Սա կեղծ օրակարգ է. Բադասյանը՝ հավաքների ազատությունը թույլ տալու՝ ընդդիմության առաջարկի մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Եթե ինչ-որ մեկը կարծում է, որ ՄԻԵԴ-ի վրա ճնշում է հնարավոր գործադրել այս կամ այն որոշման համար, ապա ես այդ մարդկանց ցանկում չեմ, հետաքրքիր կլինի այդ մարդկանց կարծիքը մանրամասն ուսումնասիրել»,-Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն այսպես արձագանքեց ՄԻԵԴ-ի վրա ՍԴ դատավորների գործով հնարավոր ազդեցությունների վերաբերյալ պնդումներին:
Անդրադառնալով ՍԴ դատավորների դիմումի հիման վրա ՄԻԵԴ-ի միջանկյալ միջոց չկիրառելու որոշմանը, Բադասյանն ասաց՝ իշխանությունների խնդիրը ՍԴ-ի մոդելի կյանքի կոչումն էր, ինչը իրականացվեց Սահմանադրական փոփոխություններով.
«Կարծում եմ՝ ՍԴ դատավորները մեկնարկային այնպիսի բարդ իրավիճակում էին, որ հնարավոր չէր հասնել միջանկյալ միջոցի, ինչը արձանագրվեց դատարանի որոշմամբ»:
Բադասյանը համոզմունք հայտնեց, որ ՍԴ մոդելի կյանքի կոչումը առաջին փուլով ավարտված է, երկրորդ փուլը կավարտվի անդամների նշանակումից հետո:
Անդրադառնալով Արմեն Սարգսյանի առաջարկին՝ նախագահի ինստիտուտին 3 ՍԴ դատավոր նշանակելու հնարավորություն տալու մասով, Բադասյանն ասաց՝ Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի համար ցանկացած առաջարկ քննարկելի է, սակայն հավելեց, որ իր կարծիքով գործող մոդելը հակակշիռներ ապահովում է:
«Ա1+»-ը Բադասյանից հետաքրքրվեց նաև դիրքորոշում արտակարգ դրության պայմաններում հավաքների ազատության վերաբերյալ, քանի որ ԱԺ-ն այսօր չընդունեց ԲՀԿ-ի առաջարկը՝ թույլ տալ հավաքներ իրականացնել սահմանված կանոնների պահպանմամբ:
«Իմ կարծիքով, ընդդիմությունը հասարակությանը ցույց տալու հանգամանքներ ունի, իբր իրենք պատրաստ են շատ հուժկու հավաքներ կազմակերպել և ահա արտակարգ դրությունը իրենց ամբողջ պլանները խախտում է և չեն կարողանում իրագործել, սա կեղծ օրակարգ է և ընդդիմության համար հարմար առիթ է այդ հարցը անընդհատ բարձրաձայնելու և ասելու , որ իբր իշխանությունները իրենց թույլ չեն տալիս հուժկու հավաքները իրագործել»,-նշեց Բադասյանը::
Ինչ վերաբերում է իրավաչափությանը, Բադասյանն ասաց՝ Սահմանադրությունը վկայում է,որ առողջության պահպանումը հավաքների սահմանափակման հիմք կարող է լինել, ընդ որում՝ ոչ միայն արտակարգ դրության պայմաններում:

Это – ложная повестка: Бадасян о предложении оппозиции разрешить свободу собраний (видео)
Поддержи А1+!«Если кто-то думает, что на ЕСПЧ можно оказать давление для принятия того или иного решения, то я не в списке этих людей, будет интересно подробно изучить мнение этих людей»,- так министр юстиции Рустам Бадасян отреагировал на утверждения относительно возможного влияния на ЕСПЧ по делу судей КС.
Обратившись к решению о неприменении промежуточного решения ЕСПЧ на основании заявления судей КС, Бадасян сказал: задача властей – призвать к жизни модель КС, что было осуществлено путем конституционных поправок:
«Думаю, что судьи КС были в таком сложном стартовом состоянии, что было невозможно достичь промежуточного средства, что выразилось в решении суда».
Бадасян выразил убеждение, что призвание к жизни модели КС завершено на первом этапе, второй этап завершится после назначения членов.
Обратившись к предложению Армена Саркисяна по части предоставления институту президента возможности назначить 3 судей КС, Бадасян сказал: для комиссии по конституционным реформам любое предложение подлежит обсуждению, однако добавил, что по его мнению действующая модель обеспечивает противовесы.
«А1+» поинтересовался у Бадасяна также относительно свободы собраний в условиях чрезвычайного положения, поскольку КС сегодня не принял предложение ППА разрешить проводить собрания с соблюдением установленных правил.
«По-моему, у оппозиции есть обстоятельства показать общественности, якобы они готовы организовать очень мощные митинги, и вот чрезвычайное положение нарушает все их планы, и они не могут их осуществить, это – ложная повестка и удобный для оппозиции повод постоянно поднимать этот вопрос и говорить, что якобы власти не позволяют им осуществить мощные митинги»,- отметил Бадасян.
Касательно правомерности, Бадасян сказал: Конституция свидетельствует, что охрана здоровья может быть основанием для ограничения собраний, причем не только в условиях чрезвычайного положения.