Վարչապետի մոտ պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի գործունեության հաշվետվությունն են քննարկել
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին այսօր ներկայացվել է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) գործունեության հաշվետվությունը` հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Քննարկմանը մասնակցել են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ, ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Տիգրան Ավինյանը, ԱՆԻՖ-ի գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետ Փաշինյանին զեկուցվել է ֆոնդի կողմից իրականացվող ծրագրերի և ներդրումային պորտֆելի մասին։ Նշվել է, որ ԱՆԻՖ-ի եռամյա գործունեության արդյունքում, համատեղ ծրագրերով, Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում ներդրվել է ընդհանուր առմամբ 214 մլն ԱՄՆ դոլար, 2021-2022թթ. ստեղծվել և պահպանվել է շուրջ 800 աշխատատեղ։
Ռազմավարական նշանակություն ունեցող 2 խոշոր ներդրումային ծրագրերից մեկը՝ ԱՆԻՖ-ի և «Էյր Արաբիա» ընկերության համատեղ «Ֆլայ Արնա» հայկական ազգային ավիաընկերությունն անցած տարվա հունիսից սկսել է իրականացնել չվերթներ։ Ավիաընկերությունը թռիչքներ է իրականացնում 4 ուղղությամբ, առաջիկայում նախատեսվում են ևս 3 նոր չվերթներ: Ընթացքի մեջ են ԱՆԻՖ-ի և արաբական «Մասդար» ընկերության համատեղ «Այգ-1» ֆոտովոլտային կայանի կառուցման նախապատրաստական աշխատանքները: Առաջիկայում կավարտվի կայանի կառուցման համար Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման (ՇՄԱԳ) գործընթացը, որից հետո նախատեսվում է հայտարարել կայանի կառուցման շինաշխատանքների իրականացման մրցույթ:
ԱՆԻՖ-ի դուստր ընկերության` «Ձեռնարկատեր+պետություն» ներդրումային ֆոնդի մասնակցությամբ իրականացվում է 7 ներդրումային ծրագիր, այդ թվում` գյուղատնտեսության, լոգիստիկայի, սպասարկման ոլորտներում: Մանրամասներ են ներկայացվել անցած տարեվերջին գործարկված ԱՌՖԻ քրաուդֆանդինգային հարթակի վերաբերյալ, որը նպատակ ունի խթանել ներդրումների ներգրավումը։
Հաշվետվության առնչությամբ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն: Քննարկվել են ԱՆԻՖ-ի գործունեության գործիքակազմին, ընթացիկ ծրագրերին, բիզնես ռիսկերի գնահատման մեխանիզմներին, հանրային հաղորդակցությանը վերաբերող և այլ հարցեր:
Վարչապետը կարևորել է ԱՆԻՖ-ի կողմից ռազմավարական նշանակության ծրագրերի, ներդրումային միջավայրի զարգացման միջոցառումների արդյունավետ իրականացումը և հանձնարարել հետևողական լինել այդ հարցում: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է հաշվետվողականության ու թափանցիկության շարունակական բարձրացումը, հանրային ակտիվ իրազեկումը, որի կարևոր բաղադրիչներից է բիզնես խորհրդատվությունը, միջգերատեսչական շահագրգիռ համագործակցությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը, հետագա անելիքների համատեքստում, հանձնարարել է ներկայացնել ԱՆԻՖ-ի գործունեության շրջանակը լավարկող առաջարկներ:

У премьер-министра обсуждался отчёт о деятельности Фонда государственных интересов
Поддержи А1+!25 января премьер-министру Николу Пашиняну был представлен отчет о деятельности Фонда государственных интересов Армении (АНИФ).
В обсуждении приняли участие вице-премьер Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, руководитель Службы государственного контроля Романос Петросян, заместитель министра финансов Аваг Аванесян, заместитель мэра Ереван, председатель Совета директоров АНИФ Тигран Авинян, исполнительный директор АНИФ Давид Папазян и другие официальные лица.
Никол Пашинян был проинформирован о реализуемых фондом проектах и инвестиционном портфеле. Было отмечено, что в результате трехлетней деятельности АНИФ в различные отрасли экономики Армении в 2021-2022 годах было инвестировано в общей сложности 214 млн долларов США, создано и сохранено около 800 рабочих мест.
Один из двух крупных инвестиционных проектов АНИФ стратегического значения, совместная с «Air Arabia» национальная авиакомпания «Флай Арна», которая начала выполнять рейсы с июня прошлого года. Авиакомпания выполняет рейсы по 4 направлениям, в ближайшее время планируется еще 3 новых рейса. Ведутся подготовительные работы по строительству совместной с арабской компанией «Масдар» фотоэлектрической установки «АИГ-1». В ближайшее время будет завершен процесс Оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС) строительства станции, после чего планируется объявить тендер на строительство станции.
Реализуются 7 инвестиционных проектов с участием дочерней компании АНИФ, инвестиционного фонда «Предприниматель+государство», в том числе в сферах сельского хозяйства, логистики и сервиса. Были представлены подробности о запущенной в конце прошлого года краудфандинговой платформе ARFI, цель которой - способствовать привлечению инвестиций.
Состоялось обсуждение отчета. Были обсуждены инструменты деятельности АНИФ, действующие программы, механизмы оценки бизнес-рисков и другие вопросы.
Премьер-министр особо отметил эффективную реализацию АНИФом стратегических проектов, мер по развитию инвестиционной среды и поручил быть последовательными в этом вопросе. Глава правительства подчеркнул постоянное повышение подотчетности и прозрачности, активное информирование общественности, одной из важных составляющих которого является бизнес-консультирование, межведомственное сотрудничество.