Իհարկե, տարվա ավարտին դեռ բավական ժամանակ կա, բայց սկսում ենք ամփոփել․ վարչապետ (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Ֆինանսների նախարարություն՝ գերատեսչության 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով: Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը և Համբարձում Մաթևոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, Ֆինանսների նախարարության աշխատակազմի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
«Հարգելի գործընկերներ, ինչպես պայմանավորվել ենք, մենք ըստ նախարարությունների սկսում ենք 2022 թվականին կատարված աշխատանքների ամփոփումը և սկսում ենք Ֆինանսների նախարարությունից: Իհարկե, տարվա ավարտին դեռ բավական ժամանակ կա, բայց կարծում ենք, որ նաև Ֆինանսների նախարարության գործունեության առանձնահատկությունները հաշվի առնելով՝ կարող ենք արվածի որոշակի ամփոփում անել», - քննարկման սկզբում ասել է վարչապետը:
Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը ամփոփ ներկայացրել է նախարարության ընթացիկ ու առաջիկա ծրագրերը, ապա խոսքը փոխանցել ՖՆ տեղակալներին և գլխավոր քարտուղարին:
Փոխնախարար Վահե Հովհաննիսյանը զեկուցել է բյուջետային համակարգի բարելավման և միջազգային համագործակցության զարգացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների մասին. գույքագրվել են առկա ռազմավարական փաստաթղթերը, քարտեզագրվել է դրանցով սահմանված քաղաքականության շրջանակը: Բյուջեի պլանավորման գործընթացում ուշադրության կենտրոնում է եղել ՄԺԾԾ գործընթացը, մշակվել են բյուջետային ծրագրերի գնահատման հայեցակարգը և ուղեցույցը, իրականացվել է մի քանի բյուջետային ծրագրի պիլոտային գնահատում, վերանայվել է գնահատման մեթոդաբանությունը։ Առաջիկա ծրագրերի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել ՄԺԾԾ և տարեկան բյուջետային հայտերի ներկայացման մեթոդական ցուցումների լրամշակում, գործընթացների պարզեցում, բյուջետային ծրագրերի ներդաշնակեցում, ՖՆ ֆինանսաբյուջետային վերահսկողության վարչության՝ որպես մոնիթորինգի և գնահատման ստորաբաժանման կայացում, մասնակցային բյուջետավորման ներդրում և այլն: Միջազգային համագործակցության ոլորտում՝ իրականացվել են 200 մլն ԱՄՆ դոլար և 150 մլն եվրո ծավալով բյուջետային աջակցության 4 վարկային ծրագրի նախապատրաստական աշխատանքներ՝ Համաշխարհային բանկի, Ասիական զարգացման բանկի, Զարգացման ֆրանսիական գործակալության և ՕՊԵԿ-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամի հետ, 49.1 մլն եվրո ծավալով 2 վարկային համաձայնագրի կնքման աշխատանքներ ՀԲ հետ, փորձի փոխանակման նպատակով կայացել են ՖՆ բարձրաստիճան պատվիրակությունների այցեր ՌԴ, Վրաստան, Իրան և այլն:
Փոխնախարար Արման Պողոսյանը նշել է, որ հարկաբյուջետային քաղաքականության ոլորտում աշխատանք է տարվել հարկային եկամուտների կանխատեսման ու ներուժի գնահատման, ռոյալթիի համակարգի կատարելագործման ուղղությամբ, Կառավարության նիստում հաստատվել և Ազգային ժողով է ներկայացվել ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի ներդրման օրենսդրական փաթեթը: ԱԺ քննարկմանն է ներկայացվել միկրոձեռնարկատիրության հարկման արտոնյալ համակարգի կատարելագործման օրենսդրական փաթեթը, քայլեր են ձեռնարկվել կառուցապատման պատասխանատու կազմակերպման իրավական հիմքերի ամրապնդման, խաղային ոլորտի հարկման համակարգի վերանայման, աուդիտորական ծառայությունների որակի բարելավման, հաշվապահության ու աուդիտի ոլորտում հանրային վերահսկողության խորհրդի ձևավորման ուղղությամբ: Առաջիկա ծրագրերի շրջանակում նախատեսվում է հարկման այլընտրանքային համակարգերի վերանայում, աուդիտորական կազմակերպությունների ստուգումների կազմակերպում՝ անկախ փորձագետների ներգրավմամբ և այլն:
Փոխնախարար Արմեն Հայրապետյանը ներկայացրել է մակրոտնտեսական քաղաքականության և պարտքի կայունության բնագավառում իրականացված միջոցառումները. բարելավվել է հարկաբյուջետային քաղաքականության վերլուծության և կանխատեսումների գործիքակազմը, շարունակվել է միջազգային գործընկերների հետ աշխատանքը, իրականացվել է և նախատեսվում է շարունակել դրամային պարտքի կշռի հավասարակշռված և սահուն ընդլայնում, ներդրվել է «Կայունացման հաշվի» կառավարման համակարգը, որը թույլ կտա աջակցել հարկաբյուջետային քաղաքականության կայուն իրականացմանը, հակազդել տնտեսական շոկերին: Առաջիկա ծրագրերի շարքում կիրականացվեն հարկային եկամուտների կանխատեսման և պարտքի կառավարման համակարգերի բարելավման ծրագրեր:
Փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանն անդրադարձել է գնումների քաղաքականությանը և ֆիսկալ ռիսկերի կառավարմանը: Նշվել է, որ կատարվել են գնումների համակարգի արագության և որակի արդյունավետ հավասարակշռությանն ուղղված աշխատանքներ: Մասնավորապես, բողոքարկման համակարգը տեղափոխվել է դատարան, սահմանվել է արտակարգ իրավիճակներում շինարարական աշխատանքների նոր գործընթաց, բարեփոխվել են մեկ անձից գնման ընթացակարգը և այլն: Կարողությունների զարգացման նպատակով վերապատրաստվել է 270 մասնագետ, օպտիմալացվել են թվային համակարգի բիզնես գործընթացները, կանխատեսելիության նպատակով ընդունվել է գնումների համակարգի զարգացման տեսլականը ձևավորող հայեցակարգ: Առաջիկա ծրագրերի շրջանակում նախատեսվում է թվային համակարգի կատարելագործում, շինարարության ռիսկերի կառավարում, կարողությունների զարգացում, վերլուծական գործիքակազմի զարգացում: Ինչ վերաբերում է ֆիսկալ ռիսկերի կառավարմանը, այստեղ իրականացվել է պատասխանատու ստորաբաժանման վերակազմավորում, սահմանվել են ֆիսկալ ռիսկերի առաջնային ուղղությունները: Նախատեսվում է շարունակել վերլուծական կարողությունների և գործիքակազմի զարգացումը, երկարաժամկետ ֆիսկալ կայունության գնահատումը և այլն:
ՖՆ գլխավոր քարտուղար Կարեն Սարգսյանն էլ զեկուցել է, որ կառավարման բարեփոխումների շրջանակում իրականացվել են մասնագիտական ստորաբաժանումների կառուցվածքային փոփոխություններ, գույքագրվել են ֆինանսների կառավարման տեղեկատվական համակարգի բիզնես գործընթացները, կազմակերպվել են արտագնա դասընթացներ և քննարկումներ: Առաջիկա ծրագրերի շրջանակում շարունակվելու են գործառույթների օպտիմալացմանն ու թվայնացմանը, աշխատակազմի կոմպետենցիաների զարգացմանն ուղղված ծրագրերը:
Վարչապետը կարևորել է կատարված աշխատանքները և ՖՆ ղեկավար կազմի ուշադրությունը հրավիրել մի շարք թեմաների ու բարեփոխումների վրա:
Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, անդրադարձել է սուբվենցիոն ծրագրերին, որոնք իրականացվում են Կառավարություն-համայնքներ համաֆինանսավորմամբ և նշել, որ ծրագրերի արդյունավետության համար կարևոր է համայնքային բյուջեների ձևավորման գործընթացը: Վարչապետի խոսքով՝ այն պետք է լինի հստակ պատկերացնելի, հաշվարկելի, և անհրաժեշտ է միջգերատեսչական համագործակցությամբ շարունակաբար բարձրացնել այս գործընթացի ինստիտուցիոնալացվածության մակարդակը: Այս համատեքստում Կառավարության ղեկավարը կարևորել է ծրագրային բյուջետավորման մեխանիզմի կատարելագործումը:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հարկաբյուջետային քաղաքականության մի շարք ուղղություններով մեկնարկած բարեփոխումները, այդ թվում՝ ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի ներդրումը և հանձնարարել պատշաճ հանրային իրազեկում իրականացնել: Վարչապետը նշել է, որ հասցեական հանրային հաղորդակցությունը կնպաստի Կառավարություն-հանրություն կապի ամրապնդմանը և հարկային քաղաքականության հաշվետվողականության բարձրացմանը:
Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է զեկուցված մյուս թեմաներին ևս՝ պետական պարտքի կառավարում, վարկային ծրագրերի արդյունավետություն, հարկային եկամուտներ, գնումների գործընթաց, մասնագիտական կարողությունների զարգացում, և այլն և հետագա անելիքների մասով հանձնարարականներ տվել պատասխանատուներին:

Конечно, до конца года еще много времени, но мы начинаем подводить итоги: премьер-министр (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство финансов с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году. В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Амбарцум Матевосян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, сотрудники аппарата премьер-министра, руководящий состав аппарата министерства финансов и другие должностные лица.
«Уважаемые коллеги, как мы и договаривались, начинаем подведение итогов деятельности ведомств за 2022 год по министерствам и начинаем с министерства финансов. Конечно, до конца года еще много времени, но мы считаем, что с учетом специфики деятельности министерства финансов можем подвести определенный итог того, что сделано», - в начале обсуждения сказал премьер-министр.
Министр финансов Тигран Хачатрян представил текущие и предстоящие планы министерства, затем передал слово заместителю министра финансов и генеральному секретарю.
Министр финансов Тигран Хачатрян обобщенно представил текущие и предстоящие программы министерства, затем передал слово заместителям министра финансов и генеральному секретарю.
Заместитель министра Ваге Ованнисян доложил о работе, проделанной в направлении совершенствования бюджетной системы и развития международного сотрудничества: проведена инвентаризация существующих стратегических документов, обозначены определяемые ими политические рамки. В процессе бюджетного планирования в центре внимания была Программа среднесрочных расходов, были разработаны концепция и методические указания по оценке бюджетных программ, проведена пилотная оценка нескольких бюджетных программ, пересмотрена методология оценки. В рамках предстоящих программ планируется осуществить доработку методических указаний по подаче заявок на Программу среднесрочных расходов и годовых бюджетов, упрощение процессов, гармонизацию бюджетных программ, создание Департамента финансово-бюджетного контроля в качестве становления подразделения мониторинга и оценки, внедрение партисипативного бюджетирования и др.
В области международного сотрудничества были проведены работы по подготовке 4 кредитных программ бюджетной поддержки на сумму 200 млн долларов США и 150 млн евро со Всемирным банком, Азиатским банком развития, Французским агентством развития и Международным фондом развития ОПЕК, по подписанию с ВБ 2-х кредитных соглашений на сумму 49,1 млн евро, с целью обмена опытом состоялись визиты высокопоставленных делегаций министерства финансов в Россию, Грузию, Иран и др.
Заместитель министра Арман Погосян отметил, что в сфере фискальной политики проведена работа в направлении прогнозирования и потенциальной оценки налоговых поступлений, совершенствования системы роялти, на заседании правительства был принят и представлен в Национальное Собрание законодательный пакет по внедрению системы всеобщего декларирования доходов физических лиц. Законодательный пакет по совершенствованию льготной системы налогообложения микропредприятий был вынесен на обсуждение НС, предприняты шаги по укреплению правовых основ ответственной организации в сфере застройки, пересмотру системы налогообложения игорной индустрии, повышению качества аудиторских услуг, формированию общественного контроля в сфере бухгалтерского учета и аудита. В рамках предстоящих программ планируется рассмотрение альтернативных систем налогообложения, организация проверок аудиторских организаций с привлечением независимых экспертов и т.д.
Заместитель министра Армен Айрапетян представил мероприятия в сфере макроэкономической политики и долговой стабильности: улучшен инструментарий для анализа и прогнозирования фискальной политики, продолжена работа с международными партнерами, реализовано и планируется продолжить сбалансированное и плавное расширение драмового долга, внедрена система управления «Стабилизационный счет», которая позволит поддерживать устойчивую реализацию налогово-бюджетной политики и противодействовать экономическим шокам. Среди предстоящих программ будут проекты по совершенствованию систем прогнозирования налоговых поступлений и управления долгом.
Заместитель министра Аваг Аванесян коснулся политики закупок и управления фискальными рисками. Было отмечено, что проведены работы по эффективному балансированию скорости и качества системы закупок. В частности, система обжалования перенесена в суд, установлен новый порядок проведения строительных работ в чрезвычайных ситуациях, реформирован порядок закупки у единственного поставщика и т.д. С целью наращивания потенциала обучено 270 специалистов, оптимизированы бизнес-процессы цифровой системы, с целью предсказуемости принята формирующая видение развития концепция системы закупок. В рамках предстоящих программ планируется совершенствование цифровой системы, управление строительными рисками, наращивание потенциала, развитие аналитического инструментария. По части управления фискальными рисками реорганизовано ответственное подразделение, определены основные направления фискальных рисков. Планируется продолжить развитие аналитических возможностей и инструментария, оценки долгосрочной фискальной устойчивости и др.
Генеральный секретарь министерства финансов Карен Саркисян доложил, что в рамках управленческих реформ осуществлены структурные изменения профессиональных подразделений, проведена инвентаризация бизнес-процессов информационной системы управления финансами, организованы выездные тренинги и обсуждения. В рамках предстоящих программ будут продолжены программы, направленные на оптимизацию и цифровизацию функций и развитие компетенций персонала.
Премьер-министр подчеркнул важность проделанной работы и обратил внимание руководства министерства финансов на ряд тем и реформ.
Никол Пашинян, в частности, коснулся субвенционных программ, реализуемых при софинансировании правительства и общин, а также отметил, что для эффективности программ важен процесс формирования бюджетов общин. По словам премьер-министра, бюджет должен быть четко просчитываемым, и необходимо постоянно повышать уровень институционализации этого процесса в рамках межведомственного сотрудничества. В данном контексте глава правительства подчеркнул важность совершенствования механизма программного бюджетирования.
Никол Пашинян подчеркнул важность начатых реформ по ряду направлений налогово-бюджетной политики, в том числе введения системы всеобщего декларирования доходов физических лиц, и поручил провести надлежащее информирование населения. Премьер-министр отметил, что адресная коммуникация с общественностью будет способствовать укреплению отношений между правительством и общественностью и повышению подотчетности налоговой политики.
Глава правительства коснулся и других тем докладов: управления государственным долгом, эффективности кредитных программ, налоговых поступлений, процесса закупок, развития профессионального потенциала и др.