Պաշտոնապես հայտարարում եմ. Ստեփանակերտ քաղաքը չի տարհանվում․ Արցախի պետնախարար (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Գրիգորի Մարտիրոսյանը քիչ առաջ Արցախի տեղեկատվական կենտրոնում հրավիրված ասուլիսում հայտնեց, որ հրետակոծվել են խաղաղ բնակավայրեր, կան տուժածներ , քիչ առաջ Ստեփանակերտի հրետակոծման հետևանքով ևս կան տուժածներ, զոհերի մասին տեղեկատվությունը ճշտվում է, հայտնի է, որ վնասվել են քաղաքացիական օբյեկտներ, բնակելի տներ։
Վերջինս նշեց, որ արդեն իրականացվելու է վնասների գնահատում, բնակելի տների վնասների վերանորոգում և վերականգնում։ Պետնախարարի փոխանցմամբ, այս պահին Արցախի համար հավաքագրված գումարը գերազանցում է 19 մլն դոլարը, եղել են նաև իրային աջակցություններ։
Հիմա Հայաստանի կառավարության հետ համատեղ համակարգում են օգնությունները և դրանք կտեղափոխվեն Արցախ։ Մարտիրոսյանը հայտնեց, որ կտեղծվի թեժ գիծ, որը կհամակարգի դեպի Արցախ մուտքը և ելքը։
Կառավարության կողմից ամեն ինչ արվում է, որպեսզի ապահովվի քաղաքացիների բնականոն կյանքը,- ասում է Մարտիրոսյանը և հավելում, որ որևէ խնդիր չի լինի թոշակների և նպաստների վճարման հետ կապված, վճարվել են բոլոր պետական աշխատավարձերը։
Հարկատուները վճարել են պլանից ավել 200 մլն դոլար հարկ, սա նշանակում է, որ մարդիկ իրենց աջակցությունն են ցուցաբերում բնակչությանը, -նշեւմ է նա։
Կոմունալ ծառայությունների որևէ անջատում չի լինի չվճարման պատճառով։ Պետնախարարը վստահեցրեց՝ հնարավորություն կա բոլոր քաղաքացիներին թաքստոցներում տեղավորելու։

Официально заявляю: город Степанакерт не эвакуируется: госминистр Арцаха (видео)
Поддержи А1+!В результате обстрела Степанакерта есть пострадавшие среди мирного населения, а информация о жертвах уточняется. Об этом на пресс-конференции 2 октября заявил госминистр Республики Арцах, начальник Оперативного штаба Григорий Мартиросян.
«Недавно был обстрелян город Степанакерт. У нас есть пострадавшие среди мирного населения. В настоящее время информация о жертвах уточняется. Повреждены гражданские объекты и жилые дома. Различные гражданские объекты, объекты инфраструктуры и жилые дома в последние дни неоднократно подвергались обстрелу», - сказал Мартиросян.
Арцах имеет возможность обеспечить все население убежищем, а при необходимости, дополнительными ресурсами. «Этот процесс, например, в Степанакерте, координирует оперативный штаб мэрии в рамках быстрого реагирования», - сказал Григорян.
Общая сумма, собранная для Республики Арцах, в настоящее время превышает 19 миллионов долларов. «В эти дни многие наши соотечественники оказывают Арцаху большую помощь, и эта помощь, как вы знаете, носит и финансовый, и имущественный характер. На данный момент собранная сумма превышает 19 миллионов долларов и имеет тенденцию к увеличению», - сказал Мартиросян.
Григорий Мартиросян отметил, что в эти дни Арцах также получает большую материальную помощь.
Правительство Арцаха откроет горячую линию, чтобы отвечать на вопросы о выезде и въезде Армения-Арцах. «Завтра мы откроем горячую линию, по которой будут даны ответы на вопросы, связанные с выездом и въездом граждан из Арцаха в Армению. Все наши соотечественники, у которых есть вопросы о въезде и выезде, могут получить ответы на эти вопросы по горячей линии», - сказал Мартиросян.