Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր առաջարկով ուզում էր չեզոքացնել հնարավոր բախումը․ Հմայակ Հովհաննիսյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը գտնում է, որ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը երեկվա իր հայտարարություն- առաջարկությամբ ցանկանում էր կասեցնել իշխանությունների և ընդդիմադիր ուժերի միջև հնարավոր բախումը, որը կարող էր տեղի ունենալ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ կամ հետո։
Հիշեցնենք, որ առաջին նախագահը երեկ հայտարարություն էր տարածել, թե մարտի 25-ի հանդիպման ժամանակ Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանին առաջարկել է ընտրություններին մասնակցել միասին, բայց երկրորդ նախագահը հրաժարվել է։ Լ․Տեր-Պետրոսյանը երեկ նորից է կրկնել իր այդ առաջարկը։
Իսկ քաղաքագետը գտնում է, որ առաջին նախագահը ճանաչելով թե իշխանություններին, թե ընդդիմությանը՝ զգում է որ առկա լարվածության արդյունքում քարոզարշավի կամ ետընտրական շրջաններում կողմերի միջև բախումը կարող է անխուսափելի լինել։
«Այդ բևեռները քարոզարշավի ժամանակ կարող են բախվել, և տեղի ունենա շատ ցավալի իրավիճակ։ Լ․ Տեր-Պետրոսյանը փորձում է այդ բախումից խուսափել։ Նա ցանկանում է, որ իրավիճակը չզարգանա ողբերգական հունով, ինչի վտանգը կա։ Մենք դա տեսնում ենք, դա եղավ Սյունիք՝ Նիկոլ Փաշինյանի այցի ժամանակ, մինչ այդ, Գյումրի՝ Վազգեն Մանուկյանի այցի ժամանակ եղավ։ Ռ․Քոչարյանը դեռ չի սկսել իր այցելությունները, բայց այս դեպքում էլ կարող են լինել տարբեր էքսցենզներ, մանավանդ որ իշխանությունը սիրում է ապտակին ապտակով պատասխանել։ Եվ այդ հակադրությունը կարող է ավելի սրվել»,- ասում է Հ․Հովհաննիսյանը։

Левон Тер-Петросян своим предложением хотел нейтрализовать возможное предвыборное столкновение: А. Ованнисян (видео)
Председатель Союза политологов Армении Амаяк Ованнисян считает, что первый президент РА Левон Тер-Петросян своим вчерашним заявлением-предложением хотел пресечь возможное столкновение между властями и оппозиционными силами, которое могло иметь место перед внеочередными парламентскими выборами.
Напомним, что первый  президент вчера распространил сообщение, что на встрече 25-го марта он предложил Роберту Кочаряну и Сержу Саркисяну участвовать в выборах вместе, но второй президент отказался. Л. Тер-Петросян вчера вновь повторил это своё предложение.
А политолог считает, что первый президент, зная и власти, и оппозицию, чувствует, что в результате имеющейся напряжённости столкновение между сторонами в период агитационной кампании или после выборов может быть неизбежным.
«Эти полюса могут столкнуться во время агитационной кампании, и иметь место очень болезненная ситуация. Л. Тер-Петросян пытается избежать этого столкновения. Он хочет, чтобы ситуация не развивалась в трагическом русле, угроза чего имеется. Мы это видим, это случилось во время визита Никола Пашиняна в Сюник, до этого случилось во время визита Вазгена Манукяна в Гюмри. Р. Кочарян пока не начал свои  посещения, однако и в этом случае могут быть различные эксцессы, тем более, что власти любят отвечать пощёчиной на пощёчину. И это противостояние может ещё более обостриться», - говорит А. Ованнисян.