI դարաշրջանի համար, թույլ են տալիս աշխատել ավելի արագ և արդյունավետ: OLED էկրանի հիանալի գունային վերարտադրությունն ապահովում է յուրաքանչյուր պատկեր ճիշտ այնպես, ինչպես նախատեսված է:
Բացի հզոր բաղադրիչներից և շարժականությունից, այս նոթբուքն առաջարկում է եզակի գործիքների մի շարք, որոնք բարդ առաջադրանքները վերածում են զվարճանքի: Եթե փնտրում եք բարձրորակ էկրանով սարք ստեղծագործելու համար, ապա ProArt P16-ը հիանալի ընտրություն է: Այն իր վրա կվերցնի բարդ առաջադրանքները, որպեսզի կարողանաք կենտրոնանալ ստեղծագործելու վրա:

ProArt P16: Ноутбук от ASUS для воплощения творческих идей
Поддержи А1+!Когда дело доходит до выбора ноутбука для творческих задач, важно учитывать его мощность, графические возможности и качество дисплея. В наше время актуальны ноутбуки, которые могут легко справляться с видеомонтажом и обработкой фотографий.
Такие устройства требуют высокой производительности, способной легко работать с огромными объемами данных и сложными задачами.
Именно для этих задач ASUS создала линейку ноутбуков ProArt, специально разработанную для дизайнеров, профессионалов в области видео, фото-контента и других творческих направлений. Один из ярких представителей этой линейки — ProArt P16. Этот ноутбук сочетает в себе мощные технические характеристики, отличный OLED дисплей с широким цветовым охватом, ИИ функционал и невероятную мобильность.
Давайте детально рассмотрим, чем ProArt P16 выделяется среди других моделей.
Современные материалы и лаконичный дизайн
Ноутбук, созданный для творческих личностей, представляет собой стильное устройство, выполненное в классическом черном цвете. Его лаконичный дизайн с матовой поверхностью и фирменным логотипом ProArt на крышке подчеркивает профессионализм, без лишнего пафоса.
Тонкий металлический корпус ProArt P16 толщиной всего 14,9 мм и весом 1,85 кг делает его удобным для использования в разных локациях, а прочный шарнир надежно фиксирует экран в нужном положении. Эргономичная клавиатура и удобный тачпад дополняются динамиками, расположенными слева и справа от клавиатуры.
В чем отличие от моделей предыдущих поколений? Здесь не обошлось без ИИ технологий. Ноутбук для творчества оснащен специальной клавишей Copilot для быстрого вызова ИИ-помощника, а также эксклюзивным DialPad – виртуальным контроллером, расположенным на тачпаде для ускорения различных команд в совместимых приложениях.
Высокая производительность при работе с «тяжелыми» программами
Процессор AMD Ryzen™ AI 9 HX 370, основанный на архитектуре Zen 5, представляет собой одно из самых передовых решений для ноутбуков в 2024 году. С его 12 ядрами и способностью достигать тактовой частоты до 5,1 ГГц, этот процессор обеспечивает выдающуюся производительность. Но его главная особенность – встроенный нейропроцессор, работающий со скоростью 50 TOPS. Это значительно ускоряет работу с ИИ, что особенно полезно для задач в сфере творчества. Таким образом, для тех, кто работает с профессиональными приложениями от разработчиков, таких как Adobe, Autodesk, Blackmagic Design и других, процессор Ryzen™ AI 9 HX 370 предлагает стабильность и высокую скорость работы.
Ну и конечно же мощная графика NVIDIA GeForce RTX 4070 для того, чтобы справиться с самыми требовательными проектами. Чем именно хороша эта видеокарта для современных криэйторов? NVIDIA GeForce RTX серии 40 специально разработаны для эпохи ИИ и оснащены специальными аппаратными компонентами – тензорными ядрами. Они значительно повышают производительность в программах для творчества и игровых движках.
Система охлаждения
Не каждый ноутбук способен справиться с такими задачами без перегрева, но в ProArt P16 применены передовые технологии. Система охлаждения спроектирована таким образом, чтобы выдерживать самые интенсивные вычислительные нагрузки, обеспечивая стабильную работу устройства на максимальной мощности.
Важной частью этой системы является термоинтерфейс из жидкого металла Thermal Grizzly, который значительно повышает эффективность отвода тепла. Три мощных вентилятора с увеличенным воздушным потоком работают в тандеме с пылевыми фильтрами, предотвращая перегрев и поддерживая чистоту внутренних компонентов. Такая система охлаждения позволяет процессору с тепловым пакетом до 70 Вт и видеокарте с общей тепловой мощностью 120 Вт работать без потери производительности, даже при самых требовательных задачах.
Лучший экран для воплощения творческих идей
Ну и наконец вишенка на торте – 16-дюймовый дисплей ASUS Lumina OLED, который представляет собой все современные характеристики в одном экране. Этот передовой OLED-дисплей поддерживает кинематографический цветовой охват 100% пространства DCI-P3, что делает его идеальным выбором для графических дизайнеров и видеомонтажеров.
Представьте, что вы графический дизайнер, работающий над проектом создания рекламного постера для кино. Вам нужно, чтобы каждый цвет на изображении был точно таким, каким его задумал режиссер: глубокий черный фон, насыщенные оттенки красного и синего, идеально передающие атмосферу фильма. На обычном дисплее вы могли бы столкнуться с проблемой неправильной цветопередачи, где черный цвет выглядит скорее серым. В случае этого дисплея, видна каждая деталь и цвет. Более того, для гибкости в работе цветовой охват дисплея можно быстро переключать в зависимости от задач: от стандарта sRGB для онлайн-контента до DCI-P3 для кинематографических проектов.
Дисплей ProArt P16 излучает на 70% меньше вредного синего света по сравнению с традиционными ЖК-дисплеями для безопасной работы над долгими проектами.
Уникальные характеристики дисплея включают в себя сверхвысокий уровень контрастности (1 000 000:1) и невероятно быстрое время отклика в 0,2 мс. Это значит, что даже при просмотре или работе с динамичным контентом, изображение остается четким и насыщенным.
ИИ в повседневной жизни
ProArt P16 – не просто высокопроизводительный ноутбук, но и настоящий интеллектуальный помощник, который интегрирует ИИ в повседневные задачи. Более того, кроме возможностей помощника Copilot, производители предлагают эксклюзивные инструменты ASUS. С подобными задачами прекрасно справляется уже упомянутый выделенный ИИ-ускоритель.
Приложения ASUS, такие как StoryCube и MuseTree, помогают пользователям эффективно управлять цифровыми файлами. StoryCube автоматически сортирует и организует ваши фото и видео. Например, если у вас огромная библиотека фотографий, StoryCube быстро упорядочить их по категориям, позволяя вам легко находить нужные файлы. MuseTree помогает творить и придумывать новые концепции.
Для контроля за креативными процессорами предусмотрен ProArt Creator Hub – центр контроля, с помощью которого можно персонализировать настройки системы и оптимизировать рабочие процессы. Для удобства пользователей на тачпаде расположен ASUS DialPad – эксклюзивный контроллер, позволяющий с большой точностью работать с профессиональными приложениями.
Интеграция ИИ также проявляется в ежедневной работе через интеллектуальное шумоподавление во время видеозвонков, адаптивное затемнение экрана и автоматическую блокировку ноутбука для конфиденциальности и безопасности данных.
В дополнение к ранее перечисленному, с будущими обновлениями Windows до уровня Copilot+ PC, на ноутбуке станет доступен широкий список ИИ-функций таких, как интеллектуальный поиск Recall, синхронный перевод с разных языков Live Captions и многие другие.
Подключение периферии и WiFi
ProArt P16 оснащен современным набором интерфейсов для универсального подключения периферийных устройств. Среди них порты HDMI 2.1 FRL и USB 3.2 Gen2 Type-A, которые предлагают высокую скорость передачи данных и возможность подключения различных устройств. Особое внимание заслуживает интерфейс USB4, представленный разъемом USB-C. Этот порт поддерживает вывод видеосигнала на внешний монитор, ускоренную подзарядку устройств и передачу данных со скоростью до 40 Гбит/с, что особенно полезно для профессионалов, работающих с большими объемами информации.
Для работы с картами памяти предусмотрен кардридер формата SD Express 7.0. Подключение к беспроводным сетям осуществляется с помощью встроенного адаптера Wi-Fi 7 для супер быстрого соединения, что особенно важно при работе с облачными сервисами и большими файлами.
Итоги
ProArt P16 создавался с учетом потребностей тех, кто ежедневно работает с графикой, видео и дизайном. Его мощный процессор и видеокарта, специально разработанные для эпохи ИИ, позволяют работать быстрее и продуктивнее. OLED-дисплей с прекрасной цветопередачей гарантирует, что каждое изображение будет выглядеть так, как задумано.
Кроме производительных комплектующих и портативности, этот ноутбук предлагает набор уникальных инструментов, которые превращают сложные задачи в увлекательный процесс. Если вы ищете ноутбук с высококачественным экраном для творческих задач, то ProArt P16 – прекрасный выбор. Он возьмет на себя всю тяжелую работу, а вы сможете сосредоточиться на творчестве.