Արցախի զարգացումը համահայկական խնդիր է. տեղի է ունեցել ԱՀ պետնախարարին կից Բարեգործական խորհրդի 6-րդ նիստը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության պետական նախարարին կից Բարեգործական խորհրդի 6-րդ նիստում, որը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 5-6-ը Ստեփանակերտում, ներկայացվել և քննարկվել են Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ) կողմից իրականացված հետազոտության և դրա հիման վրա մշակված Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրերը: Դրանք ենթադրում են Արցախի համայնքների կլաստերային զարգացում՝ թիրախավորելով երեք կարևոր կետ՝ ենթակառուցվածքների, մարդկային կապիտալի զարգացում և տնտեսական խթանների ստեղծում։
Արցախի Հանրապետության պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը բացման խոսքում ընդգծել է Արցախի զարգացման տեսլականի սահմանման կարևորությունը՝ նշելով, որ հենց դրա հիմքի վրա է հնարավոր լինելու ձևավորել պետական, հասարակական, մասնավոր հատվածների արդյունավետ համագործակցությունը:
«Վստահ եմ, որ միակ ճիշտ ճանապարհը Արցախում հասարակական, մասնավոր և պետական հատվածների միջև համագործակցության մոդելն է, որովհետև շատերն են ցանկանում աջակցել Արցախի ժողովրդին ու Արցախի ղեկավարությանը, և այդ առումով աշխատանքի համապատասխանեցման, համադրման խնդիր կա: Թե՛ Արցախի կառավարությունը, թե՛ համահայկական կազմակերպությունները պետք է ամեն ինչ անեն՝ այստեղ ապրող մարդկանց հնարավորություն տալու իրենց ուժերով կերտել իրենց ապագան: Սա միայն Արցախի խնդիրը չէ, սա համահայկական խնդիր է: Արցախի ապագան, Արցախի անվտանգությունը, Արցախի հաջողությունը ոչ միայն Արցախի, այլ ողջ հայ ժողովրդի խնդիրն է»,-ընդգծել է պետնախարարը:
Նա կարևոր է համարել ծրագրերի շուրջ բովանդակային քննարկումների ծավալումը՝ վստահություն հայտնելով, որ դրանց արդյունքում կձևավորվեն ավելի իրատեսական և Արցախի առաջնահերթություններին համահունչ ծրագրեր:
ՀԲԸՄ հայաստանյան մասնաճյուղի նախագահ Վազգեն Յակուբյանը նշել է, որ նախաձեռնության հիմնական նպատակը Արցախի ժողովրդին հուսադրելն ու հավատ ներշնչելն է առ այն, որ նրանք կարող են արարել, աշխատել և բարեկեցիկ կյանք ստեղծել այստեղ։ Նա ընդգծել է, որ քննարկումների ընթացքում ծրագրերը կարող են նաև փոփոխությունների ենթարկվել։ «Այս պրոդուկտը նախևառաջ պատկանում է Արցախի կառավարությանը, իրենք են այդ կապող օղակը։ Որպես ազգ, մենք մեր ռեսուրսներն ամենաարդյունավետ ձևով պետք է օգտագործենք։ Պետք է քննարկենք և հասկանանք, թե արդյոք ներկայացված ծրագրերը համապատասխանում են կառավարության այսօրվա առաջնահերթություններին, ինչ է պետք փոխել՝ դրանք ավելի համապատասխան դարձնելու համար»,-ասել է Վազգեն Յակուբյանը:
«ՀԲԸՄ Հայաստան»-ի հետազոտող Հովսեփ Բաբայանը ներկայացրել է հետազոտությունների արդյունքները, առաջարկվող կլաստերներն ու ծրագրերը՝ նշելով, որ դրանք մշակվել են միջազգային հաջողված փորձի, Արցախի սոցիալ- տնտեսական զարգացման հնարավորությունների ուսումնասիրման, ինչպես նաև համընդգրկուն հարցումների հիման վրա: Արցախի տարբեր գերատեսչությունների և մի շարք բարեգործական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ երկու օրերի ընթացքում հանգամանալից քննարկումներ են ծավալվել ներկայացված ծրագրերի շուրջ, որոնց արդյունքները կամփոփվեն ՀԲԸՄ մասնագիտական թիմի կողմից:

Развитие Арцаха – это общеармянская проблема: состоялось VI заседание Благотворительного совета при госминистре Арцаха
На VI заседании Благотворительного совета при Государственном министре Республики Арцах, которое состоялось 5-6 декабря в Степанакерте, были представлены и обсуждены результаты проведённого Всеармянским благотворительным союзом (AGBU) исследования и разработанные на этой основе программы социально-экономического развития Арцаха. Они предполагают кластерное развитие общин Арцаха, имея в виду три важных целевых направления: инфраструктуры, развитие человеческого капитала и создание экономических стимулов.
Госминистр Республики Арцах Рубен Варданян в своём вступительном слове подчеркнул важность чёткого видения развития Арцаха, отметив, что именно на этой основе можно будет наладить эффективное сотрудничество государственного, общественного и частного секторов.
«Уверен, что единственный правильный путь – модель общественно-частно-государственного сотрудничества в Арцахе, потому что многие хотят помочь народу Арцаха и руководству Арцаха, и в этом плане есть проблема с тем, чтобы привести в соответствие, сопоставить работу. И Правительство Арцаха, и общеармянские организации должны сделать всё, чтобы дать живущим здесь людям возможность своими силами строить своё будущее. Это проблема не только Арцаха, это проблема общеармянская. Будущее Арцаха, безопасность Арцаха, успех Арцаха – это проблема не только Арцаха, но и всего армянского народа», - подчеркнул госминистр.
Он счёл важным проведение содержательных дискуссий по программам, выразив уверенность, что в результате этих дискуссий сформируются более реалистичные и созвучные с приоритетами Арцаха программы.
Президент Армянского филиала AGBU Вазген Якубян отметил, что основная цель инициативы – вернуть народу Арцаха надежду и веру в то, что здесь они могут созидать, трудиться и строить свою благополучную жизнь. Он подчеркнул, что в результате дискуссий программы могут также подвергнуться изменениям. «Этот продукт прежде всего принадлежит Правительству Арцаха, они являются связующим звеном. Мы, как нация, должны использовать свой ресурс самым эффективным образом. Мы должны обсудить и понять, соответствуют ли представленные программы сегодняшним приоритетам Правительства, что нужно изменить, чтобы сделать их более соответствующими», - сказал Вазген Якубян.
Исследователь «AGBU Армения» Овсеп Бабаян представил результаты исследований, предлагаемые кластеры и программы, отметив, что они разработаны на основе изучения успешного международного опыта, возможностей социально-экономического развития Арцаха, а также всеобъемлющих опросов.
При участии представителей различных ведомств и ряда благотворительных организаций Арцаха в течение двух дней проводились обстоятельные обсуждения по поводу представленных программ. Итоги состоявшихся обсуждений будут подведены группой специалистов AGBU.