ԳԽ-ում երկարատև վեճեր են եղել, Տեր-Պետրոսյանը չէր ուզում, ՀՅԴ-ական թևն էր ճնշում․ Վ․ Հարությունյան (տեսանյութ)
«Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստվում է ընտրությունների, և նրա բոլոր գործողություններն ուղղված են դրան։ Ի տարբերություն այլ քաղաքական ուժերի՝ նա առաջինն է, որ սկսել է։ Այսուհետ նրա բոլոր քայլերը պետք է դիտարկել սպասվելիք ընտրությունների համատեքստում»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Վարդան Հարությունյանը՝ խոսելով վերջին պաշտոնանկությունների մասին։
Վ․ Հարությունյանը լսել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հարցազրույցը և գրառում կատարել դրա վերաբերյալ։ Անդրադառնալով Անկախության Հռչակագրի մասին նրա դիտարկումներին՝ իրավապաշտպանը գրել էր․ «Անկախության Հռչակագրի վերաբերյալ խոսքում, որ այն իր մեջ պարունակում է պնդում, որը մեր որոշ հարեւաններ կարող են սուր ընկալել ու հակադրվել, կան ճշմարտության տարրեր, բայց քանի որ միտքը ճիշտ ձեւակերպել ու ճիշտ արտահայտել չի կարողանում, հակազդեցություն է առաջացնում»։
Արդեն «Ա1+»-ի հետ զրույցում նա հիշեց 1995թ․ այն շրջանը, երբ ընդունվում էր ՀՀ Սահմանադրությունը, և բուռն վեճեր կային, թե մայր օրենքում պե՞տք է արդյոք Անկախության հռչակագրին նման հղում լինի։
«Երբ 1995թ․ գրվում էր այդ տեքստը, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Ռաֆայել Իշխանյան և էլի մարդիկ առաջարկում էին, որ Եղեռնի մասին հիշատակումը չլինի տեքստում, որովհետև դա ստեղծում է խնդիր հարևանների հետ։ Տեր-Պետրոսյանը բացատրում էր, որ դա ստեղծում է խնդիր տարածաշրջանում, որտեղ ուզենք, թե չուզենք, պետք է հարևանների հետ ապրենք, իսկ այդ թեմային կարելի է առանձին փաստաթղթով անդրադառնալ»,- հիշում է Վ․ Հարությունյանը։
Բայց Գերագույն Խորհրդի ավելի քան 200 պադգամավորներից ընդամենը 25-ն են կողմ քվեարկել, որ Անկախության հռչակագրի վերաբերյալ ձևակերպումը չլինի Սահմանադրության մեջ։ Հատկապես դաշնակցական թևն է պնդել, որ այդ ձևակերպումը ներառվի։ Իրավապաշտպանը հիշում է, որ այդ հարցի շուրջ երկար վեճեր են եղել, ի վերջո ՀՅԴ-ական թևը հաղթել է։
«Հայաստանում միշտ էլ հայրենասիրությունը հաղթել է սառը դատողությանը։ Օրեր տևող վեճեր եղան, բայց զոռով անցկացրեցին։ Ես գիտեմ, թե դաշնակցական թևը ներկայացնող որ պատգամավորներն էին ճնշում, և անցկացրեցին։ 30 տարի անց երբ մենք ունեցանք այս ջախջախիչ պարտությունը, այդ խնդիրը գլուխ բարձրացրեց։ Եվ այդ խնդիրն անցկացնողներից որևէ մեկը չի ասում, թե էս ինչ արեցինք, տղերք։ Այդ հայրենասերների շարքին եմ դասում նաև Նիկոլ Փաշինյանին»,- հավելեց Վ․ Հարությունյանը։

В ВС были продолжительные споры, Тер-Петросян не хотел, давила фракция АРФД: В. Арутюнян (видео)
Поддержи А1+!«Никол Пашинян готовился к выборам, и все его действия были направлены на это. В отличие от других политических сил, он был первым, кто начал. Отныне все его шаги нужно рассматривать в контексте ожидаемых выборов», - сказал в беседе с «А1+» правозащитник Вардан Арутюнян, говоря о последних отставках.
В. Арутюнян слышал последнее интервью Никола Пашиняна и сделал запись о нём. Коснувшись его наблюдений о Декларации Независимости, правозащитник писал: «В речи о Декларации Независимости, содержащая в себе утверждение, которое некоторые наши соседи могут остро воспринять и воспротивиться, или элементы правды, однако поскольку не может правильно сформулировать и правильно выразить мысль, вызывает противодействие».
Уже в беседе с «А1+» он вспомнил период 1995г., когда принималась Конституция РА, и были бурные споры, должна ли быть в основном законе подобная ссылка на Декларацию независимости.
«Когда в 1995г. писался этот текст Левон Тер-Петросян, Рафаэл Ишханян и другие люди предлагали, чтобы в тексте не было упоминания Геноцида, потому что это создают проблему с соседями. Тер-Петросян пояснял, что это создаёт проблему в регионе, где хотим мы или нет, нужно жить с соседями, а к этой теме можно обратиться отдельным документом», - вспоминает В. Арутюнян.
Но из более 200 депутатов Верховного Совета всего 25 проголосовали за то, чтобы в Конституции не было формулировки о Декларации независимости. В особенности фракция дашнакцутюн настаивала, чтобы эта формулировка была включена. Правозащитник вспоминает, что по этому вопросу были долгие споры, в конечном итоге фракция АРФД победила.
«В Армении всегда патриотизм побеждал холодное суждение. Были споры, продолжавшиеся много дней, но с трудом провели. Я знаю, какие депутаты, представлявшие дашнакское крыло оказывали давление и провели. Спустя 30 лет, когда у нас случилось это разрушительное поражение, эта проблема подняла голову. И никто из тех, кто выполняет это задание, не говорит, что мы сделали, ребята. К числу таких патриотов я отношу и Никола Пашиняна», - добавил В. Арутюнян.