ԱԳ փոխնախարարն ու Ավստրիայի նորանշանակ դեսպանն անդրադարձել են «Խաղաղության խաչմերուկ»-ին
Դեկտեմբերի 10-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ավստրիայի Հանրապետության դեսպան Ռոբերտ Գերշներին (նստավայրը՝ Թբիլիսի)՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ:
Շնորհավորելով պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ Պարույր Հովհաննիսյանը հույս է հայտնել, որ նրա պաշտոնավարումը կնշանավորվի Հայաստանի և Ավստրիայի միջև հարաբերությունների ընդլայնմամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել երկու երկրների միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությանը և վերջին տարիներին երկկողմ հարաբերություններում զարգացման դրական դինամիկային: Երկուստեք ընդգծվել է երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող, այդ թվում՝ առևտրի, ներդրումների, կրթության, մշակույթի, տեխնոլոգիաների ոլորտներում արդյունավետ գործընկերության ընդլայնման կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանը միտված հայկական կողմից ձեռնարկվող քայլերին, «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին։

Поддержи А1+!Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян 10 декабря принял посла Австрийской Республики в Республике Армения Роберта Гершнера (резиденция в Тбилиси) по случаю вручения копий верительных грамот.
Поздравив посла со вступлением в должность, Паруйр Ованнисян выразил надежду, что его пребывание на посту ознаменуется расширением отношений между Арменией и Австрией.
Собеседники коснулись налаженного между двумя странами политического диалога на высоком уровне и положительной динамики развития двусторонних отношений в последние годы. Стороны подчеркнули важность расширения эффективного партнерства в сферах торговли, инвестиций, образования, культуры и технологий.
В ходе встречи были затронуты процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, шаги армянской стороны по обеспечению безопасности и стабильности на Южном Кавказе, а также проект “Перекресток мира”.