Աջակցիր «Ա1+»-ինՀաագայի կոնվենցիաների վավերացմամբ Հայաստան կանդամակցի Մշտական արբիտրաժային դատարանին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝«1899 թվականի հուլիսի 29-ին եւ 1907 թվականի հոկտեմբերի 18-ին Հաագայում ընդունված «Միջազգային վեճերի խաղաղ կարգավորման մասին» կոնվենցիաները վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծն ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովում ներկայացրեց Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը:
Կիրակոսյանը նշեց՝ երկու կոնվենցիաները սիմվոլիկ նշանակություն ունեն: Առաջին անգամ միջազգային իրավունքի պատմության մեջ իրավական առումով ձևակերպվեց վեճերի խաղաղ կարգավորման սկզբունքի բովանդակությունը և պետությունների համար հանձնառություն ստեղծվեց՝ վեճերի կարգավորումն իրականացնել բացառապես խաղաղ միջոցներով:
«Կոնվենցիաների վավերացմամբ Հայաստանը նաև դառնում է Մշտական արբիտրաժային դատարանի անդամ պետություն և դրանով իսկ հնարավորություն է ստանում ներկայացնել արբիտրների թեկնածուներ, որոնք որպես արբիտրներ կարող են հանդես գալ պետությունների միջև վեճերի կամ ներդրումային արբիտրաժների դեպքում գործերի քննության ժամանակ»,–ասաց Կիրակոսյանը:
Այս պահի դրությամբ Մշտական արբիտրաժային դատարանին անդամակցում են 124 երկիր: Եթե Հայաստանը վավերացնի, կդառնա 125-րդ երկիրը:
Ըստ Կիրակոսյանի՝ կոնվենցիաների վավերացմամբ Հայաստանը արտաքին քաղաքական առումով կարևոր ուղերձ է ուղարկում՝ վեճերի խաղաղ կարգավորման, խաղաղության հաստատման, նաև ուժի կիրառման ու ուժի կիրառման սպառնալիքի արգելքի մասին:
ՀՀ մասնակցությամբ Մշտական արբիտրաժային դատարանում այս պահին ընթանում են մի քանի գործերի քննություններ: Ըստ Կիրակոսյանի՝ դա ևս լրացուցիչ խթան է հանդիսանում Հայաստանի համար՝ մասնակից դառնալու այդ ինստիտուտին:
Հանձնաժողովը հավանություն տվեց կոնվենցիաների վավերացմանը: Վավերացման մասին նախագիծը կքննարկվի ԱԺ լիագումար նիստում:

Поддержи А1+!Ратифицировав Гаагские конвенции, Армения станет членом Постоянного арбитражного суда.
По сообщению Арменпресс, проект закона о ратификации конвенций «О мирном разрешении международных споров», принятых в Гааге 29 июля 1899 года и 18 октября 1907 года, был представлен Государственной комиссии по правовым вопросам Национального собрания РА представителем Армении по международно-правовым вопросам Егише Киракосяном.
Киракосян отметил, что обе конвенции имеют символическое значение. Впервые в истории международного права было сформулировано содержание принципа мирного разрешения споров и создано обязательство для государств разрешать споры исключительно мирными средствами.
«С ратификацией конвенций Армения также становится государством-членом Постоянного арбитражного суда и тем самым получает возможность представлять кандидатов в арбитры, которые могут выступать в качестве арбитров при рассмотрении дел в случае споров между государствами или инвестиционных арбитражей", - сказал он. ", - сказал Киракосян.
В настоящее время членами Постоянного абитражного суда являются 124 страны. В случае ратификации Армения станет 125-й страной.
По словам Киракосяна, ратифицируя конвенции, Армения посылает важный сигнал с точки зрения внешней политики о мирном разрешении споров, установлении мира, а также о запрете применения силы и угрозы применения силы.
На данный момент в Постоянном арбитражном суде с участием Армении расследуются несколько дел, что является дополнительным стимулом для Армении стать участником этого института.
Комитет одобрил ратификацию конвенций. Проект ратификации будет обсуждаться на пленарном заседании Национального собрания.