Փաշինյանին կարճ ժամանակ է մնացել, այդ օրը պետք է լինեն աներևակայելի մեծ թվով մարդիկ․ Պ․Հայրիկյան (տեսանյութ)
«Սերժ Սարգսյանը Մաքսային միությանն անդամակցելու որոշումն ընդունելուց հետո հայտարարեց, թե մենք քաղաքակրթական ընտրություն չէ, որ կատարել ենք, կատարել ենք անվտանգային ընտրություն։ Բոլորս տեսանք, որ անվտանգայինն իրեն չարդարացրեց։ Եվ եթե քաղաքական ընտրություն չես կատարում, ընտրում ես հակաքաղաքակրթականը։ Եվ մենք այսօր այդ հակաքաղաքակրթականի ճիրաններում ենք»,- «Ա1+»-ի եթերում ասաց ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանը՝ պատասխանելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վարած արտաքին քաղաքականությանը։
Հայրիկյանը նաև հավելեց, թե Նիկոլ Փաշինյանը մեղք չունի Հայաստանի շուրջ ձևավորված դաշնակցային հարաբերությունների համար, դա ժառանգություն է ստացել։ Բայց նա չի էլ ցանկացել դրա դեմ լուրջ քայլեր ձեռնարկել։ Միաժամանակ Պ․ Հայրիկյանը վստահ է, որ Նիկոլ Փաշինյանին պաշտոնավարելու կարճ ժամանակ է մնացել, քանի որ փետրվարի 18-ին ինքը մեծ հանրահավաք է հրավիրել, որի արդյունքում վարչապետը կհեռանա։
ԱԻՄ ղեկավարն անդրադարձավ նաև ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կողմից բացահայտված այն փաստաթղթերին, որոնց համաձայն նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի հետ բանակցել է Մեղրին Ղարաբաղի հետ փոխանակելու տարբերակի շուրջ։ «Ես այդ կուտը կուլ չեմ տա, Մեղրին այսօր Հայաստանի կազմում է։ Ռոբերտ Քոչարյանը եթե խաղեր էլ է տվել, իր խնդիրն է, մեզ համար կարևոր է, որ դա Հայաստանի համար հետևանք չի ունեցել»,- պատասխանեց նա։
Ինչ վերաբերում է Քոչարյանի նախագահության ժամանակ նրա հետ համագործակցելու մասին հարցին, Հայրիկյանը նշեց, թե նախկին նախագահն իշխանության է եկել իր ձայներով, բայց մի պայմանով, որ սահմանադրական բարեփոխումներ կատարի և նախնական նախնական փուլում կատարել է իր խոստումը։ «Նա ինձ շատ ավելին էր առաջարկում` լինել վարչապետ, ԱԺ նախագահ, միայն թե համաձայնեմ իր հետ համագործակցել»,- հիշեց Հայրիկյանը։

Пашиняну осталось совсем немного времени, в этот день должно быть невероятно большое количество людей: П. Айрикян (видео)
«Приняв решение о вступлении в Таможенный союз, Серж Саргсян заявил, что мы сделали не цивилизационный выбор, мы сделали выбор безопасности. Мы все видели, что безопасность себя не оправдала. И если ты не делаешь политический выбор, ты выбираешь антицивилизационный. И сегодня мы находимся во власти этого антицивилизационного»,- сказал в беседе с «А1+» председатель НСО Паруйр Айрикян, отвечая на внешнюю политику премьер-министра Никола Пашиняна.
Айрикян также добавил, что Никол Пашинян не виноват в союзнических отношениях, сложившихся вокруг Армении, он унаследовал их. Но он не хотел предпринимать серьезных шагов против этого. В то же время П. Айрикян уверен, что Николу Пашиняну осталось недолго на посту, поскольку 18 февраля он созвал большой митинг, в результате которого премьер-министр уйдет.
Глава НСО также сослался на обнародованные Госдепартаментом США документы, согласно которым бывший президент Роберт Кочарян вел переговоры с бывшим президентом Азербайджана Гейдаром Алиевым о варианте обмена Мегри на Карабах.  «Я не проглочу эту наживку, Мегри сегодня является частью Армении. Если Роберт Кочарян вёл игры, это его проблема, нам важно, чтобы это не имело последствий для Армении», - ответил он.
Что касается вопроса сотрудничества с Кочаряном во время его президентства, Айрикян отметил, что бывший президент пришел к власти со своими голосами, но при условии, что он осуществит конституционные реформы и выполнит свое обещание на начальном предварительном этапе.  «Он предлагал мне гораздо больше: быть премьер-министром, спикером Национального собрания, при условии, что я соглашусь с ним сотрудничать»,- вспомнил Айрикян.