Վարչապետն ընդունել է Նիդեռլանդների ԱԳ նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարար Կասպար Վելդկամպի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է Կասպար Վելդկամպի այցը Հայաստան և ընդգծել երկու երկրների միջև համագործակցության դինամիկ բնույթը: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել երկկողմ քաղաքական երկխոսության մակարդակը՝ ավելացնելով, որ անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել նաև տնտեսության և այլ ոլորտներում կապերի հետագա ընդլայնման ուղղությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է Նիդեռլանդների դերը Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների խորացման և մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի արդյունավետ իրականացման գործում:
Կասպար Վելդկամպը նշել է, որ երկու երկրների ԱԳՆ-ների միջև ձևավորվել է փոխվստահության վրա հիմնված սերտ համագործակցություն: Նրա խոսքով՝ այսօր Հայաստանի և Նիդեռլանդների միջև ստորագրված ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագիրը նոր մակարդակի կբարձրացնի երկկողմ հարաբերությունները: Միաժամանակ, նա հավելել է, որ Նիդեռլանդները շարունակելու է նպաստել ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության զարգացմանը, այդ թվում՝ բարեփոխումների օրակարգն առաջ մղելու նպատակով:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին և տարածաշրջանային կայունությանը վերաբերող հարցեր։

Премьер-министр Пашинян принял делегацию во главе с министром иностранных дел Нидерландов (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с министром иностранных дел Королевства Нидерландов Каспаром Вельдкампом.
Никол Пашинян приветствовал визит Каспара Вельдкампа в Армению и подчеркнул динамичный характер сотрудничества между двумя странами. Премьер-министр высоко оценил уровень двустороннего политического диалога, добавив, что необходимо предпринять шаги для дальнейшего расширения связей в экономике и в других сферах. Никол Пашинян подчеркнул роль Нидерландов в углублении отношений Армения-Европейский союз и в эффективной реализации повестки демократических реформ в нашей стране.
Каспар Вельдкамп отметил, что между министерствами иностранных дел двух стран налажено основанное на взаимном доверии тесное сотрудничество. По его словам, подписанная сегодня между Арменией и Нидерландами Декларация о стратегическом партнерстве выведет двусторонние отношения на новый уровень. В то же время он добавил, что Нидерланды продолжат способствовать развитию сотрудничества Армения-ЕС, в том числе в целях продвижения повестки реформ.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся мирного процесса между Арменией и Азербайджаном и региональной стабильности.