«Միջազգային ճգնաժամային խումբ»-ը ղարաբաղյան սրացման մասին զեկույց է հրապարակել
Ամերիկայի Ձայն «Միջազգային ճգնաժամային խումբ»-ը ղարաբաղյան ճգնաժամի մասին իր զեկույցում հայտնում է, որ եթե ադրբեջանական կողմը իր պնդումների համաձայն տարածքային ձեռքբերումներ է գրանցել՝ամրապնդելով իր դիրքերը, Ադրբեջանը կարող է պահանջել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ստատուս քվոյի լուրջ փոփոխություններ։ Մյուս կողմից, Հայաստանը ունի ուժեղ դիրքեր՝ դիմակայելու ադրբեջանական ուժերին։ Հրադադարի հաստատման դեպքում անգամ, դրա խախտման հավանականությունը բավականին բարձր է լինելու՝ այսուհետ ղարաբաղյան ստատուս քվոն հարցի տակ դնելու եւ միջազգային ուշադրություն գրավելու նպատակով, ասված է զեկույցում։ Այսօրվա դրությամբ, կողմերը տարբեր վարկածներ են ներկայացնում, մինչդեռ ստույգ տեղեկատվություն ձեռքբերված կամ հետ գրավված դիրքերի մասին չկա։ Ռազմական ճանապարհը չի տանի խնդրի կարգավորման Մարդկային կորուստներից, գույքի եւ ռազմական տեխնիկայի ոչնչացումից բացի, ռազմական բախումը կարող է ունենալ շատ ավելի լայն բացասական հետեւանքներ։ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ընթացող վերջին օրերի ռազմական մրցավազքը պետք է դիտարկվի այլ կոնտեքստում։Մարտերի շարունակման դեպքում հակամարտության ռազմական լուծումը կարող է հնարավոր տարբերակ դիտարկվել, մի բան, որը կարող է սպառնալ տարածաշրջանի կայունությանը։ Այժմ գլխավոր առաջնահերթությունը պետք է լինի պատերազմական գործողությունների կասեցումը։ Պատերազմական գործողությունների շարունակման պարագայում դրանք կարող են ռազմական բախման մեջ ներքաշել տարածաշրջանի գերտերություններին։ Խնդրի լուծումը պետք է փնտրվի երկու կողմերի համար ընդունելի տարբերակի որոնմամբ։ Մինսկի գործընթացը հայտնվել է փակուղու առջեւ։ Մինսկի գործընթացը չպետք է կասեցվի, այն հարկավոր է շարունակել ավելի լայն միջազգային բարձրաստիճան քաղաքական գործիչների ավելի գործուն միջամտությամբ։   Միջնորդները պետք է օգտվեն պահից Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերով ընթացող երկարամյա բանակցությունների նպատակը վերջին դեպքերից խուսափելուն էր ուղղված, այդուհանդերձ իրավիճակի լարումը մեկ անգամ եւս ապացուցեց, որ ստատուս քվոյի պահպանումը անհնար է դառնում։ Վերջին շրջանում Մինսկի գործընթացը չի ստացել քաղաքական հարթակի անհրաժեշտ միջամտություն։ Գործընթացը կրել է դիվանագիտական եւ բյուրոկրատական բնույթ, այլ՝ ոչ քաղաքական։ Պատերազմի շղարշի հետեւում գործընթացը պետք է ավելի թափանցիկ դառնա Հանրությանը պետք է մատուցվի ավելի ստույգ եւ թափանցիկ տեղեկատվումթյուն ռազմի դաշտում տիրող իրավիճակի մասին։ Անհրաժեշտ է նաեւ ավելի թափանցիկ բանակցային գործընթաց։ Առաջարկություններ Մինսկի խմբի գործընթացին
• Գործընթացում ներգրավել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի քաղաքական բարձրաստիճան գործընկերների։
• Ներգրավել նախագահներ Օլանդին, Օբամային, Պուտինին եւ Տուսկին՝ Ադրբեջանի եւ Հայստանի ղեկավարների հետ զրույցում՝ շեշտելով խնդրի լուծման առաջնահերթությունը։ Հնարավորինս շուտ կազմակերպել Հյաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ հանդիպում։
• Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարությունը կարող է լրջորեն ներգրավվել բանակցային գործընթացում այն դեպքում, երբ կողմերը կտեսնեն խնդրի լուծման տարբերակներ։ Միջազգային միջնորդները պետք է ներդնեն այս գործընթացում կշռուն քաղաքական կապիտալ։
• Ընդլայնել անվտանգության վերահսկման մեխանիզմները՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից վերահսկվող, կրակի ուղղությունը որսացող սարքերի տեղադրումով, ինչպես նաեւ շփման գծում ԵԱՀԿ դիտորդների տեղակայումով։
• Եվրամիություն կողմից բանակցային գործընթացի ավելի գործուն մասնակցություն։ Եվրամիությունը այսօրվա դրությամբ չունի պաշտոնական դեր Մինսկի խմբում։
• Մինսկի խումբը պետք է մաս կազմի երկու կողմերի քաղաքացիական հասարակության եւ մամուլի իրազեկման գործում ՝ քաջալերելով երկկողմ հանրային բանավեճ։

«Международная кризисная группа» опубликовала доклад по карабахскому обострению
Голос Америки «Международная кризисная группа» в своем докладе по карабахскому кризису сообщает, что если азербайджанская сторона, согласно ее утверждениям, зафиксировала территориальные достижения, укрепив свои позиции, Азербайджан может потребовать серьезных изменений статуса-кво Нагорно-Карабахского конфликта. С другой стороны, у Армении есть сильные позиции для противостояния азербайджанским силам. Даже в случае установления прекращения огня, вероятность его нарушения будет достаточно высокой – чтобы поставить под вопрос карабахский статус-кво и привлечь международное внимание, сказано в докладе. На сегодняшний день, стороны представляют различные версии, между тем точной информации о захваченных или потерянных позициях нет. Военный путь не приведет к урегулированию проблемы Кроме человеческих потерь, уничтожения имущества и военной техники, вооруженное столкновение может иметь гораздо более широкие отрицательные последствия. Военные гонки, проходящие в последние дни между Арменией и Азербайджаном нужно рассматривать в ином контексте. В случае продолжения боев военное решение конфликта может рассматриваться возможным вариантом – то, что может угрожать стабильности в регионе. Сейчас основным приоритетом должно быть прекращение военных действий. В случае продолжения военных действий они могут втянуть в военное столкновение региональные сверхдержавы. Решение проблемы нужно искать поиском приемлемого для сторон варианта. Минский процесс оказался в тупике. Минский процесс не должен быть приостановлен, его следует продолжить с более действенным вмешательством более широких международных высокопоставленных политических лиц. Посредники должны воспользоваться моментом Цель многолетних переговоров, проходящих усилиями сопредседателей Минской группы, была направлена на избежание последних событий, тем не менее, напряжение ситуации в очередной раз доказало, что сохранение статуса-кво становится невозможным. В последнее время Минский процесс не получил необходимого вмешательства политической платформы. Процесс носил дипломатический и бюрократический, а не политический характер. Под покровом войны процесс должен стать более прозрачным Обществу нужно предоставить более точную и прозрачную информацию о ситуации на поле боя. Необходим также более прозрачный переговорный процесс Предложения процессу Минской группы
- Привлечь в процесс высокопоставленных политических партнеров Армении и Азербайджана.
- Привлечь президентов Оланда, Обаму, Путина и Тускина в беседу с лидерами Азербайджана и Армении, подчеркнув необходимость решения проблемы. Как можно скорее организовать встречу между президентами Армении и Азербайджана.
- Руководство Армении и Азербайджана может быть серьезно вовлечено в переговорный процесс в случае, если стороны будут видеть варианты решения проблемы. Международные посредники должны вложить в этот процесс весомый политический капитал.
- Расширить механизмы контроля над безопасностью – с размещением контролируемых Минской группой ОБСЕ, отлавливающих направление огня устройств, а также размещением наблюдателей ОБСЕ на линии соприкосновения.
- Более действенное участие в переговорном процессе со стороны Евросоюза. Евросоюз на сегодняшний день не имеет официальной роли в Минской группе.
- Минская группа должна участвовать в информировании гражданского общества и прессы двух сторон, поощряя двусторонний общественный диалог.