Արցախի Հանրապետությունը կայացած քաղաքական միավոր է․ Թեւան Պողոսյան (տեսանյութ)
Նախօրեին ավարտվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի 2-օրյա հանդիպումը։ Հանդիպումն Արցախի հակամարտության կարգավորման բանակցությունների շրջանակներում էր։
ՀՀ նախագահի խորհրդական, Մարդկային զարգացման միջազգային կետնրոնի ղեկավար, քաղաքագետ Թևան Պողոսյանը գտնում է, որ պետք է գիտակցել, որ Արցախի Հանրապետությունը կայացած քաղաքական միավոր է և իր ճանապարհը հարթելով գնում է։
«Երկրորդ՝ Ադրբեջանում կա որոշում, ընդունված քաղաքականություն, որ միայն ռազմական ճանապարհով են գնալու», - նշեց նա՝ հավելելով, որ տարածաշրջանում և իրավիճակում միակ զսպող ուժը Արցախի Պաշտպանության բանակն է եւ ՀՀ զինված ուժերը։
Ըստ նրա՝ պետք է զարկ տալ ժողովրդավարության ինստիտուտների կայացմանը, ռազմարդյունաբերության, ժողովրդագրության, տնտեսության զարգացմանը։
Բանակցությունների կոնֆեդենցիալության մասով նախագահի խորհրդականը նշեց, որ դա պայմանավորված է Ադրբեջանի կողմից խնդրի վերաբերյալ տարաբնույթ մեկնաբանություններից զերծ մնալով։
Անդրադառնալով նախագահ Արմեն Սարգսյանի կողմից Սահմանադրական դատավորների վաղ կենսաթոշակի գնալու մասին օրենքի ստորագրմանը՝ Պողոսյանն ասաց, որ արդեն իսկ մեկնաբանություն տրվել է դրա մասին։ Ինչ վերաբերում է ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի «իր խաչի կրելու» արտահայտությանը՝ կապված անկախ դատական համակարգի հետ, հասարական գործիչը կարևորեց այս սկզբունքը յուրաքանչյուր դատավորի համար։

Арцахская Республика – это состоявшаяся политическая единица: Теван Погосян (видео)
Поддержи А1+!Накануне завершилась двухдневная встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедьярова. Встреча прошла в рамках переворов по урегулированию Арцахского конфликта.
Советник президента РА, руководитель Международного центра человеческого развития, политолог Теван Погосян считает, что нужно осознавать, что Арцахская Республика – это состоявшаяся политическая единица, и идет, прокладывая свой путь.
«Во-вторых, в Азербайджане есть принятая политика, что они будут идти только военным путем», - отметил он, добавив, что в регионе и в ситуации единственной сдерживающей силой является Армия обороны Арцаха и вооруженные силы РА.
По его словам, нужно развивать демократические институты, военную промышленность, демографию, экономику.
По части конфиденциальности переговоров советник президента отметил, что это обусловлено тем, что избежать разного рода комментарий проблемы со стороны Азербайджана.
Обратившись к подписанию Арменом Саркисяном закона о раннем выходе на пенсию судей Конституционного суда, Погосян сказал, что это уже было прокомментировано. Касательно выражения председателя КС Грайра Товмасяна «нести свой крест», в связи с независимой судебной системой, общественный деятель отметил важность этого принципа для каждого судьи.