Չեմ պատրաստվում դառնալ դատական համակարգի մեղքերի քավության նոխազը. ՍԴ դատավորի թեկնածու (տեսանյութ)
«Իմ քայլը» խմբակցության անդամներն այսօր շուրջ երեք ժամ տևած փակ հանդիպում անցկացրին ՍԴ դատավորի Կառավարության առաջադրած թեկնածու Վահրամ Ավետիսյանի հետ։
Հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում Վահրամ Ավետիսյանը որոշակիորեն բացեց հանդիպման փակագծերը․
«Իմ կողմից փորձ կատարվեց հնարավորինս անկեղծ ներկայացնել իմ մոտեցումները՝ բարձրացված հարցերի շուրջ, որոնք պատգամավորներին թույլ կտան մոտեցում ձևավորել»,- ասաց Ավետիսյանը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե իր հայրը ժամանակին եղել է դատավոր, հատկապես «Մարտի 1»-ի գործով և «Մարտի 1»-ի զոհերի հարազատները ու նախկին քաղբանտարկյալները կոչ են արել կառավարությանը հետ կանչել իր թեկնածությունը․
«Ես չեմ պատրաստվում արդարացնել նորանկախ Հայաստանի Հանրապետությունում  գոյություն ունեցած դատական համակարգում առկա խնդիրները, նաև չեմ պատրաստվում դառնալ դատական համակարգի «մեղքերի քավության նոխազը»»։
Ինչ վերաբերում է հոր՝ Դավիթ Ավետիսյանի վերաբերյալ հնչող հարցադրումներին, թեկնածուն ասաց․
«Անհրաժեշտ է հստակ պարզել Վճռաբեկ դատարանի գործառույթը՝ արդյո՞ք Վճռաբեկ դատարանը գործ քննող դատարան է, թե՞ ոչ, արդյո՞ք առկա են հստակ փաստեր, թե՞ խոսում ենք միայն ենթադրությունների մասին»։
ՍԴ դատավորի թեկնածուն նշեց՝ հասկանում է մտահոգությունները, բայց չի կիսում դրանք․
«Ներկայումս կան բազմաթիվ պաշտոնյաներ, որոնք այդ ժամանակահատվածում պաշտոնավարել են և առնչություն են ունեցել գործերին։ Իմ հայրն արդեն 5 տարի թոշակի է գնացել և ես չեմ պատկերացնում  այդ պրոցեսների ազդեցությունը Սահմանադրական դատարանում՝ իմ գործունեության վրա»։
Ինչ վերաբերում է շահերի բախման վերաբերյալ մտահոգություններին, Ավետիսյանն ասում է՝  եթե որևէ գործ քննելիս շահերի բախում է առաջանում, ապա ՍԴ դատավորը չի մասնակցում դրան։
Հարցին, թե հաշվի առնելով «Մարտի 1»-ի տուժածների իրավահաջորդների տրամադրվածությունը, իր հոր հասցեին հնչող քննադատությունները և հանրային տրամադրությունները, հնարավո՞ր է հրաժարվի ԱԺ գնալուց, Ավետիսյանն արձագանքեց՝ այս պահին հրաժարվելու որևէ հիմք չի տեսնում, միևնույն ժամանակ նշեց՝ կյանքում ոչինչ չի կարելի բացառել։
Մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ թեկնածուն ասաց, թե դրանք մեր նորանկախ պետության` «արյունը հոսող վերքերի» շարքին են դասվում․
«Որպես ՀՀ քաղաքացի ունեմ իմ մոտեցումը Մարտի 1-ի դեպքերի մասին, խմբակցությունում առավել մանրամասն չակերտները բացել եմ, սակայն չեմ կարող հրապարակային հայտնել դրանք, քանի որ հետագայում կարող եմ մասնակցել դրանց վերաբերյալ գործերի քննությանը»,–ասաց Ավետիսյանը։
«Ա1+»-ի հարցադրմանն ի պատասխան Ավետիսյանը խոստովանեց`  իր առաջադրումից հետո «Մարտի 1»-ի գործի, իր և իր հոր կապված նման արձագանք չէր սպասում, և առաջին երեք օրը շոկի մեջ է եղել։
ԱԺ-ում ընդունված Սահմանդրական փոփոխությունների վերաբերյալ ևս դիրքորոշում չարտահայտեց՝ պատճառաբանելով, որ հնարավոր է, որ որպես ՍԴ դատավոր հետագայում առնչվի այդ հարցին։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 23-ին ՀՀ կառավարությունը Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր պաշտոնի համար առաջադրեց ԵՊՀ Քաղաքացիական իրավունքի ամբիոն վարիչ, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահրամ Ավետիսյանի թեկնածությունը:

Я не собираюсь становиться козлом отпущения для грехов судебной системы: Кандидат в судьи КС (видео)
Члены фракции «Мой шаг» сегодня провели встречу  с выдвинутым Правительством кандидатом в судьи КС Ваграмом Аветисяном, которая продлилась около трех часов.
В беседе с журналистами после встречи Ваграм Аветисян несколько приоткрыл скобки встречи:
«Я попытался насколько это возможно искренне представить свои подходы касательно поднятых вопросов, которые позволят депутатом сформировать подход»,- сказал Аветисян.
Обратившись к вопросу о том, что его отец в свое время был судьей, в особенности по делу «1-го Марта» и родственники погибших «1-го Марта» и бывшие политзаключенные призвали правительство отозвать его кандидатуру:
«Я не собираюсь оправдывать проблемы, имеющиеся в судебной системе независимой Республики Армения, также не собираюсь становиться “козлом отпущения” судебной системы».
Касательно вопросов, звучащих относительно Давида Аветисяна, кандидат сказал:
«Необходимо четко выяснить функцию Кассационного суда: является ли Кассационный суд судом, ведущим расследование или нет? Есть ли конкретные факты или мы говорим лишь о предположениях?»
Кандидат в судьи КС отметил: он понимает беспокойства, но не разделяет их:
«В настоящее время есть многочисленные чиновники, которые занимали должность в этот период и имели отношение к делам. Мой отец уже 5 лет как вышел на пенсию, и я не представляю влияние этих процессов на мою деятельность в Конституционном суде».
Касательно беспокойств относительно конфликта интересов, Аветисян говорит: если при рассмотрении какого-либо дела возникает конфликт интересов, судья КС в нем не участвует.
На вопрос, учитывая настроенность правопреемников пострадавших по делу «1-го Марта», критику, звучащую в адрес его отца и общественные настроения, может ли он отказаться от того, чтобы пойти в НС, Аветисян ответил: в настоящий момент не видит оснований для отказа, в то же время отметил: в жизни ничего нельзя исключить.
Касательно событий 1-го Марта кандидат сказал, что они причисляются к ряду «кровоточащих» событий нашего независимого государства:
«У меня как гражданина РА есть свой подход к событиям 1-го Марта, во фракции я подробнее раскрыл скобки, однако не могу сообщить это публично, поскольку в дальнейшем могу принять участие в расследовании дел, касающихся этого»,– сказал Аветисян.
В ответ на вопрос «А1+» Аветисян признался: после его выдвижения не ожидал подобной реакции, связанной с делом «1-го Марта», с ним и его отцом, и в первые три дня пребывал в шоке.
Он не высказал позицию и относительно принятых в НС конституционных поправок, мотивируя тем, что возможно он в дальнейшем столкнется с этим вопросам как судья КС.
Напомним, что 23-го июля Правительство РА выдвинуло на вакантную должность судьи Конституционного суда кандидатуру заведующего кафедрой гражданского права ЕГУ, доктора юридических наук, профессора Ваграма Аветисяна.