Ռուս սահմանապահները հեռանում են Իրան-Հայաստան հսկիչ-սահմանային կետից
Վարչապետ Փաշինյանը ՌԴ նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի մանրամասները, ՌԴ նախագահին է փոխանցել «Խաղաղության խաչմերուկ» բրոշյուրը, ինչպես նաեւ մտահոգություն հայտնել տարածաշրջանային թեմաների վերաբերյալ ՌԴ մի շարք պաշտոնյաների կողմից օգտագործվող ձեւակերպումների եւ բառապաշարի վերաբերյալ։ Տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության խոսույթը դռնփակ եւ դռնբաց ֆորմատներում նույնական է, հայտնում է Փաշինյանի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը։
Վարչապետ Փաշինյանը դրական է գնահատում ՌԴ նախագահի հետ ունեցած հանդիպման արդյունքները։ Քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ, ձեռք են բերվել էներգետիկ, կրթական, հումանիտար ոլորտներին վերաբերող կոնկրետ պայմանավորվածություններ։
Համաձայնություն է ձեռքբերվել նաեւ այն մասին, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստան-Իրան եւ Հայաստան-Թուրքիա պետական սահմանի պահպանությանը կմասնակցեն նաեւ ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերը, իսկ Հայաստան-Իրան պետական սահմանի հսկիչ-սահմանային կետում ծառայությունն ամբողջությամբ կիրականացվի ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերի ուժերով։
Վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Պուտինին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության անկախությունից ի վեր Հայաստանի Հանրապետության եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջեւ պետական սահմանի հսկիչ-սահմանային կետում ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ զորքերի իրականացրած ծառայության համար։

Поддержи А1+!Пресс-секретарь премьер-министра Армении Назели Багдасарян представила подробности встречи премьер-министра Никола Пашиняна и президента Российской Федерации Владимира Путина.
Багдасарян на своей странице в Facebook написала, что в ходе встречи с президентом России премьер-министр Пашинян представил детали проекта “Перекресток мира”, вручил президенту России брошюру “Перекресток мира”, а также выразил обеспокоенность по поводу выражений и лексики, используемых рядом российских чиновников по этим касающимся нашего региона темам. Было отмечено, дискурс правительства Армении по поводу региональных коммуникаций идентична и в закрытом, и в открытом форматах.
“Премьер-министр Пашинян положительно оценивает итоги встречи с президентом Российской Федерации. Обсужден широкий круг вопросов, достигнуты конкретные договоренности, связанные с энергетической, образовательной и гуманитарной сферами.
Также достигнута договоренность, что с 1 января 2025 года пограничные войска СНБ Армении будут также участвовать в охране государственных границ Армения-Иран и Армения-Турция, а на контрольно-пограничном пункте государственной границы Армения-Иран будет полностью осуществляться силами Пограничных войск СНБ Армении”, - отметила Багдасарян.
Багдасарян также сообщила, что премьер-министр Пашинян поблагодарил президента Путина за службу, которую выполняют Пограничные войска ФСБ России на пункте контроля государственной границы между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран с момента обретения Республикой Армения независимости.