«Հայաստանում որպես առաջին պատվաստանյութ կներկայացվի անգլիական AstraZeneca-ն» (տեսանյութ)
ՀՀ-ում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումների առաջին փուլը կսկսվի մարտ ամսից, որպես առաջին պատվաստանյութ կներկայացվի անգլիական AstraZeneca-ն։ Այս  մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ԵՊԲՀ համաճարակաբանության ամբիոնի դոցենտ, բժշկական գիտությունների դոկտոր Մերի Տեր-Ստեփանյանը։
Արդեն նախնական ընտրված են  այն խմբերը, որոնք առաջինը կպատվաստվեն։  Դրանք ռիսկային խմբերն են՝ մասնավորապես բուժանձնակազմը, 65+ տարիքային խումբը, 16-64 տարեկան այն անձինք, ովքեր ունեն քրոնիկ հիվանդություններ և երկարատև խնամքի կենտրոններում աշխատողները։
Պատվաստանյութը ռիսկի խմբերի համար կլինի անվճար, իսկ մյուսների համար դեռ որևէ մոտեցում չկա։
ԵՊԲՀ համաճարակաբանության ամբիոնի դոցենտ, բժշկական գիտությունների դոկտոր Մերի Տեր-Ստեփանյանի խոսքով՝  այն քանակը, որը սկզբում սկսվելու է, լինելու է անվճար  ռիսկային խմբերի համար, իսկ մնացածի հետ կապված նախարարությունը լրացուցիչ կտեղեկացնի։
Մասնագետները դժվարանում են պատասխանել այն հարցին, թե ինչքա՞ն ժամանակ է պատվաստանյութն օգնում չվարակվել կամ արդյոք այն ամբողջ կյանքի համար է, թե ոչ․ «Պատվաստումները դեռ մի քանի ամիս են, թե ինչքան կլինի նրանցից հետո առաջացած հետպատվաստումային իմունիտետը, դա ժամանակը ցույց կտա։ Տևողության մասին կարող ենք ասել որոշ ժամանակ անց»,-պարզաբանում է Մերի Տեր-Ստեփանյանը։
Եթե մարդն ունի ալերգիկ ռեակցիա, նա չի պատվաստվի կորոնավիրուսի դեմ։  Իսկ կպատվաստվեն արդյո՞ք  կորոնավիրուսով վարակվածները․ «Մենք չգիտենք, թե ինչքան է տևում հետինֆոկցիոն իմունիտետը։ Դեռ չունենք ապացուցողական փորձ։ Ճիշտ է, որ այն մարդիկ, ովքեր արդեն հիվանդացել են, պատվաստվեն»։
Ի դեպ, Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման Ազգային Կենտրոնն այսօր հաղորդագրություն է տարածել, թե  AstraZeneca-ն առաջին պատվաստանյութն է, որի համար փաստվել է, որ վերջինս էապես դանդաղեցնում է վիրուսի փոխանցումը: Հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ պատվաստանյութն ավելի արդյունավետ է, եթե երկու դեղաչափերի միջև ինտերվալը չորս շաբաթից ավել է:
Հետազոտությունը նաև փաստում է, որ պատվաստանյութը կարող է էական պաշտպանություն առաջացնել մեկ դեղաչափից հետո՝ ըստ գնահատումների ապահովելով մոտ 76% արդյունավետություն առաջին դեղաչափին հաջորդող երեք ամիսների ընթացքում:

«В качестве первой вакцины в Армении будет представлена английская AstraZeneca» (видео)
Поддержи А1+!Первый этап вакцинации против коронавируса в РА начнётся в марте, в качестве первой вакцины будет представлена английская AstraZeneca. Об этом в беседе с «А1+» сказал доцент кафедры эпидемиологии ЕМГУ, доктор медицинских наук Мэри Тер-Степанян.
Уже предварительно отобраны группы, которые будут вакцинированы первыми. Это – группы риска, в частности медперсонал, группа 65+, лица в возрасте 16-64 лет, имеющие хронические заболевания и сотрудники центров длительного ухода.
Для группы риска вакцина будет бесплатной, а для других пока нет какого-либо подхода.
По словам доцента кафедры эпидемиологии ЕМГУ, доктора медицинских наук Мэри Тер-Степанян, то, количество, которое будет в начале, для групп риска будет бесплатным, а в связи с остальным министерство проинформирует дополнительно.
Специалист затрудняется ответить на вопрос, сколько времени вакцина помогает не заражаться или она на всю жизнь или нет: «Вакцинация началась всего несколько месяцев назад, как долго продлится иммунитет – покажет время. О длительности сможем сказать спустя некоторое время», - поясняет Мэри Тер-Степанян.
Если у человека есть аллергическая реакция, он не будет привит от коронавируса. А будут ли вакцинированы заразившиеся коронавирусом? «Мы не знаем, сколько длится постинфекционный иммунитет. У нас пока нет доказательного опыта. Правильно, чтобы уже заболевшие люди привились».
Кстати, Национальный Центр по контролю и профилактике заболеваний сегодня распространил сообщение, что AstraZeneca – первая вакцина, для которой было доказано, что она действительно прекращает передачу вируса. В результате исследования выяснилось, что вакцина эффективнее, если интервал между двумя дозами превышает четыре недели.
Исследование также доказывает, что вакцина может вызвать существенную защиту после первой дозы, согласно оценкам, обеспечивая 76% эффективность в течение трех месяцев, следующих за первой дозой.