Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության աճը ցույց է տալիս, որ Երևանը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամակցության հիմնական շահառուն է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ մեջբերելով ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի հայտարարությունը։
«Վերջին տարիներին Հայաստանի առևտրի և տնտեսության աճը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամակցության հիմնական շահառուն է»,- նշել է  Ռուսաստանի փոխվարչապետը։
Անդրադառնալով հարցին, թե կարո՞ղ է արդյոք որևէ մեկը զբաղեցնել Հայաստանի տեղը ԵԱՏՄ-ում, Օվերչուկն այդ հարցը ոչ կոռեկտ է անվանել։
«Նման հարց տալ հնարավոր չէ, քանի որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու հարցը միշտ էլ երկրի անկախ որոշումն է, որը, ելնելով իր շահերից, որոշում է անդամակցել կամ չանդամակցել: Այստեղ ակնհայտ օգուտներ կան»,- ասել է Օվերչուկը։
Նա նաև ընդգծել է, որ այդ օգուտները ներառում են էներգետիկայի և սննդի անվտանգության ապահովումը և տնտեսական զարգացման համար կայուն պայմանների ստեղծումը։
«Եվ ամենակարևոր օգուտն անարգել մուտքն է հսկայական շուկա, որտեղ պահանջարկ կա նման երկրի ապրանքների համար։ Սա ահռելի ներուժ է տնտեսության զարգացման, մարդկանց ու բիզնեսի եկամուտներն ավելացնելու համար»,-շեշտել է ՌԴ փոխվարչապետը։

Поддержи А1+!Рост экономики Республики Армения показывает, что Ереван является главным бенефициаром от членства в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС).
Об этом пишет ТАСС со ссылкой на заявление вице-премьера РФ Алексея Оверчука.
“Рост экономики Армении в последние годы говорит о том, что она является основным бенефициаром от членства в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС)”, - отметил вице-премьер России.
Отвечая на вопрос о том, может ли кто-то занять место Армении в ЕАЭС, Оверчук назвал этот вопрос некорректным.
“Так вопрос нельзя ставить, потому что вопрос о присоединении к ЕАЭС - это всегда самостоятельное решение страны, которая, исходя из своих интересов, определяет, вступать или не вступать”, - сказал Оверчук. Он добавил, что от членства в ЕАЭС есть “очевидные выгоды”.
Он также подчеркнул, что эти выгоды содержат обеспечение энергетической и продовольственной безопасности, а также создание устойчивых условий для экономического развития.
Вице-премьер России также подчеркнул, что самое главное преимущество - это беспрепятственный доступ к огромному рынку, где есть спрос на продукцию этой страны. И это огромный потенциал для развития экономики, увеличения доходов населения и бизнеса.