Բաքվում ընթացող COP 29-ի առիթով Բելգիայի Դաշնային, Ֆլանդրիայի, Վալոնիայի և Բրյուսելի խորհրդարանների 20 անդամներ դիմել են Ադրբեջանի կառավարությանը և COP 29-ին մասնակից Բելգիայի կառավարության պատվիրակությանը` երեք հիմնական պահանջներով. Ազատություն Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիներին, Արցախի հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանություն և ադրբեջանական ուժերի դուրսբերում Հայաստանի Հանրապետությունյան օկուպացված տարածքից, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության դեմ ադրբեջանական ցանկացած ագրեսիայի զսպում։
Հայտարարությունը ստորագրվել է Բելգիայի հիմանական քաղաքական կուսակցությունների կողմից՝  MR, Les Engagés, DéFI, N-VA, CD&V, Vooruit և Groen։ Առաջին երեքի դեպքում հայտարարությունը ստորագրել են անձամբ կուսակցությունների ղեկավարները։
Բելգիացի քաղաքական գործիչները նախ շեշտում են, որ իբրև COP 29-ը ընդունող երկիր՝ Ադրբեջանը պարտավոր է շոշափելի հավատարմություն ցուցաբերել մարդու իրավունքների, մարդու արժանապատվության և արդարության հիմնարար սկզբունքներին։ Այնուհետև նրանք նշում են իրենց պահանջները՝ հիշեցնելով 2020 թվականի դեկտեմբերի 16-ից հետո Բելգիայի Դաշնային, Ֆլանդրիայի և Վալոնիայի խորհրդարանների կողմից ընդունված՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ բանաձևերը։
Այդ, ինչպես նաև 2021 թվականի մայիսից և 2024 թվականի հոկտեմբերից հետո Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձեւերին համահունչ՝ բելգիացի քաղաքական գործիչներն Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ են անում.
·         անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել Բաքվում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիներին, պատանդներին և գերիներին՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։
·         Ապահովել Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության՝ ներառյալ վանքերի խաչքարերի անձեռնմխելիությունը։ Զերծ մնալ դրանց ալբանացումից, ինչպես նաև պատմական վերանայումներից։
·         Զերծ մնալ Հայաստանի Հանրապետության դեմ սպառնալիքներից և ցանկացած ագրեսիայից, դուրս բերել ադրբեջանական զինուժը Հայաստանի Հանրապետությունում օկուպացված տարածքներից։
Բացի այդ, համահեղինակները Բելգիայի կառավարության պատվիրակությանը կոչ են անում COP 29-ին մասնակցության ընթացքում գործել վերը նշված խորհրդարանական բանաձևերի ոգուն համահունչ։
ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը ողջունել է այս նախաձեռնությունը՝ նշելով. «Մենք երախտապարտ ենք հայտարարության համահեղինակներին, որոնց թվում են խոշոր քաղաքական կուսակցությունների նախագահները, բարձրաստիճան խորհրդարանականները և օրենսդիր մարմնի բոլոր մակարդակների ներկայացուցիչներ։ Անհրաժեշտ է ճնշում գործադրել Ադրբեջանի կառավարության վրա՝ մղելու նրանց հարգել միջազգային նորմերը և գործել դրանց համապատասխան։ Այս հայտարարությունը ընդգծում է այդ անհրաժեշտությունը և հստակ ուղերձ է, որին COP29-ին մասնակից բելգիական պատվիրակությունը պետք է հավատարիմ մնա։  ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը կշարունակի իր հավատարմությունը արդարությանն ու խաղաղության հաստատմանը և միշտ կձգտի ընդգծել այդ նպատակներին հասնելու համար բովանդակալից և անմիջական գործողությունների անհրաժեշտությունը»:

Поддержи А1+!По случаю проходящей в Баку климатической конференции COP-29 20 членов Федерального, Фламандского, Валлонского и Брюссельского парламентов Бельгии обратились к правительству Азербайджана и делегации бельгийского правительства, участвующей в COP-29, с тремя основными требованиями:
освободить армянских военнопленных, удерживаемых в Азербайджане; защитить армянское культурное наследие Нагорного Карабаха; вывести азербайджанские войска с оккупированной территории Республики Армения, а также сдержать любую агрессию Азербайджана против Республики Армения.
Заявление подписали основные политические партии Бельгии: MR, Les Engagés, DéFI, N-VA, CD&V, Vooruit и Groen. В случае первых трех заявление подписали лидеры партий.
Прежде всего, бельгийские политики подчеркивают, что как принимающая COP-29 страна Азербайджан обязан проявлять ощутимую верность фундаментальным принципам прав человека, человеческого достоинства и справедливости. Затем они излагают свои требования, ссылаясь на резолюции по нагорно-карабахскому конфликту, принятые федеральными парламентами Бельгии, Фландрии и Валлонии после 16 декабря 2020 года.
В соответствии с этим, а также с резолюциями, принятыми Европарламентом после мая 2021 года и октября 2024 года, бельгийские политики обращаются к правительству Азербайджана с призывом:
- Немедленно и безоговорочно освободить всех армянских военнопленных, заложников и пленников, удерживаемых в Баку, включая военное и политическое руководство Нагорного Карабаха.
- Обеспечить неприкосновенность армянского культурного и религиозного наследия в Нагорном Карабахе, включая хачкары. Воздержаться от их албанизации, а также от исторических ревизий.
- Воздерживаться от угроз и любой агрессии против Республики Армения, вывести вооруженные силы Азербайджана с оккупированных территорий Республики Армения.
Кроме того, соавторы призывают делегацию бельгийского правительства действовать в соответствии с духом вышеупомянутых парламентских резолюций во время участия в COP-29.