Ucom-ը և Impact Hub Երևան-ը մեկնարկեցին «Ucom Ֆելլոուշիփ» ինկուբացիոն ծրագիր
Աջակցիր «Ա1+»-ինUcom ընկերությունը և Իմփաքթ Հաբ Երևանը մեկնարկեցին «Ucom Ֆելլոուշիփ» ինկուբացիոն ծրագիրը, որը կոչված է պատրաստելու Հայաստանի ձեռներեցների նոր սերունդը: Այս ծրագիրը վաղ փուլի ստարտափ նախագծերին տրամադրում է ռեսուրսներ, մենթորություն և համագործակցելու միջավայր, որտեղ նրանք կզարգացնեն իրենց գաղափարները։
Մեկնարկի միջոցառումը միավորեց ծրագրի առաջին մասնակիցներին, որոնց սպասում էին ողջույնի խոսքեր, նոր կապեր ստեղծելու հնարավորութուն և շրջայց՝ Իմփաքթ Հաբի քովորքինգ գրասենյակով: Նախագծի մեկնարկը տրվեց Իմփաքթ Հաբ Երևանի գործադիր տնօրեն Գևորգ Պողոսյանի ողջույնի խոսքով, որը ներկայացրեց Իմփաքթ Հաբի ընդհանուր առաքելությունն ու դերը ձեռներեցներին աջակցելու գործում և պատմեց նախորդ հաջողված նախագծերի մասին, որոնք ստեղծվել են այս աջակցող էկոհամակարգում։
Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն իր ողջույնի խոսքում ներկայացրեց Ucom-ի մասնակցությունը ծրագրում և վերահաստատեց շարունակական աջակցությունը Հայաստանում կանաչ նախագծերին:
«Ucom Ֆելլոուշիփ»-ը մեզ համար չափազանց կարևոր է, քանի որ այն ոչ միայն լրացնում է տեխնոլոգիաների և կանաչ տնտեսության սկզբունքների միջև առկա բացը, այլև ծառայում է որպես կորպորացիաների և ՀԿ-ների միջև համագործակցության փայլուն օրինակ», - ասել է Իմփաքթ Հաբ Երևանի գործադիր տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը:
«Անչափ ուրախ ենք տեսնել այսպիսի հիանալի և ոգեշնչող գաղափարներ, որոնք կարող են ծառայել մեր համայնքներին և օգնել շրջակա միջավայրին կանաչ լուծումներով: Մենք ուրախ ենք աջակցել այս ծրագրին և հետևել մեր մասնակիցների հաջողություններին, որոնք նաև դրական ազդեցություն են թողնելու սեփական համայնքներում», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ucom Ֆելլոուշիփ» ծրագրում ներառված են մի քանի հեռանկարային նախագծեր, որոնք լուծումներ են առաջարկում շատ լուրջ մարտահրավերների համար՝ վերականգնողական էներգիայի, բնապահպանական կայունության և կայուն արտադրանքի ոլորտներում: Ծրագրում մասնակցելու համար ընտրված նախագծերը հետևյալն են․
Flowtric. Նախագիծ, որը մշակում է փոքրիկ տուրբինային գեներատորներ՝ խողովակների մեջ հոսող ջրից վերականգնվող էլեկտրաէներգիա գեներացնելու համար: Այն առաջարկում է նորարարական լուծում շարունակական մաքուր էներգիայի աղբյուրից օգտվելու համար:
Edible Dishware: Այս գաղափարը նախատեսում է մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկը փոխարինել մրգերից և հացահատիկից պատրաստված ուտելի սպասքով: Իրենց առաջարկը ներառում է վաֆլիից բաժակներ, բրնձից և պանրից պատրաստված ափսեներ և այլն, որոնք ապահովում են մեկանգամյա պլաստիկի փոխարեն կայուն այլընտրանքների կիրառումը:
Solatube Armenia: Նախագիծն առաջարկում է ցերեկային լուսավորության նորարարական համակարգերի ներդրում հայկական շուկայում՝ տեղական արտադրություն հիմնելու նպատակով: Նախագիծը կառաջարկի կայուն ցերեկային լուսավորության և օդափոխության լուծումներ, որը կաջակցի Հայաստանի տնտեսական աճին՝ աշխատատեղերի ստեղծման միջոցով, միաժամանակ այն կնպաստի շրջակա միջավայրի կայունությանը՝ նվազեցնելով արհեստական լուսավորության պահանջարկը:
NAN: Նախագիծը ներկայացնում է խելացի սարք, որը կնվազեցնի գյուղատնտեսության և այգեգործության ոլորտներում ջրի կորուստները: Օպտիմալացնելով ջրի սպառումը՝ այս գաղափարը խթանում է արդյունավետ, կայուն գյուղատնտեսական մոտեցումներ և լուծում է բնապահպանական ամենահրատապ մարտահրավերներից մեկը՝ ջրի կորուստը:
Unnamed Project: Նախագիծն առաջարկում է կախասնկերի կայուն արտադրություն: Այս նախագիծն օգտագործում է ցորենի թեփի պարկեր կախասունկ աճեցնելու համար, պարկերը վերամշակվում են կենդանակեր ստանալու համար: Կենդանիներից ստացված գոմաղբն էլ օգտագործվում է դաշտերը պարարտացնելու համար: Նախագիծը նաև ինտեգրում է ստացված գոմաղբից կենսագազի արտադրությունը՝ առաջարկելով շրջակա միջավայրի կայուն լուծումների փակ շրջան:
Բացման միջոցառուման ընթացքում ելույթ ունեցան նախորդ ծրագրերի մասնակից ստարտափները, որոնք կիսվեցին իրենց հաջողության պատմություններով և անցած ճանապարհով նոր մասնակիցների հետ: Նոր ստարտափներին նաև մանրամասնորեն ներկայացվեց ծրագրի կառուցվածքն ու ժամանակացույցը՝ նախապատրաստելով նրանց գալիք հետաքրքիր ամիսներին:
Առաջիկա ամիսների ընթացքում մասնակիցները կօգտվեն սեմինարներից, փորձագետների մենթորությունից և պրակտիկ փորձից՝ իրենց բիզնեսն ու գաղափարները զարգացնելու համար: Ինկուբացիոն ծրագիրը կունենա ավարտական միջոցառում, որի ընթացքում մասնակիցները կներկայացնեն իրենց արդյունքները, իսկ լավագույն գաղափարը կստանա 500,000 ՀՀ դրամ ֆինանսական մրցանակ՝ նախագծի հետագա աճը խթանելու համար:

Поддержи А1+!Ucom и Impact Hub Yerevan дали старт инкубационной программе Ucom Fellowship, которая призвана расширить возможности следующего поколения предпринимателей в Армении. Программа предлагает ресурсы, наставничество и коллаборативную среду, необходимые перспективным стартапам на ранних стадиях для будущего успеха.
По случаю запуска в Impact Hub Yerevan собрались участники программы, которых ждали приветственные речи, возможности для нетворкинга и экскурсия по инновационному коворкингу. Геворг Погосян, исполнительный директор Impact Hub Yerevan, начал официальный запуск с приветственной речи, в которой представил миссию Impact Hub и роль хаба в поддержке предпринимателей, а также рассказал о предыдущих успешных проектах, которые развились благодаря поддерживающей экосистеме организации.
Ральф Йирикян, генеральный директор Ucom, в своей речи представил роль компании в проекте и ее содействие экологическим инициативам в Армении.
«Программа Ucom Fellowship имеет для нас важнейшее значение, поскольку она не только устраняет разрыв между технологиями и принципами зеленой экономики, но и служит ярким примером успешного партнерства между корпоративными и некоммерческими организациями», — сказал Геворг Погосян, исполнительный директор Impact Hub Yerevan.
«Приятно видеть так много замечательных и вдохновляющих идей, которые могут служить нашим общинам и помогать окружающей среде с помощью новых технологий. Мы рады поддержать эту инициативу и наблюдать, как участники процветают, оказывая положительное влияние на свои сообщества», - сказал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Программа Ucom Fellowship с гордостью приветствовала несколько прогрессивных проектов, которые решают ключевые проблемы в таких секторах, как возобновляемая энергия, устойчивое развитие и экологически чистая продукция. Вот некоторые из проектов, которые были выбраны для участия в инициативе:
Flowtric: проект, который разрабатывает мини-турбогенераторы для сбора возобновляемой электроэнергии из потока воды в трубах, предлагая инновационное решение для подключения к непрерывному источнику чистой энергии.
Съедобная посуда: этот проект предусматривает замену одноразового пластика съедобной посудой из различных сельскохозяйственных продуктов, таких как фрукты и зерновые. Их продукция включают кофейные чашки из вафель, рисовые и сырные тарелки и многое другое, продвигая устойчивую альтернативу традиционной одноразовой посуде.
Solatube Armenia: проект внедряет инновационные системы естественного дневного освещения на армянском рынке, с планами по созданию местного производства. Проект предложит устойчивые решения в области дневного освещения и вентиляции и поддержит экономический рост Армении за счет создания рабочих мест, а также будет способствовать экологической устойчивости за счет сокращения потребности в искусственном освещении.
NAN: проект предлагает интеллектуальный контроллер, разработанный для сокращения чрезмерного потребления воды в сельском хозяйстве и садоводстве. Благодаря оптимизации использования воды, это решение способствует эффективным и устойчивым методам ведения сельского хозяйства, решая одну из самых острых экологических проблем.
Проект без названия: проект ориентирован на устойчивое производство вешенок. Для выращивания грибов используются мешки с пшеничными отрубями, которые затем перерабатываются в корм для животных. Полученный навоз используется для удобрения полей. Проект также интегрирует производство биогаза из полученного навоза, предлагая замкнутое экологическое решение.
Мероприятие по запуску также включало мотивационные выступления выпускников прошлых инкубационных программ, которые поделились с новыми командами своими историями успеха. Участникам были представлены детали структуры и сроков программы, что поможет им подготовиться к предстоящим месяцам.
В течение следующих месяцев участники пройдут специализированные семинары, получат экспертное наставничество и практический опыт для масштабирования своего бизнеса и идей. Инкубационная программа завершится презентационным мероприятием, на котором лучшая идея будет награждена денежным призом в размере 500 000 драмов для дальнейшего стимулирования ее развития и положительного социального воздействия.