Տարեկան ապահովագրավճարների փոխհատուցում՝ հիպոտեքով բնակարան ձեռք բերելու դեպքում (տեսանյութ)
Երեխա ունեցող ընտանիքների բնակարանային ապահովության պետական աջակցության երկրորդ ծրագրի շրջանակներում նախատեսում է կանխավճարի ապահովագրության տարեկան ապահովագրավճարների փոխհատուցում՝ պետության կողմից՝ հիպոտեքով բնակարան ձեռք բերելու դեպքում:
Ծրագրից կարող է օգտվել առնվազն մեկ երեխա ունեցող յուրաքանչյուր ընտանիք, որը բնակելի անշարժ գույքը ձեռք կբերի 2020 թ.-ի հուլիսի 1-ին կամ դրանից հետո: Անշարժ գույքի առավելագույն գինը 30 մլն. դրամն է, որը կավելանա շահառուի 3-րդ և հաջորդ յուրաքանչյուր երեխայի համար՝ 5 մլն.-ական դրամով:
Կատարվող կանխավճարի նվազագույն չափը՝ երկրորդային շուկայից ձեռք բերվող գույքի դեպքում արժեքի առնվազն 10 %-ն է, առաջնային շուկայից ձեռք բերելու դեպքում՝ արժեքի առնվազն 7,5 %:

Компенсация годовых страховых взносов при приобретении квартиры по ипотеке (видео)
В рамках второй программы государственного содействия жилищному обеспечению семей, имеющих детей, при приобретении квартир по ипотеке предусматривается компенсация государством годовых страховых взносов.
Программой может воспользоваться каждая семья, имеющая хотя бы одного ребенка, которая приобретет жилую недвижимость не ранее 1 июля 2020 года.
Максимальная цена недвижимости 30 млн. драм, на 3 и каждого следующего ребенка бенефициара сумма увеличивается на 5 млн драмов. Минимальный размер предоплаты - в случае приобретения имущества на вторичном рынке - не менее 10% от стоимости, при приобретении на первичном рынке - не менее 7,5% от стоимости.