Երևանում աշխատանքները կմեկնարկի նոր Պարեկային ծառայությունը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ այսօր կայացած խորհրդակցության շրջանակում քննարկվել է ՀՀ ոստիկանության բարեփոխումների ընթացքը: Անդրադարձ է եղել նոր Պարեկային ծառայության ստեղծման օրակարգին:
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը մանրամասներ է ներկայացրել նոր կառույցում աշխատանքի անցնել ցանկացող քաղաքացիների դիմումների ընդունման, տրանսպորտային միջոցների, տեխնիկական սարքավորումների ձեռքբերման, ուսուցումն անցկացնող դասընթացավարների ընտրության և մնացյալ աշխատանքների վերաբերյալ։ Նշվել է, որ արդեն 2020թ. հոկտեմբերի կեսերից Ոստիկանության կրթահամալիրում կմեկնարկի ընտրված քաղաքացիների ուսուցման գործընթացը, որի նպատակը համապատասխան պատրաստվածություն ունեցող՝ նոր գործառույթներով, սարքավորումներով, հմտություններով և մտածելակերպով ծառայողի կերպարի ձևավորումն է: Նախարարի խոսքով՝ բարեփոխումն ընթանում է բնականոն հունով, սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան. նախատեսվում է, որ Պարեկային ծառայությունը Երևանում իր աշխատանքները կմեկնարկի 2021թ. առաջին եռամսյակից, իսկ ամբողջ Հայաստանում՝ 2022թ. առաջին եռամսյակից:
Խորհրդակցությանը քննարկվել են ստեղծվելիք ծառայության կառուցվածքային և կադրային համալրմանը, ինչպես նաև կառույցի տեղակայմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետն ընդգծել է Հայաստանում նոր Պարեկային ծառայության ձևավորման ու կայացման կարևորությունը և հանձնարարել շարունակել ակտիվ աշխատանքը՝ նախանշված ժամանակացույցին համապատասխան:

В Ереване начнет действовать новая патрульная служба (видео)
На совещании у премьер-министра Армении Никола Пашиняна 20 августа был обсужден ход реформ Полиции Армении. Был затронут и вопрос создания новой патрульной службы.
Министр юстиции Рустам Бадасян представил подробности приема в новую структуру, заявлений от граждан, желающих работать в этой службе, выбора транспортных средств, технического оборудования, а также и других работ. Было отмечено, что уже с середины октября в 2020 года в образовательном комплексе полиции начнется процесс обучения служащих, целью которого является формирование образа служащего, имеющего соответствующую подготовку, с новыми функциями, владеющего оборудованием, с новыми навыками и менталитетом. По словам министра, реформа продвигается нормально, в соответствии с установленным графиком. Планируется, что патрульная служба начнет свою работу в Ереване в первом квартале 2021 года, а по всей Армении - с первого квартала 2022 года.
На совещании были обсуждены вопросы, касающиеся структурного и кадрового пополнения создаваемой службы, а также размещения структуры.
Премьер-министр подчеркнул важность формирования и становления новой патрульной службы в Армении и поручил продолжить активную работу в соответствии с намеченным графиком.