Լինսի  հիմնադրամից հայտնի Էդուարդ Բեզոյանը նորից ճանապարհներ է կառուցում, Ռոբերտ Քոչարյանի մասին էլ չի խոսում
2000-2009թթ. Լինսի հիմնադրամի «Ճանապարհաշինություն» ԾԻԳ-ի տնօրեն Էդուարդ Բեզոյանը հիմա էլ Հայաստանում ակտիվորեն մասնակցում է ճանապարհաշինարարական և շինարարական այլ ծրագրերին: 2010թ. նրա հիմնադրած «Ճանապարհ» ՍՊԸ-ն անցած մեկ տասնամյակում մասնակցել է պետական մրցույթներին: Եվ Լինսի հիմնադրամի գործունեության բացասական համբավը չի խանգարել, որ Է. Բեզոյանը շինարարական գործունեություն ծավալի նաև հեղափոխությունից հետո:
Հիշեցնենք, որ թե «Ճանապարհաշինություն» ԾԻԳ-ի, թե Լինսի հիմնադրամի ողջ շինարարական աշխատանքների վերաբերյալ ժամանակին բազմաթիվ էին հրապարակումները, որ անորակ աշխատանք է կատարվել, որ գումարներ են փոշիացվել և պետական ու բարերար Քըրք Քըրքորյանի նվիրաբերած գումարների մի մասը մասնակիցներն ու նրանց ղեկավարները պարզապես գողացել են:
Կորոնավիրուսի համաճարակի տնտեսական հետևանքները մեղմելու և արտագնա աշխատանքի մեկնել չկարողացող մարդկանց գործով ապահովելու համար կառավարությունը որոշել է 100 կրթական և այլ օբյեկտներ վերանորոգել, կառուցել և վերանորոգել մոտ 500 կմ ճանապարհ:
Էդուարդ Բեզոյանին պատկանող ընկերությունը հավանաբար կմասնակցի նաև այդ ծրագրերի մրցույթներին: Նա «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց, թե իրենց աշխատանքներում ընդգրկում են ծրագրի իրականացման վայրերի բնակիչներին:
«Հիմա սահմանի վրա կրակոցների տակ գտնվող Բերքաբեր գյուղի ճանապարհն ենք կառուցում, որտեղ ընդգրկված են տեղի բնակիչները: Նաև դեպի Մակարավանք տանող ճանապարհը, որտեղ այդ վայրի բնակիչներն են աշխատում: Նույնն էլ Լոռու մարզում է, որտեղ մենք երկու օբյեկտի շինաշխատանքներ ենք շահել և ընդգրկել ենք Տաշիրի բնակիչներին»,- ասաց նա:
Բեզոյանի հետ «Ա1+»-ը զրուցեց ճանապարհաշինության, Լինսի հիմնադրամի, նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և այլ հարցերի մասին է։
- Պարոն Բեզոյան, որքան եք վճարում աշխատողներին, արտագնա աշխատանքի չմեկնած տղամարդիկ այդ գումարով կարո՞ղ են իրենց ընտանիքները պահել:
-  Մենք  ունենք 165 աշխատող, 50-60 հոգի էլ դեռ պահանջվում է: Մեզ մոտ միջին աշխատավարձը 200-250 հազար դրամ է, ավելի շատ, քան դրսում են ստանում: Որոշները կարող է, ավելի բարձր ստանան: Ճանապարհաշինությունը հիմնականում բարձր մասնագիտական կրթություն և փորձ է պահանջում:
- Գործող իշխանությունների կողմից ձեր նկատմամբ չկա՞ անվստահություն: Չէ որ Լինսի հիմնադրամի ճանապարհաշինարարական աշխատանքների դեպքում հրապարակումներ, կարծիքներ կային, որ չարաշահումներ, որոշ դեպքերում անորակ աշխատանք է իրականացվում:
- Ես երկար տարիների ճանապարհաշինարար եմ և «Ճանապարհաշինարարների  ասոցիացիայի» խորհրդի նախագահն եմ, այդ ոլորտում մեր աշխատանքը սրբությամբ ու շատ լավ ենք կատարում: Միգուցե առանձին փոքր-մոքր թերություններ լինեն, բայց կարող եմ ասել, որ 2001 թվականից Լինսի հիմնադրամով կատարված ճանապարհները մինչև հիմա շատ փոքր վերանորոգման կարիք են զգացել: Եվ ինչ նշանակություն ունի, թե պետության ղեկավարները ովքեր են, մենք պետության ծառան ենք: Իսկ մեղադրանքներ կան նաև լրագրողների նկատմամբ, բայց դրանք նրանց արած գործի ընդամենը մեկ տոկոսն են: Իսկ ով գործ է կատարում, հնարավոր չէ դրա մեկ կամ կես տոկոսը չփնովվի: Մենք այն ժամանակ արեցինք այն աշխատանքները, որն անգամ Սովետական միությունը չէր արել: Ինչո՞ւ չեք հիշում Սևան-Դիլիջան թունելը, Սարալանջի ճանապարհով անցնելիս` ի՞նչ եք զգում:
- Ասում էին, որ Լինսի հիմնադրամին բարերար Քըրք Քըրքորյանի նվիրաբերած 250 մլն դոլարի գումարների մի մասը գողացվեց, լվացվեց շինարարության մեջ: Եվ այդ պատճառով նա հրաժարվեց հետագայում նոր գումար նվիրաբերելուց:
- Լավ չեք հիշում, այդ գումարը մի քանի ծրագրերի համար էր ուղարկվել: Դա դեմագոգիկ զրույցների շարքից է: Նրա տված գումարը Լինսի գաղափարի ընդամենը 10-15 տոկոսն է եղել: Եվ Հայաստանում իրականացրած այդ ծրագրերը գովասանքի արժանի են եղել: Բացեք կարդացեք այն ժամանակվա անգամ ընդդիմադիր թերթերը, որ այդ գումարներով տեղին և որակով աշխատանքներ են կատարվել:
- ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` այն ժամանակ խմբագրած ընդդիմադիր «Հայկական ժամանակ» թերթում հակառակ հրապարակումներ կային:
- Ինձ ընդհանրապես չի հետաքրքրում, թե ով ինչ թերթի խմբագիր է եղել, բայց եթե մի թերություն են տեսել և բացահայտել, փառք ու պատիվ իրենց: Ինչ կապ ունի կառավարման շրջանը, կամ պարոն Փաշինյանն ով է եղել: Միայն այդ թերթը չի եղել, տասնյակ թերթեր են եղել: Մի թերթի խմբագիրն էլ Արամ Աբրահամյանն էր: Իսկ «Ճանապարհ» ընկերությունը ՀՀ-ում ամենալավ աշխատանքներ կատարողն է, բոլորը գովաբանում են:
- Ինչպե՞ս եք վերաբերում նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դատական գործընթացին: Դուք նրա հետ մտերիմ էիք:
- Ես քաղաքականությունից շատ հեռու եմ, սկսած Լևոն Տեր-Պետրոսյանից մինչև պարոն Փաշինյանը քաղաքականությամբ չեմ զբաղվել: Ես դասավանդում եմ և ուրախ եմ, որ ՀՀ-ի համար ճանապարհաշինարարներ եմ պատրաստում, ինձ լավ եմ զգում և որևէ խնդիր չունեմ:
- Իսկ ինչպե՞ս եք գնահատում Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու շինարարությանը:
- Դա պետական ճիշտ քաղաքականություն է, և այն չավարտելը կնշանակի մեր երկիրը դատապարտել տարանցիկ ճանապարհ չունենալու ճակատագրին: Մենք պարտավոր ենք հատկապես Սյունիքի մարզում ունենալ այդ ճանապարհը:
- Տեղյա՞կ եք ինչ վիճակում է այդ մայրուղու՝ հատկապես Աշտարակի հատվածը:
- Ես Հայաստանի բոլոր ճանապարհներն անգիր գիտեմ իրենց բոլոր թերություններով և ամեն ինչ տեսնում եմ: Աշտարակի ճանապարհի թերությունը, դուք էլ գիտեք, որ բետոնածածկը սկսել է քանդվել: Դրա համար պետք է եվրոպական այդ ընկերությունը պատժվի:
- Տրանսպորտի ու կապի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանն ասում էր, որ միջազգային չափանիշներով որակյալ ճանապարհ է կառուցվում:
- Նախկին նախարարի այդ արտահայտությունները 99 տոկոսով լայնության, թեքության և այլ երկրաչափական պարամետրերի միջազգային չափորոշիչների մասին էին, իսկ եթե վերևի հատվածը թերի է, պետք է գան ու այն վերացնեն: Տեսած կաք, որ Երևան-Աշտարակ-Գյումրի հատվածը` կա՞ն  նստվածքներ: Իհարկե, ոչ: Հետո ես չեմ ուզում որևէ մեկի ասածին գնահատական տալ:
- Համաձա՞յն եք, որ այդ ծրագրում էլ մեծ չարաշահումներ են եղել, գումարներ են գողացել, որ նախագիծն արդեն պետք է ավարտված լիներ, բայց ընդամենը մի քանի տասնյակ կիլոմետր է կառուցվել,այն էլ`թերություններով:
- Չեմ կարող ասել, որովհետև ես այդ ծրագրին մասնակից չեմ եղել, պարզապես նախագծերի քննարկման ժամանակ տեխնիկական լուծումների վերաբերյալ իմ մտահոգություններն եմ հայտնել: Ինչ վերաբերում է կառուցման ժամկետին, ապա նման հսկայածավալ աշխատանքները միայն ՀՀ ռեսուրսներով առանց մեծ ներդրումների հնարավոր չէ իրականացնել: Այդ ծրագիրը պետք է ավարտվեր 2019թ., բայց ես ասել եմ, որ դա հնարավոր չէ: Եվ համոզված եմ, որ եթե այսօր սկսենք ու ավարտենք 2030թ.,  կհամարենք, որ մեծ գործ է արվել: Դա թունելներով, կամուրջներով և այլ լուծումներով ծավալուն աշխատանք է:

Эдуард Безоян, известный по фонду Линса, вновь строит дороги, но больше не говорит о Роберте Кочаряне
Эдуард Безоян, бывший директором АОП «Дорожное строительство» фонда Линса в 2000-2009 гг., и сейчас активно участвует в Армении в программах дорожного строительства и прочих строительных программах. В 2010г. основанное им ООО «Дрога» за прошедшее десятилетие участвовало в государственных конкурсах. И негативная слава деятельности фонда Линса не помешала, чтобы Э. Безоян развернул строительную деятельность и после революции.
Напомним, и о АОП «Дорожное строительство», и о всех строительных работах фонда Линса в свое время было множество публикаций о том, что работа была выполнена некачественно, что были растрачены деньги, и часть государственных денег и денег, пожертвованных Керком Керкоряном, участники и их руководители попросту украли.
Для смягчения экономических последствий эпидемии коронавируса и для обеспечения работой тех, кто не может выехать на заработки, правительство решило отремонтировать 100 образовательных и прочих объектов, построить и отремонтировать около 500 км дорог.
Компания, принадлежащая Эдуарду Безояну, вероятно, примет участие и в конкурсах на эти программы. Он в беседе с «А1+» сказал, что они привлекают к работам жителей из мест осуществления программ.
«Сейчас мы строим дорогу в селе Беркабер, находящемся под выстрелами на границе, где работают местные жители. То же самое в Лорийской области, где мы выиграли строительные работы двух объектов и привлекли жителей Ташира», - сказал он.
«А1+» побеседовал с Безояном о дорожном строительстве, фонде Линса, бывшем президенте Роберте Кочаряне и других вопросах.
- Господин Безоян, сколько Вы платите работникам? Могут ли выезжавшие на заработки мужчины содержать свои семьи на эти деньги?
-  У нас 165 работников, еще требуется 50-60 человек. Средняя зарплата у нас 200-250 тысяч драмов, больше, чем они получают за рубежом. Некоторые, возможно, получат больше. Дорожное строительство в основном требует высшего профессионального образования и опыта.
- Нет ли недоверия к вам со стороны действующих властей? Ведь о дорожном строительстве фонда Линса были публикации, мнения о злоупотреблениях, в некоторых случаях выполняется некачественная работа.
- Я долгие годы занимался дорожным строительством, являюсь председателем совета «Ассоциации дорожного строительства», мы выполняем нашу работу в этой отраслью свято и очень хорошо. Могут быть отдельные мелкие недостатки, но могу сказать, что дороги, выполненные фондом Линса с 2001 года до сих пор нуждались в очень небольшом ремонте. И какое имеет значение, кто возглавляет государство, мы – слуги государства. А обвинения есть и в отношении журналистов, но они – всего лишь один процент от проделанной работы. А кто работает, невозможно, чтобы одним или половиной процента его работы не были недовольно. Мы тогда выполнили работы, которые не делал даже Советский Союз. Почему не вспоминаете туннель Севан – Дилижан? Что вы чувствуете, проезжая по дороге Сараланджи?
- Говорили, что часть сумм в размере 250 млн долларов, пожертвованных фонду Линса благотворителем Керком Керкоряном, были украдены, отмыты в строительстве. И поэтому он отказался в дальнейшем пожертвовать новые суммы.
- Вы плохо помните, эти деньги были отправлены на несколько программ. Это из ряда демагогических разговоров. Данные им деньги были всего 10-15% идеи Линса. И эти программы, осуществленные в Армении, были удостоены похвалы. Откройте почитайте оппозиционные газеты того времени, что на эти деньги были выполненные уместные и качественные работы.
- В оппозиционной газете «Айкакан жаманак», редактором которой в то время был премьер-министр РА Никол Пашинян, были противоположные публикации.
- Меня вообще не интересует, кто какую газету редактировал, но если они увидели недостаток и выявили, честь и слава им. Какое отношение имеет период правления, или кем был господин Пашинян. Была не только эта газета, были десятки газет. Редактором другой газеты был Арам Абраамян. А компания «Дорога» - одна из лучших в РА, все хвалят.
- Как Вы относитесь к судебному процессу над бывшим президентом Робертом Кочаряном? Вы были близки с ним?
- Я очень далек от политики, начиная с Левона Тер-Петросяна до господина Пашиняна, я не занимался политикой. Я преподаю и рад, что готовлю дорожных строителей для РА, я хорошо себя чувствую, и у меня нет проблем.
- А как Вы оцениваете строительство автомагистрали Север-Юг?
- Это  - правильная государственная политика, и не закончить ее будет значить обречь нашу страну на то, чтобы у нее не было транзитной дороги. Мы обязаны в особенности в Сюникской области, иметь эту дорогу.
- Вы знаете, в каком состоянии в частности Аштаракский участок этой магистрали?
- Я наизусть знаю все дороги Армении со всеми их недостатками и все вижу. Недостаток Аштаракской дороги, вы сами знаете, что бетонное покрытие начало разрушаться. За это будет наказана эта европейская компания.
- Бывший министр транспорта и связи Гагик Бегларян говорил, что строится качественная дорога по международным стандартам.
- Эти высказывания бывшего министра на 99% относились к международным критериям ширины, уклона и прочих геометрических параметров, а если верхний слой дефектный, они должны прийти и устранить его. Вы видели, что участок Ереван-Аштарак-Гюмри – есть оседания? Конечно, нет. Потом я не хочу давать оценки чьим-либо словам.
- Согласны ли Вы с тем, что и в этой программе были большие злоупотребления, украли деньги, что проект уже должен был быть завершен, но было построено всего лишь несколько десятков километров, и то с недостатками?
- Не могу сказать, потому что я не участвовал в этой программе, просто во время обсуждения проектов выразил  свои беспокойства относительно технических решений. Касательно сроков строительства, подобные широкомасштабные работы только ресурсами РА без больших инвестиций осуществить невозможно. Эта программа должна была завершиться в 2019г., но я сказал, что это невозможно. Я уверен, что если мы сегодня начну и закончим в 2030г., мы будем считать, что проделана большая работа. Это – масштабная работа с туннелями, мостами и прочими решениями.