Այդ մարդիկ կորցնելու շատ բան ունեն և հայտնվելու են ճաղավանդակների հետևում․ Պետգույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ (տեսանյութ)
ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի վերահսկողության տակ գտնված մոտ 40 գույքի գործարքների վերաբերյալ գլխավոր դատախազությունը քննություն է կատարում։ Կոմիտեի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Նարեկ Բաբայանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց, որ նախկինում պետական գույքի օտարման կամ վարձակալության վերաբերյալ բազմաթիվ ուսումնասիրություններ են ներկայացրել իրավապահ մարմիններին։
Այդ շարքում նա հիշեց Հավաքական թիմերի մարզական կենտրոնը, որի գործարքը կատարել էր Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի եղբոր՝ Յուրա Բեգլարյանի միջոցով։ Եվ Ծիծեռնակաբերդի խճուղում է գտնվող այդ կենտրոնի մոտ 4 մլն դոլար արժողության գույքը, ի վնաս պետության, տրված է եղել նրանց փոխկապակցված անձի ընկերությանը և շատ ի վնաս պետությանը։ «Մենք կարողացանք վերադարձնե այն և և պատրաստվում ենք վարձակալության տա Ֆուդբոլի ֆեդերացիային։ Էական ներդրումներ կարվեն, նպատակային կօգտագործվեն»,- ասում է Ն․Բաբայանը։
Իսկ իշխանությունները մտավախություն չունե՞ն ընդդիմության համախմբումից։ Օրինակ, այդ ուղղությամբ «Բարգավաճ Հայաստան», «Դաշնակցություն» և «Հայրենիք» կուսակցություններն են բանակցություններ վարում։ ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանն էլ հայտարարել է, որ մեծ հանրահավաք է հրավիրելու։
«Ձեր նշած համախմբումները լրիվ այլ նպատակներ և այլ շահեր են հետապնդում, կորցրածը վերադարձնելու և նոր կորուստներ չունենալու միտում ունեն»,- ասում է Ն․Բաբայանը։
Վերջինիս խոսքերով նախկինները շատ բան ունեն կորցնելու՝ ապօրինի ձեռք բերված գույք, ազատություն։
«Ձեր նշած մարդկանցից շատերն անցնում են քրեական գործերով, և ի վերջո գալու է այն պահը, որ որքան էլ տարբեր մեխանիզմներով մինչև դատական ակտերը լինեն պայմանական ազատության մեջ, ինչ-որ մի օր այնուամենայնիվ հայտնվելու են ճաղավանդակների հետևում»,- հավելեց նա։

Этим людям есть много чего терять, и они окажутся за решеткой: Председатель Комитета по управлению государственным имуществом (видео)
Поддержи А1+!Генеральная прокуратура проводит расследование касательно около 40 сделок с имуществом, оказавшемся под контролем Комитета по управлению государственным имуществом РА. Председатель Комитета, член правления партии «Гражданский договор» Нарек Бабаян сказал в беседе с «А1+», что ранее они представляли правоохранительным органом многочисленные исследования касательно отчуждения или аренды государственного имущества.
Среди них он вспомнил Спортивный центр сборных команд, сделка с которым была совершена посредством брата бывшего мэра Еревана Гагика Бегларяна – Юры Бегларяна. И имущество этого центра, находящегося на Цицернакабердском шоссе, стоимостью около 4 млн долларов, в ущерб государству, было передано компании взаимосвязанного с ними лица, в ущерб государству. «Мы смогли вернуть его и собираемся передать в аренду Федерации футбола. Будут сделаны значительные инвестиции, будет использоваться по целевому назначению», - говорит Н. Бабаян.
Не опасаются ли власти сплочения оппозиции? К примеру, в этом направлении ведут переговоры партии «Процветающая Армения», «Дашнакцутюн» и «Родина»? А глава ППА Гагик Царукян заявил, что созовет большой митинг.
«Указанные Вами сплочения преследуют совершенно иные цели и иные интересы, они стремятся вернуть утраченное и избежать новых потерь», - говорит Н. Бабаян.
По его словам, прежним есть много чего терять – незаконно приобретенное имущество, свобода.
«На многих из указанных Вами лиц возбуждены уголовные дела, в конце концов, настанет момент, что сколько б ли они не находились на свободе условно до судебных актов, применяя различные механизмы, однажды, тем не менее, они окажутся за решеткой», - добавил он.