Թվային նոր լուծումներ` հարկ վճարողների համար (տեսանյութ)
Նախորդ տարվա համավարակով պայմանավորված՝ Պետական եկամուտների կոմիտեն թվային նոր լուծումներ է մշակել` հարկ վճարողների հետ փոխհարաբերություններում թղթային գործարքներն ամբողջությամբ էլեկտրոնային հարթակ տեղափոխելու համար:
Ստեղծվել են հաշվետվական ձևեր, ոչ միայն կոմիտեի, այլև պարետատան ու այլ գերատեսչությունների համար։
2020թ․ սկզբից մինչ օրս ՊԵԿ-ը մեծածավալ աշխատանքներ է իրականացրել նաև այլ գերատեսչություններին աջակցելու գործում։  Կոմիտեի կողմից տրվել են թե՛ տեխնիկական ռեսուրսներ, թե՛ մասնագիտական աջակցություն։
Կառավարության կողմից սահմանված աջակցությունների միջոցառումների շրջանակում ևս կոմիտեն լուրջ մասնակցություն է ունեցել։ Համակարգվել է պետական այլ կառույցների կողմից ստացված տեղեկատվությունը՝ միջոցառման իրական շահառուների նույնականացման համար։ Իսկ աջակցության այն ծրագրերը, որոնց պատասխանատուն ՊԵԿ-ն է, ամբողջությամբ իրականացվել են էլեկտրոնային եղանակով։
Ծրագրային ապահովում է իրականացվել նաև հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների և շահութահարկի կանխավճարների մեխանիզմի փոփոխության դեպքում։ Արդյունքում՝ թեթևացել է տնտեսվարողների հարկային բեռը, իսկ կանխավճարի մեխանիզմը պարզեցվել է։
Առաջիկայում կոմիտեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հանդես կգա նոր լուծումներով։
Պետական եկամուտների կոմիտեն բոլոր էլեկտրոնային համակարգերի համար նախատեսում է ստեղծել բջջային հավելվածներ։ Թվայնացման նոր գործիքակազմը հնարավորության կտա կոմիտեի կողմից մատուցվող ծառայությունները դարձնել ավելի արդիական ու արդյունավետ՝ հեշտացնելով հարկ վճարողների գործը։

Новые цифровые решения для налогоплательщиков (видео)
Для полного перевода бумажных транзакций отношений с налогоплательщиками на электронную платформу Комитет государственных доходов разработал новые цифровые решения.
Инструменты отчетности созданы не только для комитета, но и для комендатуры и других ведомств.
С начала 2020 г. и до сегодняшнего дня Комитет государственных доходов проводит масштабную работу по содействию другим ведомствам. Комитет предоставляет как технические ресурсы, так и профессиональную помощь.
КГД серьезное участие принял и в программах содействия, разработанных правительством. КГД, с целью выявления реальных бенефициаров мероприятия, систематизировал информацию, полученную из других государственных структур. А программы содействия, за которые отвечает Комитет государственных доходов, полностью реализуются в электронном виде.
Программное обеспечение внедрялось и при изменениях Налогового кодекса, изменениях механизма предоплаты налога на прибыль. В результате была снижена налоговая нагрузка на бизнес, и был упрощен механизм предоплаты.
В ближайшее время комитет предложит новые решения в области информационных технологий.
Комитет государственных доходов планирует создать мобильные приложения для всех электронных систем. Новый инструментарий оцифровки позволит услуги, предоставляемые комитетом, сделать более современными и эффективными и облегчить работу налогоплательщиков.