ՌԴ-ն գործակալների ցանց ունի և կարող է ընտրությունների վրա էական ազդեցություն ունենալ․ Հ․ Խուրշուդյան (տեսանյութ)
«ԱՄՆ-ը տարիներ շարունակ ջանքեր էր գործադրում  հայ-թուրքական հաշտեցումը կյանքի կոչելու համար, որով պետք է Հայաստանն ավելի անկախ դառնար Ռուսաստանից։ Մենք գիտենք, որ այդ կախվածության անկյունաքարային պատճառը Հայաստանի հանդեպ Թուրքիայի սպառնալիքն է։ Իսկ Ցեղասպանության ճանաչմամբ այդ սպառնալիքը էապես կնվազի»,- «Ա1+»- հետ զրույցում ասաց «Ազատ քաղաքացի» ՀԿ ղեկավար Հովսեփ Խուրշուդյանն՝ անդրադալնալով ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը։
Հ․Խուրշուդյանը նաև գտնում է, որ Արցախի հարցը նույնպես լուծվելու է հայ-թուրքական հաշտեցման շրջանակներում, և, որ 44 օրյա պատերազմը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորված չլինելու արդյունք էր։ Եվ հիմա ԱՄՆ-ը փորձում է այդ սպառնալիքը, եթե ոչ վերացնել, ապա այնքան նվազեցնել, որ Հայաստանը չունենա Թուրքիայից սպառնալիքի դիմագրավման խնդիրը։
Հ․Խուրշուդյանի ներկայացմամբ, Ջո Բայդենի այդ հայտարարությունը ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները խորացնելու նոր հնարավորություն է բացում։ Խոսքը վերաբերում է նաև անվտանգային խնդիրներին։ Նա նաև համոզված է, որ եթե Հայաստանը 2013թ․ ստորագրած լիներ ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիրը, անցած տարվա պատերազմի ժամանակ Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ը կլինեին Հայաստանի ու Արցախի կողքին․ «Եվ Ադրբեջանը երբեք իրեն թույլ չէր տա հարձակվել Արցախի վրա, նույնիսկ եթե դա Ռուսաստանը հրահրեր»։
Անդրադառնալով Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիներին՝ Հ․ Խուրշուդյանը հավելեց, թե Արևմուտքը նրանց վերադարձնելու որոշում է կայացրել։ Եվ այսուհետ հայ գերիների պատճառով ոչ թե Ադրբեջանն է ճնշում գործադրելու Հայաստանի վրա, այլև Արևմուտքն է ճնշելու Ադրբեջանին։
Իսկ ինչ վերաբերում է ներքաղաքական զարգացումներին, ասում է՝ ՌԴ-ն Հայաստանում ունի գործակալական լայն ցանց, որով կարող է հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վրա էական ազդեցություն ունենալ։

У РФ есть сеть агентов, и она может оказать существенное влияние на выборы: О. Хуршудян (видео)
«США годами прилагали усилия для того, чтобы призвать к жизни армяно-турецкое примирение, что сделало бы Армению более независимой от России. Мы знаем, что краеугольной причиной этой зависимости является угроза Турции Армении. А признанием Геноцида эта угроза существенно снизится», - сказал в беседе с «А1+» руководитель НПО «Свободный гражданин» Овсеп Хуршудян, обратившись к признанию Геноцида армян президентом США Джо Байденом.
О. Хуршудян также считает, что арцахский вопрос также решится в рамках армяно-турецкого примирения, и что 44-дневная война была результатом неурегулированности армяно-турецких отношений. И сейчас США пытаются если не устранить, то настолько уменьшить эту угрозу, чтобы у Армении не было задачи противостоять угрозе со стороны Турции.
По мнению О. Хуршудяна, это заявление Джо Байдена открывает новые возможности углубления отношений с США. Речь идёт также о вопросах безопасности. Он также уверен, что если бы Армения в 2013г. подписала Ассоциативное соглашение с ЕС, во время прошлогодней войны Евросоюз и США были бы на стороне Армении и Арцаха: «И Азербайджан никогда не позволил бы себе напасть на Арцах, даже если б Россия провоцировала».
Касаясь армянских пленных, находящихся в Азербайджане, О. Хуршудян добавил, что Запад принял решение об их возвращении. И отныне из-за армянских пленных не Азербайджан будет оказывать давление на Армению, но и Запад будет давить на Азербайджан.
Касаясь внутриполитических событий, говорит: у РФ есть широкая агентурная сеть в Армении, посредством которой она может оказать существенное влияние на внеочередные парламентские выборы 20-го июня.