Արա Այվազյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպան Կիշան Դան Դևալի հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄայիսի 27-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանն ընդունեց Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դևալին։ Հանդիպման ժամանակ հատուկ անդրադարձ կատարվեց հայ-հնդկական ավանդական բարեկամական հարաբերություններին։
Արա Այվազյանը և Կիշան Դան Դևալը վերահաստատեցին երկու կողմերի հետաքրքրվածությունը՝ համագործակցության օրակարգն ավելի հարստացնելու և ընդլայնելու թե՛ երկկողմ և թե՛ բազմակողմ հարթակներում, ինչը նաև կնպաստի ավելի արդյունավետ դիմագրավելու տարածաշրջանային և միջազգային մարտահրավերներին։
Հանդիպման առանցքում էր Հայաստանի սահմանամերձ մարզեր Ադրբեջանի զինված ուժերի ներթափանցման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության համատեքստում։ ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը մանրամասն ներկայացրեց մայիսի 12-ից առ այսօր տիրող լարված իրավիճակը, որը զուգորդվում է ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներթափանցած ադրբեջանական զորամիավորումների կողմից սադրիչ գործողություններով։
Հատուկ անդրադարձ կատարվեց մայիսի 27-ի վաղ առավոտյան տեղի ունեցած միջադեպին, ինչի արդյունքում ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայողների կողմից շրջափակվել և գերեվարվել է ՀՀ ԶՈՒ վեց զինծառայող։ Արա Այվազյանը բարձր գնահատեց ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ Հնդկաստանի ԱԳ նախարարության դիրքորոշումը։

Ара Айвазян встретился с послом Индии в РА Кишаном Даном Девалом (видео)
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян 27 мая принял Чрезвычайного и Полномочного посла Индии в Армении Кишана Дана Девала.
В ходе встречи особое внимание было уделено традиционным армяно-индийским дружественным отношениям. Ара Айвазян и Кишан Дан Девал подтвердили заинтересованность обеих сторон в дальнейшем обогащении повестки дня сотрудничества как на двусторонних, так и многосторонних платформах, что будет способствовать более эффективному противостоянию региональным и международным вызовам.
На встрече была обсуждена ситуация, сложившаяся вследствие проникновения азербайджанских вооруженных сил в приграничные районы Армении в контексте региональной безопасности и мира. Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армения Ара Айвазян подробно представил сложившуюся с 12 мая по сегодняшний день напряженную ситуацию, которая сопровождается провокационными действиями азербайджанских войск, которые вторглись на суверенную территорию Республики Армения.
Особо отмечен инцидент, произошедший ранним утром 27 мая, в результате которого шесть военнослужащих Вооруженных сил Армении были окружены и взяты в плен военнослужащими вооруженных сил Азербайджана.