Կոյուղագիծ չկա․ պետք է կառուցվեն սեպտիկ հորեր․ Առինջի համայնքապետը՝ բնակիչների բարձրաձայնած խնդրի վերաբերյալ
Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի Պարույր Սևակի փողոցի բնակիչներն ահազանգել էին, որ հայտնվել են հակասանիտարական, համաճարակային իրավիճակում, քանի որ մի խումբ բնակիչներ կոյուղատար են դարձրել անձրեւատար խողովակները։
Բնակիչներից մեկը տեղեկացրել էր, որ կոյուղաջրերը հավաքվել, կուտակվել են, և հիմա այլ հոսելու տեղ չունենալու հետևանքով լցվում են բնակիչների տները, և գարշահոտին միացել է նաև տների քանդման վտանգը։
Խնդրի վերաբերյալ «Ա1+»-ը զրուցել է Առինջ համայնքի ղեկավար Գագիկ Սարգսյանի հետ։
Նա ասաց, որ բնակիչները նախկինում դիմել են համայքնապետարան։
«Այստեղ մի մեծ պրոբլեմատիկ հարց կա, որ կոյուղաջրերը այդ փոսից այնկողմ գնալու տեղ չունեին։ Մենք դիմել ենք «Վեոլիա ջրին», որպեսզի մեզ տան տեխնիկական պայմաններ, թե մենք որտեղ ենք կարող միացնել այդ կոյուղաջրերը, գտել ենք ներդրող, որը ցանկացել է կառուցել այդ սեպտիկ հորերը, որտեղից պոմպակայանների միջոցով այդ ջուրը կմղվի դեպի կոյուղի։ Հիմա ընթացքի մեջ են այդ աշխատանքները, նախագծման փուլում է։ Դա պետք է կատարվի, նախագիծը պետք է ներկայացնենք ներդրողին»,- մանրամասնեց համայնքապետը։
Գագիկ Սարգսյանի խոսքերով՝ այդ ջրերը գալիս են Բալահովիտ գյուղից, Բալահովիտում գործող զորամասից, Գետարգել գյուղից, Գետարգելում գործող զորամասից, նաև Առինջ գյուղի մի խումբ բնակիչներ ներքին կարգով, թաքուն կերպով գիծ են միացրել են այդ առվից։
«Բողոքներից տեղյակ ենք, շփվում ենք դիմողների հետ հաճախակի և իրենց ասում ենք, որ գործընթացը գնում է։ Գարնան և աշնան սեզոնին, քանի որ անձրևային վարարումներ են լինում, ջուրը մի քիչ շատ է գալիս։ Ինչ մնում է մի քանի օրում, մեկ ամսում դա վերացնելուն, այս խնդիրը 30 տարուց ավելի է՝ կա։ Կոյուղագիծ չկա, փոս է, փոսի մեջ էլ լուծումը մեկն է պետք է կառուցվեն սեպտիկ հորեր»,- շարունակեց նա։
Ըստ համայնքապետի՝ բնակիչները մի քանի տարի է՝ այս խնդրով դիմում են, նախկինում այս խնդրով (2005 թվականին, երբ որ այդ տարածքները բաժանվել էին որպես բնակավայր) դիմել է իշխանություններին, նախկին իշխանության օրոք նախագիծը կազմվել էր, որը գնահատվել է 870 միլիոն դրամի սահմաններում։
«Ջրերն օրերը տաքանալուց հետո չեն գալիս, ցամաքում են։ Ցամաքում են, որովհետև այդ օրերին բնակիչները դրանով են ջրում իրենց այգիները։ Գալիս է աշնան և գարնան սեզոնին, ավելանում է, և իրոք գարշահոտ է սկսվում։ Հարցի լուծման համար պետական ծրագիր է պետք, որովհետև դրա հնարավորությունը համայնքը չունի։ Միգուցե որ ներդրող դա կառուցի, մնացածը կարվի համայնքի և ներդրումային ծրագրերի, սուբվենցիոն ծրագրերի միջոցով։ Մի տարի առաջ էլ էինք հարցը բարձրացրել, ներդրող չէինք գտնում»,- նշեց Գագիկ Սարգսյանը։
Ինչ վերաբերում է «Վեոլիա ջուր» ընկերությանը, Առինջի համայնքի ղեկավարն ասաց, որ 1 տարի է՝ դիմում է ընկերությանը, խնդրել է տալ միացման կետ, 10 օր առաջ էլ «Վեոլիա ջրից» պատասխանել են՝ նշելով, որ համայնքապետարանը ներկայացնի բոլոր բնակիչների սեփականության վկայականները և անձնագրերի վկայականները։
«Ես դիմում եմ «Վեոլիա ջուր», խնդրում եմ՝ Առինջի նորակառույց թաղամասի 650 ընտանիքի համար տվեք տեխնիկական պայմաններ, որտեղ կարող եմ միացնել։ Պատասխանը գալիս է՝ «տվեք բոլորի փաստաթղթերը»։ Բոլորի փաստաթղթերը հնարավոր չէ հավաքել, քանի որ 100 հոգի ապրում են այդ տարածքում, մի 2 հարյուր հոգի կարող է վկայական ունենալ, մի 2 հարյուր հոգին էլ չի գնացել վկայական հանելու։ Ես ո՞նց եմ կարող 650 հոգունը հավաքել։ Ես գյուղի համար եմ պայմաններ պահանջում, հո  անհատների համար չեմ պահանջում»,- շարունակեց  նա։
Համայքնապետը հավելեց, որ մարզպետարան էլ է գրություն փոխանցելու առավոտյան, որ մարզպետարանն էլ «Վեոլիա ջրին» այս խնդրով նորից տեղեկացնի։
Հարցին՝ ե՞րբ ներդրողը կսկսի կառուցել սեպտիկ հորերը, պատասխանեց «Իր շինարարությանը սկսելուն զուգահեռ բազմաբնակարան բնակելի տուն է կառուցելու»։
Ավելի վաղ մենք խոսել էինք Կոտայքի մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանի հետ։
Մեզ հետ զրույցում մարզպետն ասաց, որ Առինջում ժամանակին նման խնդիր եղել է, և որ նոր ահազանգի մասին որևէ մեկը մարզպետարան չէր դիմել։
«Ինստիտուցիոնալ խողովակներ էլ մենք ունենք ունենք թեժ գիծ, ունենք համապատասխան վարչություն, ունենք մարզպետարանի ներկայացուցիչ Աբովյանի տարածաշրջանում, ունենք վերջապես բնակիչների կողմից ընտրված համայնքի ղեկավար, որն ի պաշտոնե ՏԻՄ օրենքով պարտավոր է նման հարցերը բարձրաձայնել և նման խնդիրների լուծումներ փնտրել, ինչպես նաև մեզ դիմել լուծման խնդրանքով կամ միջնորդությամբ»,- նշել էր Ռոմանոս Պետրոսյանը։
Կոտայքի մարզպետը խոստացել էր հանձնարարել և ստուգել։
«Եթե նոր խնդիր է, ապա կհասկանանք, թե ինչպես ենք լուծում։ Իսկ առհասարակ բնակիչների կողմից բարձրացված նմանատիպ խնդիրներին բնականաբար մենք չենք կարող ամբողջությամբ տիրապետել, որովհետև 251 հազար բնակիչ ունենք մեր մարզում, և յուրաքանչյուր բնակիչ կարող  է ահազանգել այս կամ այն խնդրով։ Հրապարակմանը (ասել էինք, որ «Ա1+»-ում երեկ հրապարակում է եղել այս թեմայով) ծանոթ չեմ, որովհետև երեկ շատ ծանրաբեռնված աշխատել ենք»,- եզրափակել էր նա։

Нет канализации, должны быть построены септические колодцы: Начальник общины Ариндж о проблеме, поднятой жителями
Жители улицы Паруйр Севак села Ариндж Котайской области на днях били тревогу, что оказались в антисанитарной, эпидемиологической ситуации, поскольку группа жителей превратили дождевые трубы в канализационные.
Один из жителей сообщил, что канализационные воды собрались, скопились, и сейчас из-за того, что им больше некуда течь, заливаются в дома жителей, и к вони присоединилась угроза разрушения домов.
«А1+» побеседовал об этой проблеме с руководителем общины Ариндж Гагиком Саркисяном.
Он сказал, что жители ранее обращались в общинную администрацию.
«Здесь есть большой проблематичный вопрос, что канализационным водам было некуда течь из этой ямы. Мы обратились в “Веолия джур”, чтобы нам дали технические условия, где мы можем подключить эти канализационные воды, мы нашли инвестора, который захотел построить эти септические колодцы, откуда посредством насосов эта вода будет выталкиваться в направлении канализации. Сейчас эти работы в процессе, на стадии предварительного проектирования.  Это должно быть сделано, мы должны представить проект инвестору»,- детализировал начальник общины.
По словам Гагика Саркисяна, эти воды текут из села Балаховит, из воинской части, которая действует в Балаховите, села Гетаргел, воинской части, действующей в Гетаргеле, а также группа жителей села Ариндж во внутреннем порядке, тайно подключили линию к этому источнику.
«Жалобы нам известны, мы часто общаемся с обращающимися и говорим им, что процесс идет. В весенний и осенний сезон, поскольку бывают дождевые паводки, идет немного больше воды. Что до того, чтобы устранить это за несколько дней, несколько месяцев, эта проблема существует более 30 лет. Нет канализационной линии, это – яма, в яме решение одно: нужно построить септические колодцы»,- продолжил он.
По мнению начальника общины, жители на протяжении нескольких лет обращаются с этой проблемой, ранее с этой проблемой обращался к властям(в 2005 году, когда территории были разделены как населенный пункт), при бывших властях был составлен проект, который был оценен в пределах 870 миллионов драмов.
«Когда теплеет, воды не текут, высыхают. Высыхают, потому что в эти дни жители орошают ими свои сады. Идут в осенний и весенний сезон, увеличивается, и действительно начинается вонь. Для решения вопроса нужна государственная программа, потому что у общины нет этой возможности. Возможно если это построит инвестор, остальное будет сделано посредством общины и иновестиционных программ, субвенционных программ. Мы поднимали этот вопрос год назад, не находили инвесторов»,- отметил Гагик Саркисян.
Касательно компании «Веолия джур», глава общины Ариндж сказал, что он на протяжении 1 года обращается к компании, попросил  дать точку подсоединения, а 10 дней назад из «Веолия джур» ответили, отметив, чтобы общинная администрация представила свидетельства собственности и паспорта всех жителей.
«Я обращаюсь к «Веолия джур», прошу предоставить технические условия для 650 семей квартала новостроек Аринджа, где я могу подсоединить. Приходит ответ: «дайте документы всех». Невозможно собрать все документы, поскольку на этой территории живут 100 человек, у 2 сотен человек могуг быть свидетельства, еще 2 сотни человек и не ходили за получением свидетельства. Как я могу собрать у 650 человек? Я требую условий для села, а не для частных лиц»,- продолжил он.
Начальник общины добавил, что утром передаст письмо и в областную администрацию, чтобы областная администрация снова проинформировала «Веолия джур».
На вопрос, когда инвестор начнет строить септические колодцы, ответил: «Параллельно с началом его строительству, он построит многоквартирный жилой дом».
Ранее мы говорили с губернатором Котайка Романосом Петросяном.
В беседе с нами губернатор сказал, что в Ариндже в свое время была подобная проблема, и что никто не обращался в областную администрацию относительно нового тревожного звонка.
«У нас тоже есть институциональные трубы, есть горячая линия, есть соответствующее управление, есть представитель областной администрации в Абовянском регионе, есть глава общины, наконец-то избранный жителями, который по должности по закону ОМС обязан поднимать подобные вопросы и искать решения подобных проблем, а также обращаться к нам с просьбой или ходатайством о решении»,- отметил Романос Петросян.
Губернатор Котайка пообещал поручить и проверить.
«Если это новая проблема, мы поймем, как решаем. А вообще мы, разумеется, не можем в полной мере владеть подобными проблемами, поднятыми жителями, потому что в нашей области 251 тысяча жителей, и каждый житель может бить тревогу по той или иной проблеме.  С публикацией (мы говорили, что вчера в «А1+» была публикация на эту тему) я не знаком, потому что вчера мы работали с большой нагрузкой», - заключил он.