Շատ կարևոր է ունենալ Մինսկի խմբի երաշխիքը, որ էսկալացիան Արցախ չի տեղափոխվի․ Արտակ Զաքարյան (տեսանյութ)
Հանրապետական կուսակցության անդամ, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանն ասում է, Ադրբեջանը կրկին անգամ հարձակվեց Հայաստանի սահմանին, որովհետև Հայաստանի զինուժի վերցրած դիրքը մեծ նշանակություն ունի։ Նա նաև վստահ է, որ Ադրբեջանին չի հաջողվի նորից վերահսկողություն ունենալ այդ դիրքի վրա։ «Այնտեղ դիրքավորվելուց ու ինժեներական աշխատանքներն ավարտելուց հետո անհնար է լինելու մեր դիրքապահներին այնտեղից իջեցնել»,- ասում է նա։
Ա․Զաքարյանը նաև գտնում է, որ ՀՀ զինված ուժերի այդ հաջող գործողություններից հետո լուրջ աշխատանքներ պետք է տարվեն արդեն քաղաքական դաշտում և դիվանագիտական հարթակներում։ Պետք է լուրջ աշխատանք տարվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահող երկրների, ՀԱՊԿ-ի ու հատկապես ՌԴ-ի հետ, քանի որ այդ երկրի հետ ունենք երկկողմ պայմանագիր։
«Շատ կարևոր է աշխատանքը Իրանի հետ, քանի որ սա տարածաշրջանային նշանակության վտանգ է։ Շատ կարևոր է, որ ունենալ Մինսկի խմբի երաշխիքը, որ Ադրբեջանի էսկալացիան չի տեղափոխվի Արցախ։ Մեծ ծավալով դիվանագիտական աշխատանք պետք է տարվի։ Նիկոլ Փաշինյանը գնում է մասնակցելու ԵՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին՝ պետք է ներկայացնի, որ այդ հարձակումը ոտնձգություն է ԵՏՄ-ի սահմանների նկատմամբ»,- ասում է Ա․Զաքարյանը։

Очень важно иметь заверение Минской группы, что эскалация не переместится в Арцах: Артак Закарян (видео)
Член Республиканской партии, бывший министр обороны Артак Закарян говорит: Азербайджан вновь атаковал границу Армении, поскольку позиция, занятая вооруженными силами Армении, имеет большое значение. Он также уверен, что Азербайджану не удастся вновь взять контроль над этой позицией. «После размещения и завершения там инженерных работ будет невозможно спустить оттуда наших защитников позиций», - говорит он.
А. Закарян также считает, что после этих успешных операций вооруженных сил РА должны проводиться серьезные работы уже на политической арене и на дипломатических платформах. Должна быть проведена серьезная работа со странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ, ОДКБ и в особенности с РФ, поскольку с этой страной у нас есть двусторонний договор.
«Очень важна работа с Ираном, поскольку это – опасность регионального значения. Очень важно иметь заверение Минской группы, что эскалация Азербайджана не переместится в Арцах. Должна быть проведена дипломатическая работа в большом объёме. Никол Пашинян участвует в заседании межправительственного совета ЕЭАС – он должен представить, что это нападение – посягательство на границы ЕЭАС»,- говорит А. Закарян.