Ինչ են այս անգամ հայտարարում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն հայտարարությամբ արձագանքել են հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության աճին։ Ըստ ՀՀ ՊՆ-ի՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով Տավուշի ուղղությամբ ՀՀ պետական սահմանը խախտելու փորձ են կատարել։ Երեկվանից սահմանին կրակոցներ են հնչում։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Էնդրյու Շեֆերը (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) արել են այս հայտարարությունը․
«Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունների, ինչպես նաև այլ աղբյուրների համաձայն, հուլիսի 12-13-ը հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի լուրջ խախտում է տեղի ունեցել, որի հետևանքով զոհեր են եղել: Հաղորդվում է, որ երկու կողմից օգտագործվել են տարբեր տրամաչափի հրետանային զենքեր:
Համանախագահներն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը ափսոսանք են հայտնում մարդկային կորուստների համար եւ ցավակցում զոհվածների ընտանիքներին: Նրանք ուղիղ կապի մեջ են հայ և ադրբեջանցի պաշտոնյաների հետ:
Կողմերը միմյանց մեղադրում են առաջինը նախահարձակ լինելու մեջ: Մինսկի խմբի համանախագահները դատապարտում են հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումները և կողմերին կոչ են անում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ հետագա էսկալացիան կանխելու համար, ներառյալ ուղիղ հաղորդակցության գոյություն ունեցող միջոցները։
Մինսկի խմբի համանախագահները նաև կողմերին կոչ են անում հնարավորինս արագ վերսկսել բանակցային գործընթացները եւ ընդգծում ԵԱՀԿ միջնորդների տարածաշրջան ժամանելու կարևորությունը, որքան արագ հանգամանքները թույլ կտան»:

Что на этот раз заявляют сопредседатели Минской группы ОБСЕ?
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ осуждают нарушения режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе. Об этом говорится в совместном заявлении сопредседателей Игоря Попова (Российская Федерация), Стефана Висконти (Франция) и Эндрю Шафера (Соединенные Штаты Америки).
«По сообщениям министерств обороны Армении и Азербайджана, а также других источников, 12-13 июля произошло серьезное нарушение режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе, что привело к человеческим жертвам. Как сообщается, обеими сторонами использовалась артиллерия различных калибров.
Сопредседатели Минской группы и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик сожалеют о гибели людей и выражают соболезнования семьям погибших и раненых. Сопредседатели находятся в прямом контакте с официальными должностными лицами Армении и Азербайджана с самого начала инцидента», - говорится в заявлении.
Сопредседателя отмечают, что стороны обвинили друг друга в начале боевых действий.
«Сопредседатели Минской группы осуждают недавние нарушения режима прекращения огня и призывают стороны принять все необходимые меры для предотвращения дальнейшей эскалации конфликта, в том числе путем использования существующего между ними прямого канала связи.
Сопредседатели Минской группы также призывают стороны как можно скорее возобновить предметные переговоры и подчеркивают важность возвращения наблюдателей ОБСЕ в регион, как только позволят обстоятельства», - говорится в заявлении.