Փաշինյանի գլխավորությամբ քննարկվել է Պարենային անվտանգության համակարգի զարգացման ռազմավարության կատարման ընթացքը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ քննարկվել է Պարենային անվտանգության համակարգի զարգացման ռազմավարության 2023-2026 թթ․ գործողությունների ծրագրի կատարման ընթացքը:
Զեկուցվել է, որ 2023-2026 թթ․ գործողությունների ծրագիրը ներառում է 50 միջոցառում, որոնք վերաբերում են պարենի առկայությանը, մատչելիությանը, օգտագործմանը, ապահովման կայունությանը, առկա խնդիրների լուծմանը: Ըստ այդմ՝ սահմանված թիրախային ցուցանիշներն են՝ բնակչության բոլոր խմբերի համար նվազագույն պարենային զամբյուղի հասանելիության ապահովում, նյութական պահուստի պաշարների առկայություն, մատչելիության, հասանելիության, ինքնաբավության և բնական ռեսուրսների ու դիմակայունության ինդեքսավորված թիրախների ապահովում:
Նշվել է, որ ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության հետ աշխատանքներ են տարվում՝ ըստ տարիքային խմբերի նվազագույն պարենային զամբյուղի մշակման ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով միջազգային պրակտիկայում կիրառվող սպառման նորմաները և էներգետիկ արժեքները։
Հանրակրթական դպրոցներում և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում իրականացվել են իրազեկման աշխատանքներ բալանսավորված սննդակարգի, անվտանգ սնունդ ընտրելու սկզբունքների վերաբերյալ։ «Տաք սնունդ» ծրագրի շրջանակում 2023 թվականից ՀՀ 10 մարզերի հանրակրթական 1060 դպրոցների տարրական դասարանների շուրջ 105259 աշակերտ և նախակրթարանների 4114 սան ստանում են տաք սնունդ։
Նշվել է, որ պարենի առկայության և կայունության շրջանակում մինչև 2027 թ․խոշոր ներդրումային ծրագրերին ցուցաբերվում է պետական աջակցություն:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել պարենային անվտանգության ոլորտում առկա խնդիրներին, դրանց լուծման հնարավոր քայլերին:
Վարչապետ Փաշինյանը նյութական պահուստի պաշարների ապահովման համատեքստում կարևորել է տեղական արտադրության խրախուսումը, Կառավարության աջակցության ծրագրերի վերանայումն ու այդ ուղղությամբ Կառավարության կողմից համապատասխան ծրագրերի իրականացումը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ պետք է աշխատել նյութական պահուստի ցանկում ներառված ապրանքների այլընտրանքների ձևավորման ուղղությամբ՝ հավելելով, որ պարենային անվտանգության ոլորտում անհրաժեշտ է գործել հնարավորինս ճկուն:

Под председательством Пашиняна oбсужден ход реализации Плана действий по развитию системы продовольственной безопасности
Поддержи А1+!Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось обсуждение хода реализации Плана действий по развитию системы продовольственной безопасности на 2023–2026 годы.
Было доложено, что План действий на 2023-2026 годы включает 50 мероприятий, связанных с наличием, доступностью, использованием, устойчивостью обеспечения продовольствия и решением существующих проблем. Соответственно, в качестве целевых индикаторов установлены: обеспечение доступа к минимальной продовольственной корзине для всех групп населения, наличие запасов материальных резервов, обеспечение доступности, достижимости, самодостаточности и индексированные целевые показатели по природным ресурсам и устойчивости.
Было отмечено, что совместно с Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН ведется работа по разработке минимальной продовольственной корзины по возрастным группам с учетом норм потребления и энергетической ценности, используемых в международной практике.
В общеобразовательных школах и высших учебных заведениях проводятся мероприятия по информированию о принципах сбалансированного питания и выбора безопасных продуктов питания. В рамках программы «Горячее питание» с 2023 года около 105 259 учащихся младших классов 1 060 общеобразовательных школ и 4 114 воспитанников дошкольных учреждений в в 10 областях Республики Армения получают горячее питание.
Было отмечено, что в рамках программы обеспечения доступности и устойчивости продовольствия до 2027 года осуществляется государственная поддержка крупных инвестиционных проектов.
В ходе обсуждения были затронуты текущие проблемы в сфере продовольственной безопасности и возможные шаги по их решению.
В контексте обеспечения запасов материального резерва премьер-министр Пашинян подчеркнул важность стимулирования местного производства, пересмотра программ поддержки правительства и реализации соответствующих программ в этом направлении. Никол Пашинян подчеркнул, что необходимо работать над созданием альтернатив включенным в список материального резерва продуктам, добавив, что в сфере продовольственной безопасности необходимо действовать максимально гибко.