Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է, կարող եք ապավինել մեզ. Փաշինյանը հանդիպել է Ժերար Ֆերանին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակում հանդիպել է Ազգային ժողովի նախագահ Ժերար Ֆերանին:Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ վարչապետի մամուլի ծառայությունը։
Ազգային ժաղովի նախագահը ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի այցը Փարիզ, շնորհավորել նրան ծննդյան օրվա առթիվ և մաղթել հաջողություններ հետագա գործունեության մեջ: «Պարոն վարչապետ, Հայաստանը Ֆրանսիայի համար բարեկամ պետություն է, և մենք մեծապես կարևորում ենք երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը: Հայաստանի համար անցած բարդ ժամանակահատվածում մենք եղել ենք մշտական կապի մեջ հայ գործընկերների հետ, մեր պատգամավորները եղել են Հայաստանի կողքին: Մեր քայլերով հետագայում էլ նպաստելու ենք հայ ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարմանը»,- ասել է Ժերար Ֆերանը:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և արձանագրել, որ Հայաստանը բոլոր դժվարին ժամանակներում զգացել է բարեկամ Ֆրանսիայի, այդ թվում` Սենատի ու Ազգային ժողովի պատգամավորների աջակցությունը: «Խոսքը միայն քաղաքական գործիչների մասին չէ, ընդամենը մեկ ամիս առաջ Հայաստանում սոցհարցում էր եղել, և հարցին, թե ո՞ր երկրին եք համարում Հայաստանի բարեկամ` հարցվածների գերակշիռ մասը պատասխանել է` Ֆրանսիան: Բնականաբար մենք շահագրգռված ենք, որպեսզի Ֆրանսիան ավելի մեծ ներկայություն ունենա Հայաստանում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` կարևորելով ֆրանսիական բիզնեսի, ներդրողների ներկայության ընդլայնումը Հայաստանում: Վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծել է` երկկողմ հարաբերություններում տնտեսական բաղադրիչը պետք է ավելի ծանրակշիռ լինի:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է արցախյան պատերազմից հետո Հայաստանում ստեղծված իրավիճակին և նշել, որ գլխավոր խնդիրը երկրի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակն է: Վարչապետի պաշտոնակատարը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող միջադեպերի հանգամանքները ու այս պարագայում էլ շեշտել Ֆրանսիայի բարեկամական կեցվածքը: «Այդ կապակցությամբ Ֆրանսիան հստակ, միանշանակ և տարընթերցման տեղիք չտվող դիրքորոշում արտահայտեց»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` նշելով, որ Հայաստանը միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ փորձում է սահմանային իրավիճակը հանգուցալուծել դիվանագիտական ճանապարհով:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը` Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ակտիվ դերը այդ գործընթացում: Վարչապետի պաշտոնակատարը շեշտել է նաև Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի անկախության անհրաժեշտության մասին, ինչպես նաև հայ ռազմագերիների վերադարձի ապահովման նպատակով ընդունված բանաձևերի կարևոր նշանակությունը:
Ժերար Ֆերանը հավելել է, որ ուշադրությամբ են հետևում Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին: «Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է, խնդրում եմ մեր ուղերձը փոխանցեք հայ ժողովրդին: Մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի Հայաստանում հաստատվի կայունություն և բարեկեցություն: Դուք միշտ ապավինել եք մեզ և կարող եք ներկայում ու ապագայում ևս ապավինել մեզ»,- ընդգծել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահը:
Ֆրանսիական կողմը ևս մեկ անգամ շեշտել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պաշտպանությունը, Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների վերադարձի շուտափույթ ապահովման, Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման կարևորությունը և այդ գործում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներգրավումը: «Հույս ունենք, որ առաջիկա ընտրություններից հետո Հայաստանը կվերականգնի իր միաբանությունը և կգնա դեպի ապագա»,- ասել է պարոն Ֆերանը:
Միաժամանակ, տեղեկացվել է, որ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում այժմ մշակվում է հայ ռազմագերիների վերադարձի վերաբերյալ նոր բանաձև, ինչպես նաև նախապատրաստվում է Հայաստան-Ֆրանսիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի այցը մեր երկիր:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին, Հայաստանում տեղի ունենալիք ընտրություններին, մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացմանը և երկուստեք հետաքրքրություն ունեցող մի շարք այլ հարցեր:

Франция с Арменией, вы можете на нас рассчитывать: Пашинян встретился с Ришаром Ферраном (видео)
Поддержи А1+!Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян в ходе своего визита во Францию встретился со спикером Национального собрания Ришаром Ферраном. Об этом сообщили в Управлении информации и общественных связей Аппарата премьер-министра.
Председатель НС приветствовал визит Никола Пашиняна в Париж, поздравил его с Днем рождения и пожелал успехов в его дальнейших начинаниях. «Господин премьер-министр, Армения - дружественная для Франции страна. Мы придаем большое значение постоянному развитию и расширению двусторонних отношений. В сложный для Армении период мы были в постоянном контакте с нашими армянскими коллегами, наши депутаты были на стороне Армении. Своими шагами мы продолжим способствовать преодолению вызовов, стоящих перед армянским народом», - сказал Ришар Ферран.
Никол Пашинян поблагодарил за теплый прием и отметил, что Армения во все тяжелые времена чувствовала поддержку дружественной Франции, в том числе и депутатов Сената и Национального собрания. «Речь идет не только о политиках, всего месяц назад в Армении проводился опрос. На вопрос, какую страну вы считаете другом Армении, большинство респондентов ответило - Францию. Естественно, мы заинтересованы в том, чтобы Франция имела большее присутствие в Армении», - сказал Никол Пашинян, отметив расширение присутствия французского бизнеса и инвесторов в Армении. Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул, что экономическая составляющая двусторонних отношений должна стать более весомой.
Никол Пашинян коснулся ситуации в Армении, создавшейся после Арцахской войны, отметив, что главной проблемой является ситуация с безопасностью вокруг страны. Исполняющий обязанности премьер-министра представил обстоятельства инцидентов на армяно-азербайджанской границе и подчеркнул дружественное отношение Франции. «Франция выразила свою четкую, недвусмысленную и не вводящую в заблуждение позицию», - сказал Никол Пашинян, отметив, что Армения в сотрудничестве с международными партнерами пытается урегулировать пограничную ситуацию дипломатическим путем.
Касаясь урегулирования нагорно-карабахского конфликта, Никол Пашинян подчеркнул активную роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ в этом процессе. Исполняющий обязанности премьер-министра также подчеркнул необходимость признания независимости Нагорного Карабаха со стороны французского Сената, а также важность решений, принятых для обеспечения возвращения армянских военнопленных.
Ришар Ферран добавил, что они уделяют пристальное внимание процессам, происходящим на Южном Кавказе. «Франция на стороне Армении, передайте, пожалуйста, наше послание армянскому народу. Мы сделаем все возможное для установления стабильности и процветания в Армении. Вы всегда полагались на нас. Вы можете положиться на нас сейчас и в будущем», - сказал он.
Французская сторона еще раз подчеркнула вопрос защиты территориальной целостности Армении, необходимость обеспечения скорейшего возвращения военнопленных, содержащихся в Азербайджане, сохранения армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе и участие ЮНЕСКО в этом вопросе. «Мы надеемся, что после предстоящих выборов Армения восстановит свое единство и будет двигаться к будущему», - сказал г-н Ферран.
Сообщается, что в Национальном собрании Франции сейчас разрабатывается новая резолюция о возвращении армянских военнопленных, а также готовится визит парламентской группы дружбы Армения-Франция в нашу страну.
На встрече собеседники обсудили ситуацию в регионе Южного Кавказа, предстоящие в Армении выборы, реализацию демократических реформ в нашей стране и ряд других вопросов, представляющих взаимный интерес.