Միրզոյանը հայտարարել է, որ քաղաքական կամքի պարագայում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը կարող է արագորեն վերջնականացվել և ստորագրվել (տեսանյութ)
Դեկտեմբերի 5-ին Մալթայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սլովենիայի փոխվարչապետ, արտաքին և եվրոպական հարցերի նախարար Տանյա Ֆայոնի հետ։ Հանդիպումը կայացել է ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման համատեքստում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները։ Խաղաղության պայմանագրի կնքման առնչությամբ նախարար Միրզոյանը հավելել է, որ քաղաքական կամք դրսևորվելու պարագայում, այն կարող է արագորեն վերջնականացվել և ստորագրվել։
Արարատ Միրզոյանը և Տանյա Ֆայոնը քննարկել են նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման, ինչպես նաև ԵԱՀԿ շրջանակներում փոխգործակցության հարցեր։
Հայաստանի և Սլովենիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի ընդլայնման համատեքստում երկու երկրների ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են վերջին շրջանում իրականացվող քայլերին, համագործակցության հնարավորություններին և քաղաքական երկխոսության հետագա խթանման նպատակով հաջորդ տարվա ընթացքում փոխադարձ այցերի կազմակերպման հարցերին:

Мирзоян заявил, что при наличии политической воли мирный договор Армении и Азербайджана может быть быстро доработан и подписан (видео)
5 декабря министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился на Мальте с вице-премьером Словении, министром иностранных и европейских дел Таней Файон. Встреча состоялась в рамках министерской конференции ОБСЕ.
Об этом сообщает Министерство иностранных дел Республики Армения.
Собеседники обсудили вопросы развитий в регионе. В контексте установления стабильного мира на Южном Кавказе министр Мирзоян представил последние события в процессе регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Касаясь заключения мирного договора, министр Мирзоян добавил, что при проявлении политической воли он может быть быстро доработан и подписан.
Арарат Мирзоян и Таня Файон также обсудили вопросы углубления партнерства РА-ЕС и сотрудничества в рамках ОБСЕ.
Относительно расширения повестки двусторонних отношений между Арменией и Словенией министры иностранных дел двух стран коснулись последних шагов, возможностей сотрудничества и вопросов организации взаимных визитов в следующем году с целью дальнейшего продвижения политического сотрудничества и диалога.