Ucom-ի գլխավոր տնօրենը կիսվել է իր փորձով կիբերանվտանգության դասընթացի մասնակիցների հետ
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը խոսել է կիբերանվտանգության կարևորության մասին՝ Armenia Peace Initiative-ի (API) կողմից՝ Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի (UFAR) հետ համատեղ կազմակերպված վերապատրաստման ծրագրի շրջանակում։
Ինտերակտիվ քննարկման ընթացքում պարոն Յիրիկյանը խոսել է կիբերանվտանգության ոլորտում մարտահրավերների, բիզնեսը վտանգող սպառնալիքների և դրանց հնարավոր լուծումների մասին՝ կիսվելով հեռահաղորդակցության և բիզնեսի ոլորտում իր մեծ փորձով:
Անդրադառնալով դասընթացին՝ Ռալֆ Յիրիկյանն ընդգծել է կիբերանվտանգության դերի կարևորությունը թվային անվտանգության և բիզնեսի ամրության տեսակետից այսօրվա աշխարհում.
«21-րդ դարում կիբերանվտանգությունը հասկանալը ընտրության հարց չէ։ Դա պարտադիր պայման է և պատասխանատվության ցուցանիշ: Միայն մեր գիտելիքներն ամրապնդելով մենք կարող ենք դիմակայել թվային աշխարհի մարտահրավերներին և սպառնալիքներին: Ահա թե ինչու եմ ես իսկապես մեծ սիրով մասնակցում այս դասընթացին: Ես ուրախ եմ կիսվել իմ փորձով և պատկերացումներով հեռահաղորդակցության ոլորտում կիբերանվտանգության դերի մասին։ Ուզում եմ ընդգծել, որ Ucom-ը որպես հաճախորդակենտրոն ընկերություն՝ մեծ կարևորություն է տալիս կիբերանվտանգությանը՝ հուսալի ծառայություններ մատուցելու նպատակով»,- նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Կիբերանվտանգությունը մշտական փոփոխություններ է ենթադրում, քանի որ հարձակման վեկտորներն անընդհատ փոփոխվում են։ Կիբերանվտանգության այս դասընթացի նպատակն է բարելավել առանցքային ընկերություններում, բանկերում, պետական հաստատություններում և որոշ զգայուն պետական մարմիններում աշխատող մասնագետների կարողությունները, որպեսզի նրանք աստիճանաբար ձեռք բերեն անհրաժեշտ հմտությունները՝ դիմակայելու կիբեր սպառնալիքներին, որոնց պարբերաբար ենթարկվում են:
Դասընթացի շրջանակում մասնակիցները կաշխատեն սիմուլյացված միջավայրերում՝ օգտագործելով նորագույն տեխնոլոգիաներ և գործիքներ, ինչպիսիք են Debian-ը և Kali Linux-ը: Դասընթացավարներն են Սեբաստիան Բարգուիրջյանը, որը միջազգայնորեն հավաստագրված համակարգչային գիտության փորձագետ է և մասնագիտացած է կիբերանվտանգության ոլորտում, և Նիկոլյա Ռենարը, որը VMware vExpert & Microsoft Certified փորձագետ և մարզիչ է: Նրանց աշխատանքի մեթոդաբանությունը ներառում է կոնկրետ օրինակներ և գործնական վարժություններ, այդպիսով ուսուցումը դարձնելով ընդգրկուն և արդյունավետ:
Սեմինարը նշանակալից քայլ է կիբերանվտանգության խթանմանն ուղղված Ucom-ի ջանքերի շրջանակում՝ մասնակիցներին տրամադրելու թվային ենթակառուցվածքները պաշտպանելու նորագույն գիտելիքներով, գործիքներով և լավագույն փորձով:
Նշենք, որ 2023 թվականին Ucom-ը ստացել է ISO/IEC 27001 վկայականը, որը՝ հաստատում է տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգի չափանիշները։
Հայաստանի խաղաղության նախաձեռնություն
** Armenia Peace Initiative-ը (API) բարեգործական հիմնադրամ է, որը նպատակն է Հարավային Կովկասում խաղաղության խթանումը և անվտանգության ամրապնդմանը` տարածաշրջանի ժողովուրդների միջև բացության և երկխոսության ոգով: Լինելով ոչ քաղաքական և անկուսակցական կազմակերպություն՝ API-ն կոնկրետ գործողություններ է ձեռնարկում Հայաստանում մարդկային անվտանգության ամրապնդման համար: 2020 թվականին հիմնադրումից ի վեր API-ն իր փորձն ու ռեսուրսներն է ներդնում անվտանգության երեք ուղղություններով՝ տեղեկատվական և գիտելիքի անվտանգություն Հարավային Կովկասում, արդյունավետ հանրային դիվանագիտության հիմք; թվային անվտանգություն Հայաստանում; և հայ ժողովրդի քաղաքացիական անվտանգություն։ API-ն սերտորեն համագործակցում է Ֆրանսիայի և Հայաստանի պետական կազմակերպությունների և քաղաքացիական հասարակության գործընկերների հետ:

Генеральный директор Ucom поделился своим опытом с участниками курса по кибербезопасности
Генеральный директор Ucom Ральф Йирикян поделился своим опытом с участниками курса переподготовки по кибербезопасности, организованного Armenia Peace Initiative (API) в партнерстве с Французским университетом в Армении (UFAR).
Г-н Йирикян провел интерактивную дискуссию о проблемах кибербезопасности, бизнес-угрозах и потенциальных решениях для них, поделившись ключевыми идеями из своего обширного опыта в сфере телекоммуникаций и бизнеса.
Говоря об учебном курсе, Ральф Йирикян подчеркнул важность роли кибербезопасности в устойчивости бизнеса и цифровой безопасности в современном мире.
«Понимание кибербезопасности в 21-м веке – это уже не вопрос выбора, а необходимость и ответственность. Только укрепляя свои знания, мы можем противостоять вызовам и угрозам цифрового мира. Поэтому я счастлив быть частью этого учебного курса. Я рад поделиться своим опытом и знаниями о сути и роли кибербезопасности в телекоммуникационной отрасли. Я хотел бы отметить, что Ucom, будучи клиентоориентированной компанией высоко ценит важность кибербезопасности, чтобы обеспечивать надежность услуг для наших клиентов», - сказал генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
Кибербезопасность — это процесс постоянной адаптации, поскольку атаки постоянно меняют свой вектор. Цель курса по кибербезопасности — повысить потенциал специалистов, работающих в ключевых компаниях, банках и государственных учреждениях Армении, чтобы они постепенно приобретали навыки, необходимые для борьбы с киберугрозами, которым регулярно подвергаются.
Курсы позволят участникам работать в моделируемых средах, используя передовые технологии и инструменты, такие как Debian и Kali Linux. Тренеры — Себастьен Баргирджян, сертифицированный на международном уровне эксперт по компьютерным наукам со специализацией в области кибербезопасности, и Николя Ренар, сертифицированный эксперт и тренер VMware vExpert и Microsoft. Их методы обучения включают конкретные примеры и практические упражнения, что делает обучение особенно захватывающим и эффективным.
Участие в семинаре связано с приверженностью Ucom содействию развития кибербезопасности в Армении благодаря обмену новейшими знаниями, инструментами и передовыми методами для защиты цифровых инфраструктур.
Отметим, что в 2023 году Ucom получил сертификат ISO/IEC 27001, подтверждающий стандарты системы управления информационной безопасностью.
Инициатива мира в Армении
** Инициатива мира в Армении (API) — это целевой фонд, призванный содействовать миру и построению безопасности на Южном Кавказе в духе открытости и диалога между народами региона. Неполитическая и беспартийная организация API принимает конкретные меры по укреплению безопасности человека в Армении. С момента своего создания в 2020 году API поставила свой опыт и ресурсы на службу безопасности человека в трех областях: безопасность информации и знаний на Южном Кавказе, основа
эффективной публичной дипломатии; цифровая безопасность в Армении; и гражданская безопасность для армянского народа. Их программы направлены на улучшение безопасности человека посредством измеримых действий. Они тесно сотрудничают с французскими и армянскими государственными учреждениями и партнерами из гражданского общества.