Դա պիտի անի ցանկացած մեկը՝ բացի Նիկոլ Փաշինյանից․ Արմեն Բաղդասարյան (տեսանյութ)
«Ինչո՞ւ են Ռոբերտ Քոչարյանի հարցն անընդհատ առաջ մղում։ Դա նախընտրական քարոզարշավի մեկնարկ չէ, դա ճիշտ ձևակերպում չէ։ Իմ տպավորությամբ Քոչարյանը սկսում է իշխանության համար հերթական պայքարի փուլը, և դա այնքան էլ կապ չունի ընտրությունների հետ։ Հայաստանում երբևէ իշխանություն չի փոխվել ընտրություններով»,- «Ա1+»-ի եթերում ասաց քաղաքական մեկնաբան Արմեն Բաղդասարյանը՝ անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանի վերջին հայտարարություններին և այն մեկնաբանություններին, 2026թ․ հերթական ընտրություններից առաջ Քոչարյանն արդեն քարոզարշավ է սկսել։
Փորձագետը շեշտեց, որ միշտ ընտրություններում հիմնական պայքարը գնում է առաջին և երկրորդ ուժերի միջև, մինչդեռ Քոչարյանի ղեկավարած դաշինքը այդ երկու դիրքերում էլ չէ։ Առաջին տեղը զբաղեցնում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կուսակցությունը, երկրորդ տեղում Վարդան Ղուկասյանի ԴԱԿ-ն է։
Արմեն Բաղդասարյանն անդրադարձավ նաև Ռոբերտ Քոչարյանի ու Սերժ Սարգսյանի միջև առկա տարաձայնությանը, որի մասին վերջին ասուլիսի ժամանակ հարց էր ուղղվել նախկին նախագահին։ Նա կարծիք հայտնեց, թե գուցե լարվածության պատճառն այն է, որ Սերժ Սարգսյանը Ռոբերտ Քոչարյանին թույլ չի տվել երրորդ անգամ դառնալ նախագահ։
Ինչ վերաբերում է հայ-ադրբեջանական հակամարտությանը, վերլուծաբանը ճիշտ է համարում, որ Հայաստանը պետք է ժամանակ ձգի և ոտատակ չընկնի։ Արմեն Բաղդասարյանը նաև համարում է, որ Ադրբեջանը չունի այն հզորությունը, որ միայնակ հարձակվի Հայաստանի վրա։ «Ադրբեջանը միայնակ չի կարող Հայաստանից տարածքներ գրավել, եթե գրավի, լուրջ հակահարված կստանա։ Հայաստանի կարողությունները բավարար են մեն-մենակ Ադրբեջանի դեմ պատերազմելու համար։ Ադրբեջանը դա շատ լավ գիտի, դրա համար էլ անընդհատ թմբկահարում է, թե Հայաստանը չպետք է զինվի»,- հավելեց նա։

Это должен сделать любой, кроме Никола Пашиняна: Армен Багдасарян (видео)
Поддержи А1+!«Почему постоянно продвигают вопрос Роберта Кочаряна? Это не начало предвыборной кампании, это не правильная формулировка. По моему впечатлению, Кочарян начинает новый этап борьбы за власть, и к выборам он не имеет никакого отношения. В Армении правительство никогда не менялось путём выборов»,- сказал в эфире «А1+» политический комментатор Армен Багдасарян, коснувшись последних заявлений Роберта Кочаряна и комментариев о том, что перед очередными выборами 2026г. Кочарян уже начал агитационную кампанию.
Эксперт подчеркнул, что всегда на выборах основная борьба идёт между первой и второй силами, между тем возглавляемый Кочаряном блок не на этих двух позициях. Первое место занимает партия, возглавляемая премьером Николом Пашиняном, на втором месте партия во главе с Варданом Гукасяном.
Армен Багдасарян, коснулся также разногласия между Робертом Кочаряном и Сержем Саркисяном, о котором во время последней пресс-конференции был адресован вопрос бывшему президенту. Он выразил мнение, что возможно причина напряжения в том, что Серж Саркисян не позволил Роберту Кочаряну стать президентом в третий раз.
«Азербайджан в одиночку не может захватить территории у Армении, если захватит, получит серьёзный контрудар. Возможности Армении достаточны исключительно для войны против Азербайджана. Азербайджан прекрасно знает это, поэтому и постоянно трубит, что Армения не должна вооружаться», - добавил он.