350 մլն դոլարին համարժեք գումար Հայաստան չի եկել (տեսանյութ)
«Եթե չլիներ կորոնավիրուսը, մենք այս տարի  ներգնա զբոսաշրջության ոլորտում 10% աճի էինք սպասում»,- ասում է Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը։
Նրա խոսքով՝ երկրորդ կիսամյակում մենք կորցրել ենք առնվազն 460  հազ.  զբոսաշրջիկ, ինչը համեմատական է 350 մլն դոլարին համարժեք գումարի։
«Հուլիս-օգոստոս ամիսն էլ կարող ենք համարել միջազգային զբոսաշրջության համար կորած, որովհետև հունվարից օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում մոտ 860 000 ներգնա զբոսաշրջային այցելություն կորում է»,- ընդգծում է նա։
Նա նաև նկատում է, որ շատ ոլորտներ վարկային ներդրումներ են արել ու հայտնվել են տուժողի դերում՝ հյուրատները, զբոսաշրջային տրանսպորտը, առողջարաններն ու նման կառույցները։
Սրա լուծումն,  ըստ Ապրեսյանի,   այն կլինի, որ բանկերը գիտակցելով առկա իրավիճակը տրամադրեն իրական վարկային արձակուրդներ ողջամիտ ժամկետներով՝ մինչև հաջորդ տարվա ապրիլ ամիս.
«Սակայն սա կարող է նաև վնասել բանկային համակարգը, որովհետև իրենք նույնպես ունեն ներգրաված միջոցներ հանրությունից, սակայն եթե բանկերը պատրաստ են, բայց չեն կարող, կառավարությունը պետք է աջակցություն տրամադրի»։
Մեխակ Ապրեսյանը նշում է  տարբերակները՝ պետությունը սուբսիդավորի վարկերի տոկոսները և բանկերը հետաձգեն  մայր գումարների վճարումները։ Կամ  պետությունը մինչև ապրիլ վճարվող վարկի գումարների չափով տրամադրի անտոկոս վարկեր՝ ավելի երկարաժամկետ, բայց այն պայմանով, որ վճարները սկսվեն առնվազն 1 տարի հետո։

В Армению не поступила сумма, эквивалентная 350 млн долларам (видео)
«Если б не было коронавируса, мы в этом году ожидали 10% рост в сфере туризма»,- говорит председатель Армянской федерации туризма Мехак Апресян.
По его словам, во втором полугодии мы потеряли как минимум 460 тыс. туристов, что сопоставимо с суммой, эквивалентной 350 млн долларам.
«Июль-август мы тоже можем считать потерянными для международного туризма, потому что в период с января по август пропадает около 860 000 въездных туристических визитов.
Он также замечет, что некоторые отрасли произвели кредитные инвестиции и оказались в роли пострадавших: гостиницы, туристический транспорт, санатории и подобные структуры.
Решением этого, по словам Апресяна, будет то, что банки, осознавая ситуацию, предоставят реальные кредитные каникулы на разумные сроки, до апреля следующего года:
«Однако это может нанести ущерб банковской системе, так как у них также есть средства, привлеченные у общественности, однако если банки готовы, но н емогут, правительство должно предоставить помощь».
Мехак Апресян указывает варианты: государство будет субсидировать проценты кредитов и банки отсрочат выплаты основных сумм. Или государство в размере сумм кредита, выплачиваемых до апреля, предоставит беспроцентные кредиты – более длительные, но с условием, что выплаты начнутся уже как минимум через 1 год.