Տնտեսվարողներին չենք քերթում, տեռոր չենք անում, սովորական ստուգումներ են. ՊԵԿ նախագահ (տեսանյութ)
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը հայտարարել է, որ ոչ մի գործարար անհարկի ճնշումների չի ենթարկվում, և բոլոր հարկային ստուգումներն իրականացվում են նախապես հաստատված ծրագրի համաձայն։
Նրա խոսքով՝ ՊԵԿ-ը մշակում է թիրախային ստուգումների տարեկան ծրագիր, որի շրջանակում իրականացվում են բոլոր անհրաժեշտ ուսումնասիրությունները՝ հիմնվելով հնարավոր ռիսկերի գնահատման վրա։ Նա հերքել է այն պնդումները, թե կառավարությունն այս միջոցներով փորձում է լրացնել բյուջեի պակասուրդը՝ ընդգծելով, որ ստուգումների գործընթացը կապ չունի բյուջետային ճնշումների հետ և իրականացվում է միայն տնտեսական ռիսկերի հիման վրա։
«Չենք քերթում, տնտեսվարողներին վերաբերվում ենք որպես մեր ընտանիքի անդամների։ Մեր նպատակն է մեր համակարգը և ծառայությունները դարձնել առավել մարդակենտրոն։ Համոզված եղեք, որ նման մոտեցումը մեր աշխատանքում միշտ առկա է», – նշել է Հակոբյանը։
Վերջին շրջանում լրատվամիջոցներում տեղեկություններ էին տարածվել, որ խոշոր գործարար Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող ընկերություններում լայնածավալ հարկային ստուգումներ են անցկացվում։

Глава Комитета государственных доходов о налоговых проверках (видео)
Председатель Комитета государственных доходов Эдуард Акопян заявил, что ни один предприниматель не подвергается неоправданному давлению, и все налоговые проверки проводятся в соответствии с утвержденным планом.
По его словам, КГД разрабатывает годовую программу целевых проверок, в рамках которой проводятся все необходимые исследования на основе оценки возможных рисков. Он опроверг утверждения о том, что правительство использует эти меры для покрытия бюджетного дефицита, подчеркнув, что процесс проверок не связан с бюджетными проблемами и осуществляется исключительно на основе экономических рисков.
«Мы не притесняем предпринимателей, относимся ко всем как к членам одной семьи. Наша цель – сделать нашу систему и услуги максимально ориентированными на людей. Уверяю вас, что такой подход всегда присутствует в нашей работе», – отметил Акопян.
Ранее в СМИ появилась информация о том, что в компаниях, принадлежащих крупному бизнесмену Самвелу Алексаняну, в последние недели проводятся масштабные налоговые проверки.