Դատե՞լ Սերժ Սարգսյանին, թե՞ ոչ․ հանրաքվեի տողատակերը․ քննարկում (տեսանյութ)
Որպեսզի մինչեւ 2018թ ապրիլի 9-ը նշանակված՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորները հրաժարական տան, Ազգային Ժողովի մեծամասնությունը դիմեց ժողովրդի աջակցությանը։
Սահմանադրական փոփոխություն հանրաքվեով, եւ Հայաստանի ընտրողները պետք է վերջնական լուծում տան ՍԴ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակին։
«Ա1+»-ի տաղավարում Հայ կառուցողական կուսակցության նախագահ Անդրիաս Ղուկասյանը նկատում է, որ այստեղ խնդիրը միայն Հրայր Թովմասյանը չէ, այլ հարցը՝ Մարտի 1-ի գործով մեղադրանք առաջադրել Սերժ Սարգսյանի՞ն, թե՞ ոչ։
Ըստ նրա՝ այս հանրաքվեն որոշակիորեն հետաձգում է այդ գործընթացը։ Քաղաքագետ Արմեն Հովհաննիսյանը կարծում է, որ ըստ էության ՍԴ դատավորները երկու քարի արանքում են․ մի կողմից ՝ կամավոր հրաժարականի դեպքում սոցիալական երաշխիքներ է խոստանում իշխանությունը, մյուս կողմից՝ ավելի մեծ պարգեւ՝ հակահեղափոխականները՝ մնալու եւ ընդդիմանալու համար։

«Проблема – не Грайр Товмасян, а судить Сержа Саркисяна или нет» (видео)
Для того, чтобы судьи Конституционного суда, назначенные до 9-го апреля 2018г., подали в отставку, большинство Национального собрания обратилось к поддержке народа.
Конституционное изменение по референдуму, и избиратели из Армении должны дать окончательное разрешение ситуации вокруг КС.
В студии «А1+» председатель Армянской конструктивной партии Андриас Гукасян отмечает, что здесь проблема – это не только Грайр Товмасян, а вопрос: предъявить обвинение по делу 1-го Марта Сержу Саркисяну или нет?
По его мнению, референдум несколько растягивает этот процесс. Политолог Армен Ованнисян считает, что по сути судьи КС находятся между молотом и наковальней, с одной стороны: в случае добровольной отставки власть обещает социальные гарантии, с другой стороны – еще большую награду обещают контрреволюционеры за то, чтобы остаться и противиться.