ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանի հայտարարությունը Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության ստորագրման արարողությանը (տեսանյութ)
Հարգելի՛ պետքարտուղար Բլինքեն,
Ձերդ գերազանցություններ, գործընկերներ,
Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը, որը մենք ստորագրում ենք այսօր, ձևավորում է ամուր հիմք և մեր համագործակցությանը դարձնում ավելի հավակնոտ։ Այն ընդգրկում է բազմաթիվ ոլորտներ, այդ թվում՝ տնտեսական և էներգետիկ կապերի ամրապնդում, հաղորդակցություններ, պաշտպանության և անվտանգության համագործակցության խորացում, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդում, արդարադատության և օրենքի գերակայության խթանում, նորարարությունների և բարձր տեխնոլոգիաների զարգացում, ինչպես նաև մարդկանց միջև շփումների ընդլայնում։
Մեր հարաբերությունները՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ շահերի վրա, վերջին տարիներին նշանակալի զարգացում են ապրել։ Դրանք հասել են այնպիսի մակարդակի, որի դեպքում ռազմավարական գործընկերության հաստատումը ոչ միայն համապատասխանում է ներկայիս իրողություններին, այլև էական նշանակություն ունի բարդ աշխարհաքաղաքական պայմաններում գործելու համատեքստում։
Հատկապես շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ, պարոն պետքարտուղար, և Ձեր թիմին այս ճանապարհին` մեր համագործակցությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու ուղղությամբ ներդրված ջանքերի համար:
Մենք խորապես գնահատում ենք ԱՄՆ-ի հաստատուն աջակցությունը Հայաստանի անկախությանն, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։  Նույնքան կարևոր է ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման և տնտեսական դիմակայունության խթանման գործում։
Մենք խորապես գնահատում ենք ԱՄՆ-ի ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայուն և տևական խաղաղության խթանման գործում։ Մենք կարծում ենք, որ կայուն և բարգավաճող Հարավային Կովկասը բխում է  տարածաշրջանային բոլոր դերակատարների և ավելի լայն միջազգային հանրության շահերից: Հայաստանը հանձնառու է խաղաղության օրակարգին և դրա իրագործմանը, ինչպես նաև շարունակելու սերտ համագործակցությունն ԱՄՆ-ի հետ՝ այս ընդհանուր նպատակին հասնելու համար։
Ուրախ ենք նաև հայտարարելու, որ համաշխարհային անվտանգության հանդեպ ընդհանուր հանձնառության ոգով Հայաստանը մտադիր է միանալ «Իսլամական պետությանը պարտության մատնելու գլոբալ կոալիցիային»՝ հավելյալ ընդգծելով մեր նվիրվածությունը միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարին: Մենք հավատում ենք, որ համատեղ գործողություններն էական նշանակություն ունեն այս սպառնալիքը հասցեագրելու գործում։
Մենք նաև սկսում ենք բանակցությունները ԱՄՆ հետ միջուկային համագործակցության համաձայնագրի շուրջ, որը հայտնի է որպես «123-րդ համաձայնագիր»։ Այն կընձեռի խաղաղ նպատակներով միջուկային էներգիայի օգտագործման հարցում համագործակցության շրջանակ և կնշանավորի մեր հանձնառությունը միջուկային էներգիայի խաղաղ զարգացմանը՝ ապահովության, անվտանգության և չտարածման ամենաբարձր չափանիշներով։
Նայելով ապագային՝ մենք ցանկանում ենք շարունակել համագործակցությունն ԱՄՆ նոր վարչակազմի հետ՝ մեր Ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության մեջ նշված հավակնոտ նպատակներն իրագործելու ուղղությամբ։
Հարգելի՛ բարեկամներ, թող այս Կանոնադրությունը ծառայի որպես Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական հարաբերությունների խորացման  վկայություն և ընդհանուր ձեռքբերումներով լի ապագայի ճանապարհային քարտեզ:

Заявление Арарата Мирзояна на церемонии подписания Хартии о стратегическом партнерстве между Арменией и США (видео)
Уважаемый госсекретарь Блинкен,
Ваши Превосходительства, коллеги,
Подписываемая сегодня Хартия о стратегическом партнерстве между Арменией и США создает надежную основу и придает больше амбициозности нашему сотрудничеству. Она охватывает широкий спектр областей, включая укрепление экономических и энергетических связей, развитие взаимосвязанности, углубление оборонного и военного сотрудничества, укрепление демократических институтов, продвижение правосудия и верховенства закона, развитие инноваций и высоких технологий, а также расширение контактов между людьми.
Наши отношения, основанные на общих ценностях и взаимных интересах, в последние годы демонстрируют значительный рост. Они достигли такого уровня зрелости, когда их повышение до стратегического партнерства является не только уместным, но и необходимым для ориентации в сложной геополитической обстановке.
Я особенно благодарен за Ваш вклад, господин Госсекретарь, и неустанные усилия Вашей команды на этом пути, в поднятии нашего сотрудничества на этот новый уровень.
Мы глубоко ценим непоколебимую поддержку США независимости, суверенитета и территориальной целостности Армении. Не менее важна поддержка США в укреплении демократических институтов Армении и содействии экономической устойчивости.
Мы глубоко признательны за участие США в продвижении прочного и долгосрочного мира в регионе Южного Кавказа. Мы считаем, что стабильный и процветающий Южный Кавказ отвечает интересам всех региональных акторов и всего международного сообщества. Армения остается приверженной мирной повестке и ее реализации, а также  тесному сотрудничеству с США для достижения этой общей цели.
Я также рад сообщить, что духе общей приверженности глобальной безопасности Армения намерена присоединиться к Глобальной коалиции против ИГИЛ, что еще раз демонстрирует нашу приверженность борьбе с международным терроризмом. Мы считаем, что коллективные действия необходимы для противодействия этой угрозе.
Мы также начинаем переговоры о соглашении о ядерном сотрудничестве с США, известном как Соглашение 123. Оно обеспечит основу для сотрудничества в области мирного использования ядерной энергии и обозначит нашу приверженность мирному развитию ядерной энергетики при соблюдении высочайших стандартов безопасности, защиты и нераспространения.
Смотря в будущее, мы настроены на дальнейшее сотрудничество с новой Администрацией США для достижения амбициозных целей, изложенных в нашей Хартии стратегического партнерства.
Дорогие друзья, пусть эта Хартия послужит свидетельством углубления стратегических отношений между Арменией и Соединенными Штатами и дорожной картой для будущего, наполненного общими достижениями.