Նիկոլ Փաշինյանն ո՞ւմ է մրցակից համարում՝ ամբաստանյալ Քոչարյանի՞ն, մեղադրյալ Ծառուկյանի՞ն․ Ն․Նորիկյան (տեսանյութ)
«Ընտրություններին ո՞ւմ դեմ է պայքարելու Նիկոլ Փաշինյանը։ Ինձ համար անհասկանալի է, թե նա իր համար ում է մրցակից համարում։ Ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի՞ն, մեղադրյալ Գագիկ Ծառուկյանի՞ն։ Արդյոք սա այնպիսի ընտրություն է, որտեղ գիտակցված ընտրական միջավայր է ձևավորվել»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Արդար Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, փաստաբան Նորայր Նորիկյանը՝ անդրադառնալով հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին։
Փաստաբանը նաև հարց է բարձրացնում, թե այդ գործիչներն ու նրանց սատարող ուժերը և ընդհանրապես ողջ նախկին իշխանությունները ինչու պիտի կենսունակ լինեին, քաղաքական օրակարգ ձևավորող սուբյեկտներ լինեին և ոչ թե պատասխանատվության ենթարկվեին․ «Ընդհանրապես, ինչո՞ւ պետք է մեր վզին փաթաթված լինեին Ռոբերտ Քոչարյանը, Սերժ Սարգսյանը և մնացած բոլորը, ովքեր մսխել էին մեր պետականությունը։ Չէ որ նրանք եկել էին իշխանության ՀՀ-ում քրեաօլիգարխիկ համակարգի ողնաշարը ջարդելու, թալանչիներին պատժելու և պետությունից ու հասարակությունից թալանածը վերադարձնելու համար»։
Ն․Նորիկյանը նաև հարցնում է՝ եթե Հայաստանում քաղաքական կոռուպցիա չկա, ինչու են քաղաքական դաշտում շարունակում գործել և ընտրությունների մասնակցել այնպիսի կուսակցություններ, որոնք մեղադրվում են ընտրակեղծիքների մեջ։ Եվ հավելում է, թե անկախ ՀՀ պատմության մեջ դեռ որևէ մեկը չի պատժվել ընտրակեղծարարության համար։
Անդրադառնալով այն խնդրին, թե տարբեր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող նախկին պաշտոնյաները պատասխանատվություն չեն կրում, քանի որ այդպիսի որոշումներ են կայացնում դատարանները, ասում է, որ Հայաստանի բոլոր դատավորներին անխտիր կարող էին փոխել մեկ գիշերում։
«Եվ չասեք, թե մասնագետներ չկան։ Ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ՝ 2018թ․ ապրիլի 23-ի դրությամբ գործող օրենսդրությունը լիուլի բավարար էր ՀՀ-ում բոլոր հանցագործներին պատժելու համար։  Չենք արել և այսօր տարբեր արդարացումներ ենք ման գալիս»,- ասում է Ն․Նորիկյանը։
Վերջինս նաև հիշեցնում է, որ հրապարակել է բոլոր հետախուզվողների ու «քրեական հետապնդվողների» ցանկը․ «Անուն-ազգանունները կարդում ենք, և սարսուռ է անցնում մարդու մարմնով։ Այդքան մարդիկ կարողացան փախչել Հայաստանից և խուսափել արդարադատությունից»։

Кого Никол Пашинян считает соперником – подсудимого Кочаряна, обвиняемого Царукяна? Н. Норикян (видео)
«Против кого будет бороться Никол Пашинян на выборах? Мне непонятно, кого он считает для себя конкурентом. Подсудимого Роберта Кочаряна, обвиняемого Гагика Царукяна? Разве это такие выборы, где сформировалась осознанная избирательная среда?» - говорит в беседе с «А1+» руководитель  партии «Справедливая Армения», адвокат Норайр Норикян, касаясь внеочередных парламентских выборов 20-го июня.
Адвокат также поднимает вопрос, почему  эти деятели и поддерживающие их силы и все прежние власти в целом почему должны были быть жизнеспособны, субъектами, формирующими политическую повестку, а не привлечены к ответственности? «Вообще, почему нам должны были быть навязаны Роберт Кочарян, Серж Саркисян и все остальные, которые разбазарили нашу государственность? Ведь они пришли к власти, чтобы сломить хребет криминально-олигархической системы РА, наказать грабителей и возвратить награбленное у государства и общества».
Н. Норикян также спрашивает: если в Армении нет политической коррупции, почему на политической арене продолжают действовать и участвовать в выборах такие партии, которые обвиняются в фальсификации выборов. И добавляет, что в истории независимой Армении ещё никто не был наказан за фальсификацию выборов.
Обратившись к проблеме того, что бывшие чиновники, обвиняемые в различных преступлениях, не привлекаются к ответственности, так как такие решения принимают суды, говорит, что они могли всех без исключения судей Армении заменить за одну ночь.
«И не говорите, что нет специалистов. Со всей ответственностью заявляю: по положению на 23-е апреля 2018г. действующего законодательства было сполна достаточно для наказания всех преступников в РА. Не сделали и сегодня ищем различные оправдания», - говорит Н. Норикян.
Последний также напоминает, что опубликовал список всех находящихся в розыске и «уголовном преследовании»: «Читаем имена-фамилии и человек содрогается. Столько человек смогли сбежать из Армении и избежать правосудия».