ՀՀ վարչապետի հետ պայմանավորվել ենք Արցախի և Հայաստանի Հանրապետություններում հայտարարել եռօրյա սուգ. Արայիկ Հարությունյան
Հաշվի առնելով, որ դեկտեմբերի 19-ին լրանում է 44-օրյա պատերազմի զինադադարի 40-րդ օրը՝ ՀՀ վարչապետի հետ պայմանավորվել ենք Արցախի և Հայաստանի Հանրապետություններում այդ օրվանից հայտարարել եռօրյա սուգ՝ ոգեկոչելու Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհված մեր նահատակների հիշատակը:
Նրանց անունները հավետ մնալու են մեր սրտերում և հայոց պատմության էջերում՝ պարտավորեցնելով մեզ հետագա երթում շարունակել նրանց հայրենանվեր գործը: Ուստի, այն լինելու է ցավի, հպարտության ու պարտավորության սուգ հայ ազգի համար»:

Мы договорились с премьер-министром РА объявить в Республиках Арцах и Армении трехдневный траур: Араик Арутюнян
Об этом президент Арцаха Араик Арутюнян сообщил на своей странице в Facebook. “Дорогие соотечественники, с учетом того, что 19 декабря исполняется 40 дней после прекращения огня 44-дневной войны, мы с премьер-министром Армении договорились в Республиках Арцах и Армения объявить трехдневный траур в память о наших воинах, погибших, защищая Родину.
Их имена навсегда останутся в наших сердцах, на страницах истории Армении, обязывая нас и дальше продолжать их патриотический труд. Таким образом, это будет скорбь по армянскому народу, с болью, но и с гордостью и с обязанностями”.